Изобразяването на Бог Отец-правилно ли е, или не?

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Saratok
Потребител

Re: Изобразяването на Бог Отец-правилно ли е, или не?

Мнениеот Saratok » вт ное 09, 2010 10:54 pm

pdoynov
Потребител

Мнениеот pdoynov » вт юли 09, 2013 12:38 pm

Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » нед юли 14, 2013 3:21 pm

Искам да задам въпрос към знаещите (аз не се вписвам в това число)... кога за първи път кръста става идол и започва да се носи от православните и защо? Всички знаем , че Иисус и разпнат на кръста. Това е вид инструмент за мъчения, защо се носи и се кланяме на него ? Защо се изографисва, не е ли символ на мъчение ? Защо да се кланяме на такива символи, не е ли отрекано това от Бог , много по рано ?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед юли 14, 2013 6:33 pm

Препоръчвам Ви внимателно да прочетете читав православен катехизис плюс задължително новия завет, за да не задавате такива нелепи въпроси. Кръстът не е никакъв идол, чрез кръста стана нашето спасение.
Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » нед юли 14, 2013 10:19 pm

Знаеш ли значението на думата идол ???? Предполагам , че някои трябва да почитат и кладата (десетки свещеннослужители са загинали там), предполагам и гилотината. Чели сме доста и това е причината да задаваме въпроси. Въпроса не е нелеп въобще и Иисус не е скачал от радост , че отива да бъде разпнат. Със или без кръста, вярата си е вяра, а нашето спасение зависи от самите нас. Нелеп е отговора ти , сори за острия тон.

В допълнение, искам да кажа... в спора се ражда истината и това което е написано е написано от жива плът, жива ръка. Това да мисля еднакво с някой който е приел нещо за правилно, ме прави немислеща личност. Въпроси винаги ще има , а отговорите не са толкова прости, ако се замислим, ако копираме и пастваме, форума е излишен. Философската мисъл не е свършила с философите от средните или по ранните векове и няма да свърши, докато свят светува, бъдете сигурни.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед юли 14, 2013 10:40 pm

Нямам спомен да се познаваме, защо ми говорите на "ти"?

Знам значението на думата "идол" и кръстът Христов не се вписва в това значение. Вие защо хулите кръста Христов, като го наричате идол? Провокатор ли сте или новоповярвал? Ако е второто - вече Ви препоръчах, за да си изясните нещата да прочетете Новия завет и православен катехизис. Ако сте провокатор и да го криете ще Ви разбера и ще приключим сезона.
Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » нед юли 14, 2013 10:47 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон юли 15, 2013 10:21 am

Борис
Потребител

Мнениеот Борис » пон юли 15, 2013 11:35 am

Правилно е - ако човек приема себе си за православен, ще приеме Свещеното писание такова, каквото е. Разсъждения от рода, че било орязвано и съкращавано неизменно ще доведат и до по-големи отклонения и свободни "тълкувания" за в бъдеще. Което пък съвсем ще отдалечи човека от вярата такава, каквато е нужна за спасението. Така ако човек не хареса нещо в написаното, винаги ще си каже "Ама то това може да е грешно преписано" и грехът е готов.

Всички светци на Православието за чели и защитавали именно това Свещено писание, което е било прието от църквата. Ние по-"разбирачи" ли сме от тях, че да си разсъждаваме както намерим за добре? Нека просто се смирим и следваме техния пример - друго не ни е нужно.
Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » вт юли 16, 2013 12:22 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт юли 16, 2013 3:34 pm

На Вас освен елементарно възпитание, Ви липсва и елементарна християнска грамотност. Нормален християнин не нарича Кръста Христов идол, нито твърди, че Св.Писание било сглобявано от "свещеници". Само тези две неща говорят достатъчно ясно за нивото Ви.
Повече с Вас няма какво да си кажем, още едно просташко заяждане от Ваша страна или хула на вярата и сте вън.
Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » ср юли 17, 2013 8:32 pm

Благодаря за епитетите - "просташко заяждане от Ваша страна или хула на вярата ".
Искрено се радвам, че не искате да комуникирате с мен. Не ми звучите като християнка, така , че благодаря за разбирането.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср юли 17, 2013 10:07 pm

Няма никакво значение как Ви звуча. Хубаво е, че написаното от Вас е достатъчно ясно свидетелство, че не сте никакъв християнин и нямате шанс да заблудите никого.
Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » чет юли 18, 2013 12:21 am

Коя сте вие Аурелия, че да ме съдите, единствено Бог може да съди делата ми и писанията ми ? Не разбирате ли , че с налагането си, ставате смешна ? Уж не искахте да комуникирате с мен, а продължавате. Сама не знаете какво искате , толкова сте объркана.
Аз съм бил винаги християнин и нито вие, нито който и да е може да ми дава съвети, що се касае, християнското мислене в мен. Това , че копирате и паствате абзаци от Библията в никакъв случай не ви прави повече християнка от мен. Важни са делата, а не думите. Празнодумковци с лопата да ги ринеш. Да заучиш като зубър всичко що е написано, и да го тълкуваш така, както пишещия иска, те прави сляп последовател, а не мислещ такъв. Всяка една религия се е развивала през вековете и ще продължава да се развива, но не с такива вярващи , като вас (на думи) а с иноваторското мислене на истински вярващия. Извода ми е, че чисто и просто ви липсва диалога. Ако сте обидена на някой , не си го изкарвайте на мен, защото сте в сериозна заблуда. Успех ви желая и Господ здраве да ви дава.
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » чет юли 18, 2013 3:49 pm

Върни се в “православно изкуство и символика”