Иконография

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
refab
Потребител

Re: Иконография

Мнениеот refab » ср юни 03, 2009 12:18 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет юни 05, 2009 12:04 am

Ето друг случай съвсем различен от първия: Преди много години, тогавашния Митрополит /Бог да го прости!/ ме покани частично да изографисам храма в Мъглижкия манастир, а след това и трапезната. Та там освен другите изображения поиска да изографисам и Чудото с преумножаването на хлябовете и рибите. Изографисах аз както е според Евангелието от Иоана едно дете, което поднася на апостолите хлябовете и рибите и в далечината насядалия народ. След няколко дена идва Митрополита да приеме готовата работа и изведнъж каза: "Тука това дете да се махне и да се изпише, че старец поднася за благословение хлябовете и рибите." Тогавашната Игумения наивно запита: - Ама защо дядо Владика, нали така пише в Евангелието, вижте какво хубаво момченце е изписано! Леко раздразнен Владиката допълни: Майко Р...а, много добре знаете, че тук посрещам често много отговорни другари, а по закон религиозната пропаганда сред непълнолетни е забранена, така че въпроса е изчерпан! Аз също се възмутих вътрешно и казах:- Само ако писменно ми наредите ще променя образа на детето със старец. - Не е проблем, утре Секретаря на Митрополията ще го донесе. Така и стана Секретаря донесе едно "Решение на приемателната комисия" и ме посъветва: Вече цяла година работиш тука, гледай да не си заминеш без да ти се плати, ако не изпълниш "препоръката на Комисията да се изографиса старец вместо дете", защото вчера много ядосахте Дядото. Такава е историята...- ако някой посети Мъглижкия манастир нека се вгледа добре въвфигурата на "стареца", - там ясно ще забележи петичка и част от краченце на детето което бях изографисал.
За съжаление цял живот съм се сблъсквал с много и най-различни искушения и до сега нито веднъж не ме оставиха да изографисам самостоятелно нещо, винаги трябва да задоволявам прищевките на поръчващите. Е случва се и да ме гонят от храма преди да го изографисам до края, като злополучния храм св.Николай във Връбница например, - започнах го през 1984г. - направих Ширшая небес и отдолу св. Василий и отец Йордан ме изгони /Бог да го прости застреля го полицай/...после през 2003 г. пак го продължих, вече две трети е готов и пак ме изгониха....А що се отнася до "ренесансовия полъх в иконописта" не са само "злокачествените зилоти" които не го одобряват, ако сте ме разбрали правилно уважаемий Рефаб и аз предпочитам духовното пред душевното. Класическите Ренесансови "икони" за мен са само картини с религиозна тематика независимо от гениалността на майстора - бил той Леонардо, Джото, Тинторето или Веласкес.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » ср юни 10, 2009 1:50 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пон юни 15, 2009 6:39 pm

Имам няколко въпроса относно това изображение. Срещал съм го само в един храм, но ми се струва, че този образ е всеизвестен. Питам тези, които могат да отговорят. Това канонична икона ли е или е просто една красива картина? Веднага си личи, че не е типичната Иисусова икона и изобщо няма типичен за православните икони вид. Да си призная, този образ ми харесва и затова се интересувам дали е канонична икона или е само една хубава картина, за да знам какво да ми е отношението към него. И ако е икона или картина - как е името й, каква е историята и т.н.?

ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » пон юни 15, 2009 6:49 pm

Такава икона и аз съм срещал само веднъж, но ми се струва католическо извращение, от пръв поглед не харесах тази икона, очите са като избодени.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон юни 15, 2009 7:12 pm

Типът на иконата е "Неръкотворен образ" и съм чувала за нея, че е "мигащата икона", т.е. като я гледаш известно време, ту си затваря, ту си отваря очите. Аз не можах да го изживея този феномен, но щом ти харесва, не виждам пречки да се молиш пред нея.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср юни 24, 2009 5:10 pm

Възлюбени братя и сестри,
Както казва Венче типа на иконата е "неръкотворния Образ", но както знаем той е поръчан от цар Авгар и изображението което оставил върху кърпата Сам Господ Иисус Христос е на живия Христос, а тук има едно малко изопачаване. Обърнете внимание, че има трънен венец и на мене ми се струва, че художника е искал да направи някаква своеобразна възстановка на детаил от Туринската плащеница. Естествено това са само предположения, но едно е сигурно, - това не е икона а хубава картина, която наистина силно въздейства на душевните ни сетива. Да се моли човек на нея е както когато човек чете на Тома Кемпийски съчинението "Подражание на Христа".
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср юни 24, 2009 8:27 pm

Длъжен съм да допълня с мнение относно така наречената "кърпа на Вероника". Първо за самото име Veronica - то е произлязло от латинското наименование - vera icon /истинен образ/ За първи път тази легенда се споменава в латинското апокрифно съчинение от 10 в."Смъртта на Пилата" във 2 и 3 гл. като се пише за последователка на Христа на име Вероника, която решила да поръча на художник да направи портрет на Спасителя, но Той като разбрал за желанието и Сам запечатал образа Си върху кърпа. Римският император Тиберий се разболял тежко и изпратил свой доверен човек на име Волусиян, който насила отнел кърпата от Вероника и когато императора с вяра приел Образа се излекувал от проказата си. /Последното се пише в "Vinidicta Salvatoris/ Най голямо разпространение има средновековното предание за Вероника, която подала покривалото от главата си на страдащия Господ на пътя Му към Голгота. Това предание се появява най-рано през 12 - 13 в. като за първи път е описано в Библията на Роджър от Аржантьой около 1300 година. По конкретно на Запад твърдят че това е станало на шестата спирка по Виа Долороса. Това изображение се е пазило дълго време в църквата Санта Мариа Маджоре, а по късно в базиликата на св. Петър в Рим. В древните Мартирологии и календари името на Вероника не се споменава или чества. В гр. Бордо има нейна гробница. В Милано също била почитана в църквата като светица но Карло Борромео през 1584 г. я изключва от споменаване.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет юни 26, 2009 9:38 pm

Иво, Венче, Зограф - Благодаря за отговорите.

Днес попаднах на две разновидности на една друга икона, наречена "The Ark - The Mystical Icon Of The Church". В речника ark се превежда като Ноевия ковчег и като кивот.

Ето първия вариант

Ето и втория вариант

За втория вариант намерих следното обяснение:

"В средата Църквата е изобразена като кораб, който се управлява от Христос. В кораба е и Света Богородица, пред нея са 4-та евангелисти. До тях са св. Петър и св. Павел, държейки котвата, която има три разклонения, които символизират вярата в Св. Троица. Зад тях са светите отци на Църквата - св. Йоан Златоуст, св. Григорий Богослов, св. Василий Велики, св. Атанасий Александрийски и св. Григорий Палама.

На брега са изобразени враговете на Христос и Църквата - всички, които са се борили против Нея и са я преследвали. От ляво на дясно антихристът е изобразен като цар, възседнал кон. Под антихриста са тези, които ще се бият за него. Човекът яхнал кон в средата на иконата символизира всички владетели през вековете, които са искали да постигнат някакво надмощие преследвайки Църквата. До него е императорът иконоборец, държащ копие в ръцете си, готов да го хвърли към кораба на Църквата. До него, този с жълтото наметало е Лутер, с пушка в ръцете, готов да стреля. Лутер е изобразен, защото въпреки, че се е възпротивил на нередностите в католицизма вместо да се завърне в лоното на Църквата той си създава собствена църква, носеща неговото име - лутеранска. До него е другаря Ленин с пистолет насочен към Христос(изображението на Ленин го има в иконата, която е в статията, към която съм дал линк по-долу). От устата на звяра отдясно се показва Мохамед. Веднага до чудовището е папата. До него е изобразен някакъв духовник от дохалкедонските църкви, които не са приели решенията от 4 и 5 вселенски събори. До него е изобразен и вселенският патриарх Атинагорас, който е бил масон. А зад него е демонът на масонството и т.н.

Кажете какво мислите за тези икони, аз днес попаднах на тях.

По-подробно е написано .
angel4o
Потребител

Мнениеот angel4o » съб юни 27, 2009 7:33 pm

За втората икона знам, че е от Денвърския ахриепископ Григорий, който е много добър иконограф. Той е глава на една от "неканоничните" православни църкви и мисля, че имат една или две енории и в България.
kamend
Потребител

Мнениеот kamend » ср май 09, 2012 5:18 pm

Искам да питам нещо

Какво означават ръцете, мисля че на иконите на мъченици, при които дясната държи кръст, а лявата е с обърната длан към нас?

Какво означава кълбото, което св. архангел Михаил държи на някои икони?

Изобщо има ли да ми препоръчате някаква литература по въпроса за символите в иконописта?

Върни се в “православно изкуство и символика”