Иконография

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Иконография

Мнениеот Gunev » съб май 16, 2009 8:01 pm

Последна промяна от Gunev на нед май 17, 2009 9:52 am, променено общо 3 пъти.
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » съб май 16, 2009 9:54 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 17, 2009 7:50 am

Досточтимий г-н Гунев,
Бихте ли повлияли като кръстник, за да му обясните, че сега въпросния храм прилича на яйце от което през една дупчица са изсмукали съдържанието,- отвънка храм - отвътре дом на атеиста. Ако го уговорите да спаси този храм, защото има авторското право да поправи работите си, тоест да залепи върху картините си отпечатани върху платно копия на икони от Боянската църква или Кремиковския монастир, - ще построите наново един храм. Сега всеки с желание влиза да се поклони в историческата светиня - храма където са служели св. Патриарх Ефтимий и излиза с разочарование, а някои и с Бай Ганювска "благословия" за окепазената светиня.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед май 17, 2009 9:27 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон май 18, 2009 8:25 pm

Възлюбени братя и сестри,
Както всички знаете, както сред десетки хиляди християни има и някои, които са удостоени от Църквата със званието светци,
така и сред десетки хиляди икони има единици, които са чудотворни. Ясно, че има някои предпоставки, коит предлагам да разискваме. Как мислите дали "икона" на Светлин Русев е по вероятно да стане чудотворна от изографисаната от някой монах, който през цялото време се е молил и постил??? Има ли разлика между книжните и печатани икони и тези правени "от човешка ръка"???
Има ли значение освещаването на иконата, както и какво значи терминът "намолена икона" /тоест в продължение на много години и столетия са се молили пред тази икона/ ???
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » вт май 19, 2009 1:26 am

За мен иконата е прозорец и стълба към Небето. Иконата е нарисувана молитва. Когато съм пред нея, аз се моля заедно с монаха зограф, единявам се с изобразените Христос, Богородица, светия или събитие. "Намолената" икона - душата ми се свързва в обща молитва с всички, проливали сълзи в страдание, радост, преклонение и умиление пред нея. Има "богословие на иконата", в което навлизам и предусещам оромното богатство, което носи.
Та, в този ред на мисли, "иконите" на Светлин Русев прозорец към какво са? И има ли въобще смисъл да ги обсъждаме ?
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт май 19, 2009 5:02 pm

Досточтимий в Господа г-н Гунев,
Съвсем точно намерихте същността на разискваната тема. Позволете ми да перефразирам казаното от Вас с един пример за да стане по достъпна за всички. Ако оприличим иконата на една лупа поставена между слънцето /нашия Господ/ и една книжка /човека/ то при определено настройване, книжката се запалва,- или чудото на общението между човека и Бога става факт. Естествено, че за направа на лупа - истинска икона е необходим съответния майстор оптик /иконописец/ , а не "майстор-джамджия"/художник/. А "намолената икона" съответно ще оприлича на добре полираната лупа. Каква е тук ролята на лупата,- тя концентрира невидимите Божествени енергии и с нейна помощ по лесно се възпламенява загрубялата и истинала човешка душа. Има ли значение дали е хартиена или върху дъска и ръчно изработена тук не съм уверен в себе си, - предполагам, че както една щанцована пласмасова лупа, макар и по-нетрайна като материал, но би могла да даде същия резултат и да изпълни своето предназначение още повече когато и двете са осветени. Но не дразни ли факта, че разни вестници печатат безразборно на страниците си икони, които се подлагат на всякакви безобразия и често се хвърлят в боклука.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » съб май 23, 2009 5:29 pm

Това, нарисувано от Светлин Русев в Рупите в никакъв случай не бих определила като "икона". Същия социалистически ужас е и на върха на Царевец в Църквата. Толкова хубаво място са и отделили предците ни, а така да я съсипят от вътре.. :( :( :(

Видях и Св. Четиридесет мъченици. Жалко, че не е дейстащ храм към момента. Насложени едни камъни все едно че там са погребани полвината ни царе. Кому е нужно това, като не отговаря на истината? :roll:
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » чет май 28, 2009 2:49 pm

Честит празник! Марийче, доколкото имам информация, в храм "Св. Четиридесет мъченици" се служи всяка неделя и на празник. Само тогава може да се влезе там свободно. Това е пък моята болка - входните такси по черкви и манастири.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет май 28, 2009 2:59 pm

Ами ние точно в неделя бяхме, но следобяд. Имаше си такса. :?

До колкото знам за музеите в България (както се таксува сега този храм) важи правирлото, че се безплатни всеки последен четвъртък от месеца.
Преди беше всеки четвъртък.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет май 28, 2009 5:53 pm

Възлюбени братя и сестри в Господа,
А какъв е статута на Боянската църква, там никога не се служи, а и доколкото ми е известно е на подчинение към Националния исторически музей. Нали църквата е отделена от държавата, защо тази църква /макар и световен паметник на културата/ да не остане като църковен такъв. Спомням си, че и храма на Шипка беше взет и обявен за паметник и долу в криптата бяха измъдрили комунистите една полу-гола мраморна статуя на най-централно място и важно обясняваха, че тя символизирала скръбта на майка-България по загиналите на Шипка войни. Дано не са я оставили още там, знае ли някой??
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт юни 02, 2009 1:25 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт юни 02, 2009 10:56 pm

Задавате ми въпрос, който е неизчерпаем, но предполагам, че желанието Ви е да напиша за някоя случка от живота ми като иконописец. Първото и най-важно условие е да си се убедил, че нищо не миожеш без Божия помощ и да се научиш да се молиш по време на работа, което е много трудно, понеже работата те увлича и те дърпа към душевната страна на иконата - това е стремежа към красивото, а същността към което трябва да се стремим е духовното в иконата. Да пристъпиш към тази невидима,но най-важна страна в изписването е когато чистосърдечно с молитва изповядаш пред Господа, че ти нищо не можеш без Неговата помощ и когато след като се помолиш Господ да ти прати Ангел-хранител да води ръката ти започнеш да изписваш, молейки се с покайния 50-ти псалом и когато влезеш във вътрешния ритъм на молитва и движение на четката, можеш да продължиш със Иисусова молитва.
Това е приблизително от дългогодишните ми търсения теоретичен извод, но за съжаление като нерадив и грешен човек много радко се случва да се доближа до това състояние. Ето например когато изографисвах в град Чекка в Ливан един огромен храм от близо 1500 кв.м. зография само иконата на Ветхозаветна Троица / 9-10 кв. м./ с помоща на св. Андрей Рубльов от небето /тогава се бях обърнал към него с молитва за помощ/ се получи нещо такова. Ще запитате по какво съдя за това? Няколко месеца след като завърших въпросната икона, дойдоха при мен тези, които ме бяха наели да изографисам храма, и ми разправиха, че две деца 4-5 годишни разправяли на майка си че видели как ангелите от тази икона оживели....Може би чистите деца са видели, че от целия изографисан храм само тогава се е получило както трябва,- това което винаги трябва да е но за съжаление аз съм далеч от него....
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » ср юни 03, 2009 11:55 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » ср юни 03, 2009 12:15 pm

Върни се в “православно изкуство и символика”