Какви са различните видове икони?

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » вт юни 21, 2011 4:26 pm

Чувал съм за гръцки стил и руски. Сигурно има и много други.

По какво се различават едните от другите?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Какви са различните видове икони?

Мнениеот Aurelia Felix » вт юни 21, 2011 8:43 pm

Руският стил от по-късните векове е отчасти повлиян от римокатолицизма.
По въпроса е много полезна книгата "Богословие на иконата".
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср юни 22, 2011 8:37 am

Западните влияния в Русия още през XVII в. донасят барока и битовизма в изкуството - една тенденция, особено засилена в имперска Русия през XVIII-XIX в. През XIX в. процъфтява Киевската школа, която е силно реалистична и съвсем чужда на православната традиция.
.
Гръцкото изкуство е по-консервативно. То също изпитва някои римокатолически въздействия чрез Крито-италийската школа (Крит до 60-те години на XVIII в. е владение на Венеция), които се пренасят на Атон, а оттам на Балканите. Възраждането на Гърция през XIX в. и гравитирането ѝ към Запада също носят реалистична струя, но днес гръцката иконопис копира византийските образци.
.
70 години от нашествието на Германия в СССР -
http://archiman.livejournal.com/
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » чет юни 23, 2011 8:05 am

Архимандрит Стефанов, можете ли да ми кажете тази икона в какъв стил е?

Ето я книгата "Богословие на иконата" -
refab
Потребител

Мнениеот refab » чет юни 23, 2011 9:26 am

Според мен, тази икона е в посока на кичозна, сладникава реалистичност. От тази гледна точка тя в по-малка може да се нарече икона. Такъв тип "икони" са своего рода крах на религиозното изкуство, ако изобщо може да се отнесе към такъв вид изкуство. В действителност, тя е занаятчийско - художествено(?) произведение, предназначено за хора, чиято религиозност е почти напълно лишена от естетически усет. Все пак, обръщам внимание, че съм написал: "в посока на", т.е. при тази икона не се е стигнало до пълна завършеност на горните определения. При споменатият тип хора тя би могла да изпълнява своята функция - да подклажда и "захранва" едно по-примитивно и непретенциозно религиозно чувство. На онези, които биха я харесали, предполагам, че допадат, напр., разните телевизионни сериали със стотици и хиляди епизоди, както и всичко останало в светското изкуство, което в действителност е само сурогат на доброто такова!?
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет юни 23, 2011 5:29 pm

Архимандрит Стефанов, можете ли да ми кажете тази икона в какъв стил е?
http://www.svetikony.ru/pictires/big_ic ... resize.jpg

Това не е икона, а картина на религиозна тема.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » ср юли 20, 2011 1:12 am

Извинявам се, а тази окана може ли да ми кажете - http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 4945_n.jpg

Мен лично не ми харесва. Например косата на Христос е нарисувана руса, което според мен не би трябвало да е. Лицето на Богородица също не ми харесва. Цялостно не ми харесва.
refab
Потребител

Мнениеот refab » ср юли 20, 2011 9:33 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » ср юли 20, 2011 10:37 am

Без ирония: Има безброй много видове икони. Стига човек да може да ги разграничава една от друга. Това вече е въпрос на степен на усъвършенстване на Духовните сетива на човек. Колкото по-съвършени Духовни сетива - толкова по-голям брой видове икони ще "вижда".

Защо? Защото ако погледнем произходът на думата " икона " и я преведем от гръцки:
на гръцки- "η είκονα",.... на български - "картина".
Днешната фотография - φωτογραφία (писане със светлина - б.а. от гръцки)е от стотина години, хайде още 50 години.
Зографите са изобразявали (изписвали/рисували - б.а. от гръцки) на иконите/картините дадена Духовна действителност, такава каквато са я виждали във виденията си. То май и днес си е така. Та за това казах, че има безброй видове икони, защото има безброй Духовни действителности. Макар Истината да е една. Тази една Истина може да има безброй много проявления.

В днешно време имаме телевизори. Точно както принципът на действие на телевизорите е един и същ, НО имаме много видове телевизори излъчващи една и съща картина едновременно, когато са настроени на еднакъв канал, макар и с различно качество. Но имаме и безброй много кадри в даден филм, предаване на запис или директно предаване. Ако вземем само един кадър ( картина / икона) , то той ще ни покаже физическата действителност само в определен момент. Моментен отрязък от безброй много физически действителности.

Мисля си, че има и така безброй много Духовни Действителности Горе в Духовните Светове, които зографът/художникът ни предават чрез иконите които рисуват когато са получили видения.

Върни се в “православно изкуство и символика”