Осквернена ли е църквата в Банкя с витражи на Светлин Русев?

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Осквернена ли е църквата в Банкя с витражи на Светлин Русев?

Мнениеот Андреева » пон юли 25, 2011 4:11 pm

Осквернена ли е църквата в Банкя с витражите на Светлин Русев?
Когато питах отец Василий Топузлиев за наличието на на оскърбителни и напълно неканонични
изобажения, той не каза нищо. Реакцията ми беше крайно враждебна и пред всички хора, докато раздаваше нафора, го нарекох Константин Копроним.
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Re: Осквернена ли е църквата в Банкя с витражи на Светлин Ру

Мнениеот Андреева » пон юли 25, 2011 4:16 pm

Реакцията ми, може би, е била малко крайна, но как можем да забравим мъчениците и изповедниците убити и измъчвани от иконоборците? Както знаем, иконоборците са забранявали свещени изображения, но са вкарвали светска живопис в църквата. Нямам нищо против съвременното изкуство,
самата аз се занимавам професионално с такова, но мястото му не е в храмовете!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон юли 25, 2011 5:59 pm

Да, по- добре обикновено стъкло, отколкото този модернизъм. Нищо не ми навява, нито покой и молитва, нито мир.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пон юли 25, 2011 9:33 pm

Какво значи "модернизъм"? Самото християнство не е "модернизъм" спрямо юдейството и езичеството? Стиловете и почерците в изкуството не се ли сменят постоянно? Ако вие сте свикнали с детски религиозни картинки във фотографски стил, това не означава, че този стил трябва да се налага на всички хора или да се възпроизвежда във всички църкви. Като се абстрахираме от личността на витражиста, когото ще съди Господ (както и нас), мога да ви уверя, че след време тези стъклописи ще струват милиони и църквата ще е паметник на културата само заради тях, а не защото някаква мутра, случайно станала премиер, която била запалила веднъж свещ вътре на "Началника горе". Когато бях в Цюрих, в катедралата видях уникални стенописи на Марк Шагал на новозаветни теми. Той е евреин от Витебск и дори не е християнин, но е създал шедьовър, който привлича милиони хора.

:clap:
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон юли 25, 2011 9:54 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт юли 26, 2011 6:20 am

Аз също се съмнявам, че това мазало ще струва милиони.
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Мнениеот Андреева » вт юли 26, 2011 10:48 am

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт юли 26, 2011 2:58 pm

Няма да отвръщам на Вашите псувни, но ще Ви цитирам нещо от мъдростта на исляма. Запитали Абу Саид: "Що е зло? Що е върховното зло?" Той отвърнал: "Злото си ти, а върховното зло е, че не го знаеш" (R. A. Nicholson, Studies in Islamic Mysticism, Cambridge, 1921, p. 53).
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт юли 26, 2011 4:21 pm

От къде на къде къде цитирате исляма, нали сте православен, при това монах? Как може да се водите от такива съмнителни сентенции, нямащи нищо общо с Божието слово?
И освен това, никой не ви е псувал.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт юли 26, 2011 7:52 pm

Другарки,

Добре, че не живеете по времето на ап. Павел. Сигурно ще оплюете и него. А той ясно е написал: "Всичко изпитвайте, о доброто се дръжте" (1 Сол. 5:21).

С вашата манихейска логика излиза, че светът трябва да се превърне в някаква православно-талибанска тъмница. Не трябва да се четат книги, освен православните; не трябва да се върви по улиците, защото има табели на крадливи банки и срамни секс-шопове; не трябва да се общува с хора, които не следват нашия календар и не целуват ръка на владиката Х. Най-добре се заровете в землянка и чакайте Страшния съд. Пази, Боже, сляпо да прогледа!

:crazy:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт юли 26, 2011 8:38 pm

Последна промяна от Aurelia Felix на вт юли 26, 2011 8:43 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт юли 26, 2011 8:42 pm

Аз не казвам, да не се живее в света, но се чудя, как може да си правите верую от ислямски книги.

8. Гледайте, братя, да ви не увлече някой с философия и с празна измама според човешкото предание, според стихиите световни, а не според Христа;
9. понеже в Него телесно обитава всичката пълнота на Божеството
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт юли 26, 2011 10:33 pm

Кой Ви каза, че си правя "верую от ислямски книги"? Аз преподавам исляма като част от историята на религиите. Да не би да съм се обрязал и да имам харем от четири форумки? Не. Чел съм и "Бахаватгита". Индуист ли съм? Не. Въобще логиката Ви куца с двата крака.
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт юли 26, 2011 10:53 pm

Според мен се получи нещо като недоразумение, нещо като недостатъчно основателен конфликт по повод тази тема!?... Дон Кихот защити условно правилна теза, че доброто изкуство в религиозността, дори когато не е по най-строгите канони, би могло да има своята значимост и да се вгражда добре в нея (в религиозността). Най-вероятно, обаче, не такъв е случаят с творчеството на художника Русев, мъдрещо се вече на две черкви (едната, в Рупите - езическо капище!?)!
Нелеп и неосъзнат, струва ми се, е фанатизмът на Ника, която отрича априори всяка мъдрост, светска или не, щом като не е с християнски етикет!... Изобщо не подлежи на съмнение, че има какво да се черпи, разбира се с необходимата критичност, и от исляма, индуизма и т.н.
Андреева показва една повишена реактивност, твърдост и безцеремонност, малко, от "ястребов" тип!... А и харесва и суфизма, напр., който е по мек и поетичен като форма!..

Ето една песен на Франко Батиато, която, мисля, е повлияна и от суфистко светоусещане!?:
http://www.youtube.com/watch?v=hTScilnHJJo

Ето я същата песен, изпълнена на арабски. Този неин вариант е поздрав и за уважаемата Ника:

http://www.youtube.com/watch?v=4jVoToQR ... h_response

:)
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср юли 27, 2011 9:47 am

А, браво дон Кихоте. От две крави мляко пиеш. Хем си християнин, хем и като проповедник на исляма взимаш заплатка.

Върни се в “православно изкуство и символика”