Осквернена ли е църквата в Банкя с витражи на Светлин Русев?

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
refab
Потребител

Re: Осквернена ли е църквата в Банкя с витражи на Светлин Ру

Мнениеот refab » ср юли 27, 2011 10:07 am

Страшно нещо е глупостта и мътнодушието на хората!... Това е най-малкото, което може да се каже след целия последен коментар на Ника!
Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » ср юли 27, 2011 10:46 am

Църквата не е осквернена, но подбни цапаници нямат място в нея! Такива грозотии не са за храм, а за ателието на Русев и подобните нему интелктуалстващи окултисти! Християнските храмове не са изложбена зала и поле за експерименти на всякакви откачени! По темата за образа е хубаво да се прочете "Богословие на иконата" от Л. Успенски, където подобни неща са разгледани детайлно!
Андреева, определено не си постъпила добре да обиждаш свещеник пред енорията! Можеше първо насаме да поговориш с него по въпроса!
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Мнениеот Андреева » ср юли 27, 2011 11:50 am

Нека да се върнем на темата - църквата в Банкя. Повече от ясно е че там няма нищо да се направи, службите ще продължават, витражите ще си останат, което прави постига ми съвсем или до някъде безсмислен.
Другото което ме кара да продължавам темата е изкуството в/и църквата.
Както вече споменах, аз се занимавам със съвременно изкуство, и много го обичам - може да се каже че то е смисълът на живота ми, също така искам да добавя че в повечето отношения съм изключително либерална и никак не отричам мъдростта на други религии и учения, и Суфизмът и османската култура и музика са ми любими.
Вярата ми и православното изкуството е вече съвсем друга тема, особено благодарение на приятелите ми и духовника които са монаси от Ватопед (работих по няколко проекта в Истанбул и Солун, с Вселенската патриаршия).
Благодарение на тези хора видях пример на изключителни и образовани монаси и духовници каквито в България не съм виждала - хора които не правят компромиси с нищо, хора които яростно и с любов изпълняват обетите си.
Примерът на игумена архимандрит Ефрем, отците Филотей, Йосиф, Нектарий, и Ириней са образец за монаси,
така че отец архимандритът Павел Стефанов (извинявам се ако бъркам името) би било добре да обмисли поведението си и изказванията си - никак не прилича на монах подобно поведение.
Ще е добре и да посети манастира Ватопед (аз не мога да отида на Атон, но поне веднъж годишно се срещам с Ватопедските духовници или
те ми идват на гости).
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Мнениеот Андреева » ср юли 27, 2011 11:58 am

Асен
Потребител

Мнениеот Асен » ср юли 27, 2011 12:53 pm

Андреева, въпреки, че късно се включвам те подкремям за темата (нека си говорим на "ти").Това са неща, които трябва да се споделят пред хората, защото трябва да се знаят от всички. Истината е, че творчеството на автора на витражите е повлияно от десетилетните му окултни увлечения. И такива "творби" определено нямат място в християнски храм. Друг е въпросът: До кога ще се правят компромиси с вярата от високопоставени, които имайки правото да решават, допускат светското или враждебното на Бога в църквите ни или в обществото ни? Наистина, всичко е в резултат от пре-дългото комунистическо влияние, което е нанесло пагубно влияние почти във всички сфери на битието ни, а от там е довело и до съвременната бездуховност, ориентирана, преди всичко към бързо и лесно забогатяване, слава, или охолен живот. А за компромисите, които се правят със святото и истинното не искам и да пиша даже! Нека не се притесняваме да споделяме това, което ни е направило впечатление, но също да се молим с постоянство на Бог да извърши всяка една промяна в нацията ни, която е по Неговата воля, да дойде Неговото Царство и Неговата правда навсякъде в обществото ни. Нали и сам Той го каза в Проповедта на планината? :angel:
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пет юли 29, 2011 12:20 pm

Андреева,
(Изтрито от администратор)
Не знам с каква цел търсите монасите от Атон, но сред тях има доста зилоти и явно Ви влияят не за добро. Бог на помощ.

:thumbdown:
Последна промяна от MacIlian на пет юли 29, 2011 10:08 pm, променено общо 1 път.
Причина: Редактирано от администратор. Нарушаване на правилата на форума, некоректно отношение и обиди на лична основа към участник във форума
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Мнениеот Андреева » пон авг 01, 2011 3:25 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » пон авг 01, 2011 11:34 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср авг 03, 2011 11:38 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет авг 05, 2011 10:01 am

Цапаницата на Русев (която не бих сложила и в гаража си) всъщност е подигравка с християнския канон и е жалко, тъжно, да не казвам по-остри думи, че свещеници (които се предполага, че трябва да са богословски грамотни хора), са допуснали това нещо в черквата.

Ако някой православен смята, че липсата на лица в изобразените фигури не е дяволска провокация и НСР послание, срам за него!
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет авг 05, 2011 9:02 pm

Днеска имаше интервю с една жена, която отиваше в черквата на Ванга и даде много точно определение на рисунките там от същия автор. Нещо от рода - "човек не се чуства сред свети хора, а в някакъв концлагер и му става неприятно да седи в църквата".
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед авг 07, 2011 1:39 am

А какво е мнението ви за "релефните икони", които от няколко години наводниха цяла България и повечето църкви /вижте например в храм "Св. Александър Невски" или "Св. София" ??????
refab
Потребител

Мнениеот refab » нед авг 07, 2011 9:43 am

Страшно долнопробни - пълен естетически и културен срам за онези, които ги произвеждат, продават, и най-вече за примитивите, които ги купуват!... Чудя се, обаче, ако от тях се изкарват добри пари и аз имах възможност да ги произвеждам, дали бих се изкушил да го правя!?... Ако човек е на (паричен) зор, току виж се изложил да участва в тази гнусна, от естетическа и богословска гледна точка, "индустрия"!... Тези икони са и показател за ниското масово културно ниво на България, вкл. и това на клира!... По отношение на клира дори понякога си мисля дали свещеник, дякон клисар и т.н. не са синоними на лош вкус и пошлост в естетиката!?... Не съм прав да мисля така, разбира се, защото далеч не всички свещеници са "естетически инвалиди"!
Потребителски аватар
йордан
Потребител

Мнениеот йордан » ср авг 10, 2011 12:04 pm

Жалкото е че тези витражи са поставени там с позволението на предстоятеля на храма, а разбира се и със знанието и благословението на съответния епископ (дядо Йоан, май?). Това говори колко неграмотни са свещениците по отношение на православната иконография(за жалост).
А по отношение на самите витражи - вероятно са красиви, но нямат нищо общо със православната стилистика. Просто мястото не им е там. Поредното безобразие в българската Църква.

Върни се в “православно изкуство и символика”