Школа по източно-църковно пеене (Св. св. Кирил и Методий)

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
kandilce
Потребител

Школа по източно-църковно пеене (Св. св. Кирил и Методий)

Мнениеот kandilce » ср фев 15, 2012 8:25 am

Здравейте, отварям тази тема за отзиви по отношение на Школата по източно-църковно пеене към енорийския център при софийския храм Св. св. Кирил и Методий. Целта е да се анализират плюсовете и минусите на тази школа. Какво мислите по въпроса? Как оценявате преподаването по пеене, както и на другите дисциплини?
Според мен е необходимо да има обратна връзка към преподаващите, каквато в момента няма.
ioio
Потребител

Re: Школа по източно-църковно пеене (Св. св. Кирил и Методий

Мнениеот ioio » ср фев 15, 2012 10:29 am

Учих около година и половина в школата. Учителят ни Любомир Янъков бе един от най-светлите и благодатни хора, които съм срещала в живота си. Добротата беше неговата истинска природа. Какъв светъл лъч на надежда бе той в Богословския факултет!
Но аз не се справих с тая трудна наука. Когато си купих "Голяма теория на музиката" от Хрисант, когато я разлистих - разбрах, че това не е по моите сили и възможности. Да се науча по слух да припявам - можех. Но да изуча тая наука - не. Ако бях започнала в младите си години, ако не бях толкова заета /тогова бях 3 курс в Б.Ф, а ходех и на курс по рисуване/, ако учех само това - може би щях по-добре да се справя.
Въпреки, личния ми неуспех - аз приемам присъствието си в курса по източно пеене, като един от най-светлите мигове в живота си по онова време. И най-искрино благодаря на г-н. Янъков.
Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » чет фев 16, 2012 3:03 pm

Школата е добра. Преподавателите са добри! Любомир е сред най-добрите!
timotei
Потребител

Мнениеот timotei » чет фев 16, 2012 11:23 pm

Не бива да се отказваш от ученето на пеенето. Започнала си от най-трудното - да четеш за теория на източната музика вместо да пееш, за да проветриш душата си и да настроиш слуха си. Чак след това ще започнеш със Великата теория на Хрисант или некоя друга теория. Трябва пеене, за да придобиваш слух, за да придобиеш след това и смелост. Участвай в клира, като гледаш невмите за да не губиш навика на источното византийско пеене.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пет фев 17, 2012 8:38 am

timotei
Потребител

Мнениеот timotei » пет фев 17, 2012 3:22 pm

То е много лесно! Стига да имаш слух, а сигурен съм, че такъв имаш и да проявиш търпение. Ще видиш как изведнъж започваш ще се изпълваш със неземна радост от постигнатото. Не го имайте като единствена цел в живота си. Нека е трета или четвърта, но не я изоставай. Желая Ви успехи.

Върни се в “православно изкуство и символика”