въпрос за едно изображение

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Потребителски аватар
plamen
Администратор

въпрос за едно изображение

Мнениеот plamen » нед апр 08, 2007 12:01 pm

някой може ли да обясни какво изобразява този стенопис? снимката е от една църква близо до софия.
Elia
Потребител

Мнениеот Elia » нед апр 08, 2007 4:24 pm

предполагам че е на св. Христофор,който се изобразява с кучешка глава.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед апр 08, 2007 7:44 pm

Elia
Потребител

Мнениеот Elia » пон апр 09, 2007 2:56 pm

ето още един стенопис на св. Христофор от Русия:
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон апр 09, 2007 4:13 pm

Лично аз не бих сложил в молитвения си кът подобна икона. Не разбирам логиката на съвременните иконописци да възпроизвеждат иконата с тази кучешка глава. Спомних си за думите на отец Николай Озолин: "Образ – это богословие в красках, которое обязательно должно передавать православные истины".

Признавам си че съм профан в областта на православната иконография, но не виждам какви православни истини може да предаде въпросното изображение.

Изкуси ме мисълта да запитам о. Николай Озолин как неговият критичен поглед, който не признава за православна икона дори широко разпространения образ "Моление о чаше", гледа на това странно изображение на св. Христофор в светлината на интервюто:
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пон апр 09, 2007 10:41 pm

на мен повече ми прилича на Анубис!
Потребителски аватар
plamen
Администратор

век живи, век учись!

Мнениеот plamen » вт апр 10, 2007 9:21 am

prokimen
Потребител

съвременна църковна иконопис, стенопис и мозайка

Мнениеот prokimen » пет сеп 28, 2012 9:40 pm

Предлагам на вниманието Ви съвременна иконопис в манастира "Св. Елисавета" в гр. Минск. Иконите и стенописите са дело на дякона Сергий Нежбог и съпругата му Мария.

При всичката ми резервираност към дейността на този манастир и "оригиналните" подвизания на голяма част от сестрите, препоръчвам филма в две части за манастирската диригентка Ирина Денисова и другата част , която приема монашество.

Нейният светски път и професионален успех са твърде интересни. Малкият й син Игнат заболява от рак и известната в музикалните среди на Белорусия и Русия Ирина Денисова измолва неговото оздравяване пред . След оздравяването на сина й - музикант, светската знаменитост остава света и приема монашество във въпросния манастир.

Върни се в “православно изкуство и символика”