Постни манджи

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
ven4e
Потребител

Постни манджи

Мнениеот ven4e » вт юни 24, 2008 3:55 pm

Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » вт юни 24, 2008 10:04 pm

Пресни дребни картофки на фурна /стават разкошни/ и салатка зеле ,за децата и сладолед.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » вт юни 24, 2008 10:24 pm

Ядене - Половин тенджере картофи се обелват и сваряват в тенджерето в подсолена вода. Когато се сварят още докато са топли на картофите се слага олио или маргарин и се разбърква, за да се овкуси. След това се добавят предварително нарязани кисели краставички и кисели моркови. Разбърква се всичко това и се яде. Ако някой спазва строг пост да не слага маргарин/олио на вече сварените топли картофи. Бон Апети.

Пиене - Боза на корем.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср юни 25, 2008 8:15 pm

dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » ср юни 25, 2008 8:17 pm

Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » ср юни 25, 2008 8:39 pm

Когато учех в богословския факултет аз и състудентите ми от нашия поток си купувахме плодове в сряда и петък и така изкарвахме целия ден.

Аз днес съм на зеле салата и маслинки ,а тези в семейството ми ,които не постят са на кюфтенца :roll: .
Не знам дали споделих по-преди с вас ,но не приемам по време на пост да се спира олиото,все пак за мен то си е посно.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » чет юни 26, 2008 12:20 am

...................
Последна промяна от whoami на нед ное 02, 2008 10:49 pm, променено общо 1 път.
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » чет юни 26, 2008 12:54 am

Whoami, благодаря ти за идеята все пак. Помолих съфорумците си да споделят евентуалния си опит. Постните периоди съм ги изкарвал в най-различни варианти без да ми стане нещо, но не беше това въпроса ми.
angel4o
Потребител

Мнениеот angel4o » чет юни 26, 2008 2:25 am

Доколкото знам при строг пост, които са здрави би трябвало да ядат 1 път на ден и то по-ограничена порция. Откъм физически пост в момента ги карам по-умерено, но не съм ял риба, въпреки че може.
Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » чет юни 26, 2008 1:25 pm

Ето ви една салата ,която в къщи използваме за основно ядене през лятото:
КИТАЙСКА САЛАТА

1 ч.ч.ориз /сварен /
2 домата
1 прясна краставица
1 лимон
1 стрък пресен чесън
1 стрък пресен лук
връзка пресен копър.

Оризът се сварява за 10 минути,прецежда се и се охлажда.Доматите и краставицата се режат на кубчета.Чесънът,лука и копъра на ситно.Всичко се обърква добавя се сокът от лимона и сол на вкус.
Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » чет юни 26, 2008 1:29 pm

Ето и още една рецепта която приготвям много често,взех я от кулинарен журнал миналото лято.

ТИКВИЧКИ НА ФУРНА С ЛУК

6-7 средно големи тиквички,7-8 големи глави кромид лук,2връзки магданоз,1/2 ч.ч.олио,1с.л.брашно,сол,червен пипер,смлян черен пипер,3с.л.оцет.

Тиквичките се изчистват ,измиват и се нарязват на кръгчета с дебелина 1 сантиметър.Посоляват се и се нареждат плътно в тавичка на два пласта.
Лукът се изчиства,измива се е се реже на полукръгчета.Задушава се с олиото и малко вода.Прибавят се ситно нарязания магданоз,черния пипер,малко червен пипер и сол на вкус.Сипва се върху тиквичките.
Брашното се размива с 1 ч.ч.вода,прибавя се оцетът и с тази смес се заливат тиквичките.
Ястието се пече в умерена фурна,докато остане на мазнина.Сервира се студено.

Става супер вкусно.
ДА ВИ Е СЛАДКО!
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » чет юни 26, 2008 1:32 pm

някъде около софийско правят разлика между Кромит лук и лук :shock:
което за останалата част на населението на България е супер стряскащо.

Иначе рецептата е хубава ,ще я опитам следващата седмица, че тази не мога да ям зеленчуци :(
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет юни 26, 2008 4:21 pm

Днес си направих нещо изключително семпло (защото в нас само аз употребявам постна храна): салата от сварени миди със зехтин, лимон, сол и черен пипер.
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » чет юни 26, 2008 8:27 pm

Към Whoami:

Братко, разбирам те и те извинявам, а и ти ме извини. От моя страна ще се стремя да не се изразявам заядливо. Виждам, че си дал доволен брой постни храни. Навремето, когато в къщи започнахме да постим (преди 10 г.), ни беше доста трудно и стресиращо, понякога сме яли и „сух” хляб, но постепенно натрупахме опит. Сега почти нищо не ме притеснява, често пъти хляб и салата са предостатъчни. В гладуването на обяд по-голями специалисти са дъщерите ми, но и аз понякога го правя (само, че от немайкъде). Лошото е, че на празен стомах често вдигам кръвно, а ако се случи да заместя колега на някоя машина, изнемогвам. Затова зададох този въпрос към съфорумците си.
А бисквитената торта често е в „обръщение” (е, не е като с мляко, но нали затова е пост, малко да олекне тялото за сметка на душата). Кокосовите стърготини наистина разнообразяват вкуса и за да не е блудкава, а също ако нишестето е от две съставки. Мисля, е известна като „конска” торта.

Към Aktex:

Това, че тази седмица не ядеш зеленчуци на какво се дължи – някаква диета ли е, или реципрочно на пост, просто ми е чудно (ако не е съвсем лично). А ако не ядем ориз, картофи, хляб и ..., на нас православните много ни се стеснява асортимента, то по време на пост това е сърцевината на менюто (съвсем откровено, не го приемай като заяждане).
Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » чет юни 26, 2008 9:02 pm

Аз иначе днес приготвих пълнени постни чушки с ориз.
А мисля ,че Актекс спомена ,че е на /диетата на Пиер Дюкан/ ако не се лъжа.

Върни се в “пътят към храма”