Критични бележки върху поведението на св. синод

обсъждане на професионални теми. вероучението в училищата

Стгласни ли сте с позицията ми?

напълно да
2
20%
предимно да
3
30%
наполовина
1
10%
предимно не
4
40%

Общо гласове: 10
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: Критични бележки върху поведението на св. синод

Мнениеот Мария » пон ное 24, 2008 7:39 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон ное 24, 2008 8:07 pm

Аха, доколкото разбирам преизпълнени, преливащи просто от любов хора са минали покрай добродушния, премръзнал човек с юргана. И, кой знае защо, въпреки тяхната безкрайна любов, той пак си е останал на улицата. Защо наистина? Ами защото имало наоколо разни "дупки, свърталища на безумци". Очевидно се предполага, че "безумците" имат повече дълг към бездомника. Та минават любящите герои покрай клетника, гледат го, отминават... Нежните им сърца се разкъсват от болка... и се прибират в къщи. "И очите им едни добри"!

Аз, например, съм егоист- не крия. Предпочитам с малкото, което имам, да подсигуря някакъв поносим живот на моето си семейство, на хората, към които имам пряка отговорност. На път за служба често съм минавал покрай бездомници. И представете си, закоравялото ми сърце не ми подсказва да ги прибера у дома! Осъдително, а? Защо ли ходя на служба тогава?
Ами, може би, не защото съм съвършен, любящ и благороден, а именно защото не съм.

Нямало любов сред "безумците"! Няма, да, и не БПЦ им е виновна. Авторът на "критичните бележки..." е нагледен пример. Чудя се, ако на такива хора Христос бе казал навремето: "Който от вас е безгрешен нека пръв хвърли камък...!" Горката жена! Щяха да си я утрепят без съмнение... "И очите им едни добри!"
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт ное 25, 2008 1:28 pm

Във връзка с последните коментари: Първо гредата в своето око, след това треската в чуждото.

Инициативата на Св.Синод щеше да има смисъл, ако материалът не беше толкова калпав. Никога български политик или пишман интелектуалец няма да приеме да се изучава православие. Поради богоборческата си същност. Но има и друга причина. От една страна православното богословие е изключително сложно и трудно. То не е за деца. От друга страна православната истина, която трябва да се знае от миряните не е нито сложна, нито обемна, за да изисква отделно изучаване. Наистина в първи клас могат да се научат някой молитви, но кой в кой клас децата ще разберат Божията същност, взаимодействието на двете природи и воли на Спасителя или същноста на евхаристията? И нужно ли е да го правят, след като знаят кръстният знак и славят Бог с него ежедневно.
Затова според мен: в трети - четвърти клас на децата трябва да се предадат основни неща, които един мирянин трябва да знае - да се кръсти и какво означава кръстният знак, да се моли и Символът на вярата, обяснен така, че да може да се разбере основното. След това отделни беседи няколко пъти в годината със свещенник за въпроси, които интересуват децата. В гимназията изучаване подробно/като за гимназия, не подробно като за семинария/ на Символа на вярата, напр. в продължение на една учебна година, по два пъти седмично. Естествено с това няма да станат теолози, но е предостатъчно за миряни.

Абсолютна глупост е да се губи времето и да се тровят душите на децата с изучаване на ереси. Първо, че като изключим католицизма останалите нямат доктрина, която да се нуждае от павече от два часа обяснение, и второ при няколко десетки основни течения, от които излизат по наколко стотин по малки, е безмислено да им се обръща внимание. Стотици хора да се занимават само това, не могат да обхванат безбройните групи евангелистки вярвания, защото както е казано, "името на глупаците е легион".

Тези мераци са прокарвани от някой лица, подвизаващи се из Софийският университет, поддръжници и морални съучастници на разкола. А разколът както знаем беше организиран от атеисти и евангелисти и изпълнен от... няма да квалифицирам участниците от "православна страна". Като не успяха на това поприще, сега серсемите от СУ се стремят да вкарат ереста в училищата. Затова е по добре да не се преподава нищо, отколкото ереси.

И освен това въпросът с преподавателите. Аз срещам из форумите университетски богослови, които действително са православни. Което силно ме изненадва, като виждам борците срещу църквата окопали се в университета. Което ме навежда на мисълта, че е редно за да получат диплома за богослови, студентите да полагат изпити в Семинарията. Та откъде ще дойдат толкова преподаватели, за които родителите да са сигурни, че ще преподават точно православие, а не някакви измишльотини на проф.Бакалов, от рода, че църквата е на хората и трябва да им служи.
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » вт ное 25, 2008 2:10 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт ное 25, 2008 2:15 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт ное 25, 2008 2:22 pm

Аз като пиша за богословието в университета може и да не съм прав, но съм гледал по телевизията няколко от тамошните преподаватели и техният юрист или нещо такова. А и многократно съм гледал проф. БАкалов и му пожелавам да се занимава само нещата от които разбира. Православието определено не е сред тези неща. А както знаем е казано: Кибикът има право два пъти да се обади и веднъж да мести. Тези хора са се обаждали много повече от два пъти и са местили достатъчно, за да си седнат на задните части и мирясат.
b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » вт ное 25, 2008 11:54 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » ср ное 26, 2008 1:40 am

Е, очевидно има все пак един истински православен в България. Казва се Б.Н. Костадинов- пророк и патриарх на самия себе си, поради липса на други достойни. Слава!

Виждам, че единственият православен и цитира себе си, също поради липса на по-добри автори.

Прощавайте, господин Костадинов, но преди да започне човек да разсъждава като когото и да било, трябва да се научи въобще да разсъждава. Още повече, преди да започне да критикува църковните дела. Това просто ей така го отбелязвам, никой конкретно не съм "опоменал".
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср ное 26, 2008 8:53 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » ср ное 26, 2008 10:11 am

b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » ср ное 26, 2008 3:58 pm

b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » ср ное 26, 2008 4:07 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » ср ное 26, 2008 4:17 pm

b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » ср ное 26, 2008 5:12 pm

Да, хубавото все пак на интересуващите се от православие и християнство, е че за разлика от тълпата, поне ще те окуражат и изкритикуват, като репликите какво аз съм направил, щом се пиша на голем морализатор.

Еми, НИЩО, ама нищо не направих, можете да сте спокойни, че ви критикува човек дето е един дол дренки с вас, а не пророк, светец и ала - бала, както някой по-горе беше написал нещо в тоя дух...

То и да искам не мога да му помогна де, за това изливам гнева си върху овластените в църквите и другите дето си харесват църквата в тоя й вид... Защото аз не мога, но те могат и нищо не правят.

Оня дето каза, че държавата трябвало да се грижи за хората в затруднено положение. Ами, ок, но тогава нека държавата облага с данъци църквата и да си вземе имотите, от които църквата взима колосални наеми и т.н.
Поне като не прави нищо БПЦ, нека се оправдава, че и да иска - не може, както аз се оправдавам. Но как ще се оправдаят мазните владици, гледащи иззад прозорците на лъскавите си коли... не могат да се оправдаят тея иззедници.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » ср ное 26, 2008 7:24 pm

Вижте Костадинов geek: , форумите не са място за истеризиране и изхвърляне на емоционални отпадъци. Или поне, ако го правите, изберете си по-неотговорна тема и не забърквайте Църквата в яростта от собственото си безсилие. Тя не ви е боксова круша, нито хапче против главоболие. Ако има нещо сериозно в тоя свят, то е именно Църквата.

Като не можете да направите нищо за бездомниците, то поне напълно безпрепятствено можете да посветите нещичко от времето си на мислене. Противно на разпространеното сред битовистите схващане, мисленето не е празна работа. Макар да обичам иронията, репликите ми по-нагоре не са били с цел да ви обидя. Върнете се и ги прочетете наново, започвайки от първата.

Не сте ли се замислял защо Бог не ви е дал възможност да помагате на бездомните? Ами може би не сте готов да поемете такава отговорност?! Може би повече бихте навредили с помощта си?! Да ви кажа, добре е и за вас, и за другите, че нямате голямо поле за изява. С вашата настройка маса поразии да сте направили.

Та седнете, мислете, помолете се, научете се да гледате по-надълбоко и по-трезво. Тогава сигурно ще ви светнат някои нови лампички и ще видите, че пъзелът не е само от няколко прости елемента. Може би ще видите и къде е вашия шанс да направите света малко по-добър, макар и не в гигантските мащаби на Църквата. Голямата работа я оставете на Бога!
Последна промяна от Molecule на ср ное 26, 2008 10:19 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “преподаватели по вероучение”