Покаянието

теми, свързани с протестантството
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Re: Покаянието

Мнениеот iliana » съб дек 06, 2008 12:19 am

вижте и беседа по темата.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон дек 08, 2008 9:25 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон дек 08, 2008 11:47 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон дек 08, 2008 12:37 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон дек 08, 2008 2:57 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон дек 08, 2008 3:05 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон дек 08, 2008 8:41 pm

Тошо,
аз прочетох какво си писал, но и да не го бях прочел го знам наизуст. Това е проблем в който портестанството се е оплело още в първият си ден. Точно затова и Лутер е извадил Яков от Библията.

Няма закон. Той е отменен. За закона Павел говори на евреите. Мигът в който някой са се опитали да стоварят закона на необрязани е започнал невъобразим ропот и заради това се е провел Първият поместен събор на Православната Църква в Ерусалим. Решенията са в Библията. Затова нас не ни интересува закона. Грехът съществува преди закона и грехът е определил закона, а не обратното, въпреки "някой места мъчни за разбиране" в посланията на Павел до църквите в които преобладавали обрязаните. Има първороден грях, има един калпазанин Каин дето убил брат си и бил строго критикуван за това. Имало и всякакъв вид хаймани, които вършели всякакви грехове, по които Бог се е изказал отрицателно и то преди закона. Закона е затова, което е написано в Библията - като отидат в Обетованата земя евреите да не вършат тези неща, които вършили другаде.

Христос също се е изказал по темата и то многократно, казвайки: Казано е това, но аз ви казвам това... Така че, ние сме се оправдавали чрез вяра? Но за да знаем как се оправдаваме трябва да знаем какво е вяра. За да уеднаквим понятията. Защото и мюсулманите вярват, будистите също. И винаги съм се чудил защо евангелистите изключително старателно и последователно избягват Христовите проповеди, където точно и ясно е казано какво е вяра, а наблягат на Павел, който не обяснява понятието, защото по негово време всички са го знаели. И думата "ВЯРА" започва да придобива изключително значение за протестантството, но изпразнена от съдържанието, което е имала.

Няма никакви индикации в Писанията за подобно протестантско мислене. Първо, сама по себе си вярата е само едно от абсолютно задължителните условия за спасение. Вярвай колкото си искаш, но без кръщение и евхаристия гушваш букета. Защо точно без кръщение и евхаристията? Ами защото кръщението ти опрощава греховете, а преди евхаристията ние се изповядваме, за да ни се опростят греховете. Къде го видяхте спасението само по вяра. Затова е безсмислено механичното повтаряне на протестантският рефрен - Само вярата.

Пак стигаме до простият въпрос:

Може ли човек да се спаси с неопростени грехове?

или казано по народно му:

Грешникът за рая ли е?

На този въпрос се отговаря с да или не. Не питаме за закона, вярата и т.н.

И това е нещо над което всеки трябва да се замисли, защото е един от основните неразрешени проблеми на протестанството.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 09, 2008 8:59 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт дек 09, 2008 10:46 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 09, 2008 11:40 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср дек 10, 2008 1:58 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср дек 10, 2008 9:36 am

Добре, нека да се опитаме да обобщим нещата, които обсъдихме:

1. Христос не слиза лично да спасява този и онзи, а ни е дал "тесен път" по който да вървим за да се спасим - съгласен.

2. Който е повярвал задължително трябва и да се кръсти - съгласен. Различието ни тук е по въпроса какво ще стане с някой, който е повярвал и иска да се кръсти, но не успее(напр. защото междувременно умре). Аз казах какво смятам, но не мисля че това е чак толкова важно за нас(ние определено не попадаме в тази графа) а и не съм 100% сигурен, а просто размишлявам. Затова не настоявам да приемеш личното ми мнение по въпроса.

3. Христос ще "въздаде всекиму според делата му" - съгласен. Но пак стигаме до това че който има вяра, има и дела :). И че се оправдаваме чрез вяра. Тези неща не се изключват взаимно, а са отделни части от ЦЯЛАТА истина.
Струва ми се че ти просто си предубеден към думата "вяра" когато е произнесена от устата на протестант и, ако мога така да се изразя, просто не можеш да повярваш :) че говорим за едно и също - поне на мен така ми се струва засега. Ако видя че някъде имаме различия, можем да говорим допълнително

4. Христос е дал на апостолите властта да прощават грехове от Негово и те са я предали на свещениците - може би да, може би не. Не смея да коментирам. Но ми се струва че нещо гнило има тука...

5. Ако съгрешиш в каквото и да било, ти вече не си част от църквата докато не се изповядаш пред свещеник(който има власт по т.4 да ти прости греха) - не съм съгласен. Казал съм аргументите си вече и, поне за момента, продължавам да съм на същото мнение. Ще го кажа синтезирано отново:
Това, че например по невнимание си сгрешил в нещо(за което вече съжаляваш), не те прави да не си част от хората, които Бог е избрал и отделил за Себе си. Бих се осмелил дори да добавя - докато ти искаш да бъдеш с Бога и се стремиш към Него(стремиш се да вършиш Неговата воля), твоята немощ(невъзможност да живееш изцяло праведно по дела) не е пречка.

Ако се сещаш за нещо друго, ще те помоля да го добавиш...
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср дек 10, 2008 10:49 am

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » ср дек 10, 2008 11:47 am

vipaz
Потребител