Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

теми за общности от сектантски тип
ПРОРОК
Потребител

Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

Мнениеот ПРОРОК » съб дек 20, 2008 3:28 am

Здравейте!
Откривам тази тема за дискусия и обективна информация за биографията на Учителя – Петър Дънов и същността на Учението на Всемирно Бяло Братство.

“Една воля съществува – Божията Воля. Един Господ – Бог на Любовта. Никакъв Дънов!”
“Новият човек”, неделни беседи, 1921 г., София, стр.21

“...учение на г-н Дънов няма.”
“Петимата братя”, неделни беседи, 1923-38 г., стр.75

“Аз съм вселен. Вселяването е станало на 7 март 1897 г (стар стил). Това вселяване е станало на няколко етапа.”
Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.315 .

“Бялото Братство е идея, а не организация. Следователно ние говорим от името на една свещена идея. Нея защищаваме, за нея живеем и за нея се борим. И нея искаме да претворим в живота си.”
...
“Бялото Братство не е нещо видимо, то не е секта, не е църква, то е нещо живо извън тези покварени условия, в които живеят хората.”
Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.195

“Бялото Братство съществува от незапомнени времена. То съществува, откак Вселената съществува. Бялото Братство е взело участие още при създаването на света, на целия космос. Всеки член от това Братство е проява на Бога.”
"Съпротивление, напор и стремеж”, Лекция от Учителя, държана на 30 март 1927 г. София.

„Ние сме ученици на Всемирното Бяло Братство, на което Христос е глава“.
“Вяра и съмнение”, 30-та школна лекция на Общия окултен клас (II г.), 17.06.1923 г., София

“Школата, в която сте поставени, е християнска, мистическа, философско-научна школа. Християнска – това означава да можем да приложим Закона за другите; окултна – да можем да го приложим за наша полза, а научна – това е опитната страна, експерименталният метод.”
Петър Дънов, “Българската душа”, Издателство “Астрала”, София, 2000 г., стр.290

Последна промяна от ПРОРОК на чет фев 18, 2010 11:26 pm, променено общо 1 път.
vipaz
Потребител

Re: УЧИТЕЛЯТ - ПЕТЪР ДЪНОВ И ВСЕМИРНОТО БЯЛО БРАТСТВО

Мнениеот vipaz » съб дек 20, 2008 6:22 pm

Дънов е създал много опасно антихристиянско учение чиито последователи са крайно заблудени. Това е подобно на източните философии(да не ме чуе само костадинов) тъй де подбно на тях една голяма каша от много неща много мъдрости но накрая нищо.
go6o123
Потребител под 13 год.

Мнениеот go6o123 » пет апр 17, 2009 10:23 pm

Чел съм много книги на Петър Дънов и от мой опит ще кажа ще Петър Дънов (Учителят) е в грешна насока на нещата
той може да манипулира хората и ако четеш някой от книгите му бо добре я изгори.

:thumbdown: :thumbdown:
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет апр 17, 2009 11:03 pm

Господа,
Който иска да се запознае с учението на Дънов, може да се свърже със специалистите по въпроса, Адрес: Психиатричен дом - Карлуково, втори етаж, стаите между тези на Наполеон и Клеопатра.

Упълномощавам Випаз да говори от мое име по темата във форума.
Гост

Мнениеот Гост » съб апр 18, 2009 12:09 am

Абе по савета на учителя дъноф аз за Господ мога да говора само на връх Мусала, щото казва учителя там било най близо до небето.
Ама тука за една по друга проста работа да питам, щото учителя казва на едно место ако на една жена мажа и е болен да го качи да полети на един балон и ще си пребере здрав. Аз тука ме боли едната ръка и краста и неколко пъти жена ми ме качва на самолет летех, ма не помогна. А балон немам, какво да права?
И тука, щото гледам цел пророк ни писал дето пише земал участие в саздаването на космоса, да земе да раскаже. Ама каквото помни де че той сигурно е много стар човека.
И това дето казва учителя че любовта са едни вибраций дето върват от средата на космоса настрани не го разбирам, много ми е окулно и местично.
И ми е окулно и това дето бил вселен учителя. Аз го знам да се казва Петър а тука пише че бил вселен по стар стил.
Той пророка ако ги знае тия работи да земе да ги обясни тука моля.
go6o123
Потребител под 13 год.

Мнениеот go6o123 » съб апр 18, 2009 5:00 pm

Сигурен съм че ше се оправиш скоро моли се на господ и той ще ти помогне . :D
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет апр 24, 2009 5:16 pm

go6o123
Потребител под 13 год.

Мнениеот go6o123 » пет апр 24, 2009 5:44 pm

Радвам се, билията е истинската книга.
BoyanMaga
Потребител

Мнениеот BoyanMaga » нед май 31, 2009 8:12 pm

Последна промяна от BoyanMaga на пон юни 01, 2009 7:08 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед май 31, 2009 8:23 pm

Естествено, че Дънов не е създал никакво опасно антихристиянско учение. Учението му е опасно само за последователите му. По своята теологична същност писанията му са глупости без край, писания на човек с определени проблеми, които се оправят по психиатричните заведения и не може да представлява опастност за когото и да било извън следовниците му. Самото занимаване с това учение носи опасносостта само от загубено с глупости време.
BoyanMaga
Потребител

Мнениеот BoyanMaga » нед май 31, 2009 10:14 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re:

Мнениеот Мария » пон юни 01, 2009 3:10 am

Дънов е умрял в затвора. Казал на заблудените хора край него, че ще възкръсне до 3 дни и те чакали горките...

Книгите ги изгорих, защото полза от тях нямах, а другиму вреда не исках да причинят. :|

Не знам как може някой да се кръсти "Маг" и да говори, че е християнин!?... :thumbdown:
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юни 01, 2009 10:18 am

Боянчо,
Когато някой твърди, че Светият Дух е с него и започне да тълкува евангелието както му скимне, след което си направи църква/сбирка/ му казваме евангелист. Но когато някой заяви, че е бог и ще възкръсва му казваме откачалка. Психиатрите имат по-точни термини и съответни заведения, където се подвизават изживяващите се като богове. Ако Дънов си е чуствал бог е било редно да си основе собствена религия, а не да се бърка в християнската, която изповядва Бог Истина.
BoyanMaga
Потребител

Re: Re:

Мнениеот BoyanMaga » пон юни 01, 2009 7:02 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт юни 02, 2009 1:36 am

БоянМага, не разбирам, по какви критерии нехристиянин може да прецени, че някой е "показал на хората как трябва да живее истинският християнин"? :roll:

Върни се в “секти и култове”