Молитви при различни случаи и нужди

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитви при различни случаи и нужди

Мнениеот MacIlian » съб окт 24, 2009 5:29 pm

1. Молитва при влизане в храм
Потребителски аватар
plamen
Администратор

ЗА БЛАГОСЛАВЯНЕ НА ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО

Мнениеот plamen » нед окт 25, 2009 9:40 am

Вечносъществуващи Владико, Господи на небето и на земята, Който си определил законите на природата, като на всяко от небесните тела във всемирната хармония си определил да има свое движение и орбита си му начертал. Дойди и сега и благослови това превозно средство (лека кола, автобус, товарна кола и пр.), понеже имаме нужда от нея при нашия превоз, движение, за пренасяне на нашите блага и в развитието на човешките ни отношения. Защото от Тебе се дава нам знание и умелост за управляването и стопанисването им. И ето, различните коли, приготвени за превоз на нам потребното, с готовност чакат своя Господар при изпълнение на задачите и възложеното им.
И сега, Господи, насочи ни по Твоите пътища, научи ни през живота да спазваме и работим по Твоите заповеди и НАСОЧВАЙ ПРАВО стъпките ни. Изпрати ни мирен Ангел, верен водач и пазител на живота за управлението на колата от Божия/ТА раб/ИНЯ (името). Ти, Който си Господар на всички ни, обгради с всемогъщата Си сила това превозно средство и от всяка вреда и опасност го запази непокътнато, предпазвайки го от всякакво ПЪТНО произшествие. Защото не се поддържа никакво движение без Твоята бърза подкрепа и суетно е всякакво машинно и техническо оборудване, ако Ти, Господи, не го запазиш и поддържаш - Ти, Който си потопил в Червено море ВОЗЕЩИЯ СЕ НА КОЛЕСНИЦА фараон, в огнена колесница си грабнал и отнесъл на небето свети пророк Илия, а свети мъченик Христофор си показал покровител на шофьорите.
Покажи ни пътя на спасението Ти, Който чрез свети апостол и дякон Филип си въвел в Свето Кръщение етиопЕЦа, управител на царица Кандакия, който седял в колесницата и четял Словото Божие.
ТВОЯ РАБ/ИНЯ (името), КОЙ/яТО СЕ труди и управлява това превозно средство обгради с дар на мирно и сигурно водителство, тъй че радостен всеки ден от Твоята помощ да Ти възнася слава сега и през всички времена. Амин!

(Превод от гръцки: Аргир Милчев)
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Чин за Изповед и отричане от окултизма

Мнениеот plamen » нед окт 25, 2009 9:50 am

Чин за Изповед и отричане от окултизма и връщане към лоното на Православната Църква

За тези, които по незнание са се обръщали към разни лечители,екстрасенси, врачки или са се занимавали с някакъв вид окултизъм и желаят да се покаят и да се върнат в лоното на Светата Православна Църква публикуваме "Чин на отречение от занятията на окултизма и изповед на обръщали се към окултисти", по образец, утвърден от Руската Православна Църква и даващ практически резултати.

Искреното покаяние за греха от окултни занимания не веднага освобождава от последствията на тези занятия. Човек може още дълго да изпитва въздейсвието на демоните, което се изразява в периодично усилване на страстите, нахлуване на богохулни помисли, изострено нервно-психическо разстройство, влечение към самоубийство, възобновяване на виденията, запазване на "енергийните източници", а също и и от пряко чувствено нападение от бесовете насън или наяве. Както показва опитът на Руската Православна Църква за пресичане на тези последствия е необходима да се извърши отречение от окултнине занимания по следния начин:

След приемането на подробна изповед, свещеникът не чете разрешителната молитва а пита каещия се:

Въпрос: Желаеш ли да се отречеш от пагубните за душата и тялото занимания на окултизма?
Отговор на каещия се: Желая от цялото си сърце.
Въпрос: Признаваш ли, че занятията на различните видове окултизъм, такива като екстрасензорика, биоенергетика, безконтактен масаж, хипноза, народно целителство, нетрадиционна медицина, кодиране, разваляне на магии, чародейство, магьосничество, гаданиее, спиритизъм, астрология, контактуване с духове, полтъргайст, контактуване с "висш разум", с НЛО, включване към "космическа енергия", парапсихология, телепатия, "дълбинна психология", йога и другите видове източни култове, медитация, а също и други видове окултизъм водят до тясно общение с падналите духове?
Отговор: Признавам и се разкайвам за тези занимания.
Въпрос: Разкайваш ли се за придобиването, пазенето, изучаването и разпространението на литература на окултна тематика, посещението на лекции и занятия, в гледането на кино и фотоматериали на окултна тематика, а също в пропагандата и разпространението на окултни знания?
Отговор: Разкайвам се от цялото си сърце и обещавам да унищожа всичко, което имам като литература, посветена на окултните науки.
Въпрос: Разкайваш ли се за тежкия грях на привличане на близките си към занятията на окултизма?
Отговор: Искрено се разкайвам и обещавам да приложавсичките си усилия за това да убедя съблазнените от мене да оставят тези богопротивни занимания.
Въпрос: Признаваш ли, че нестандартните "способности" и "дарования", придобити в резултат на окултни занимания, имат за източник сатанинските сили и отказваш ли се от тези способности?
Отговор: Признавам, че не подателят на всяко благо Бог, а падналите духове са източник на моите "свръхчовешки способности". Признавам, че ползването им е служение на сатаната и неговите ангели и обещавам занапред при каквито и да било обстоятелства да не прибягвам до тези "способности".
Въпрос: Отричаш ли се от сатаната и от сатанинските занятия на окултизма?
Отговор: Отричам се от сатаната и всичките му дела, и всичките му ангели, и цялата му гордост и цялото му служение посредством занятието... (Тук каещият се назовава конкретния вид окултизъм, с който се е занимавал. Отречението се повтаря три пъти.)
Въпрос: Обещаваш ли да не се занимаваш с окултизъм занапред?
Отговор: Обещавам.
Въпрос: Обещаваш ли да пребиваваш в послушание на църковното свещеноначалие и пастирите на Руската (Българската) Православна Църква?
Отговор: Обещавам и в уверение на това целувам Кръста и Евангелието на Спасителя господа мой Иисус Христос. Амин.

Каещият се целува Кръста и Евангелието. След това свещеникът чете над него обичайната разрешителна молитва.

По аналогичен начин се построява изповедта на такъв, който не се е занимавал целенасочено с окултни науки, но се е обръщал към окултисти за помощ.

Печата се по: "Что необходимо знать о современньiх магах, экстраненсах и других служителях окультизма". Сретенский монастьiрь, 1998
Списание "Православна вяра", брой 1, 2004 година, храм "Света Петка стара" - София
Славян
Потребител

Молитва за християнско смирение

Мнениеот Славян » чет ное 12, 2009 11:52 am

Молитва за християнско смирение

Ти виждаш, Господи, слабостите на моето сърце.
Ти знаеш колко често се поддавам на дяволски внушения и се изпълвам с гордост и надмeнност.
За себе си мисля повече, отколкото е потребно,
превъзнасям се над моите близки,
от които очаквам да ми оказват зачитане не според достойнството, което имам като Твое създание и Твое достояние,
а според неугасимата жажда на моето самолюбие.
С мисъл, думи и дела не търся Твоята слава, а своята прослава пред човеците.

Затова, Господи на смирението, душата ми е пуста и сърцето ми не намира утеха.
Гордостта на себелюбието ме подяжда, не ми дава покой, унизява ме пред самия мене,
разстройва отношенията ми с близките, води ме към крамоли, раздори, недружелюбие
и ме прави негоден за общия живот.

Как бих могъл да застана пред Тебе или да извърша нещо достойно за Твоето величие,
обременен от мисъл и чувство, на които Ти се противиш?

Велики Господи, Ти ни даде пример на смирение и ни поучи да бъдем смирени по сърце.
Бидейки в образ Божий, Ти понизи Себе Си,
като прие образ на раб и се уподоби на нас, човеците, за да ни спасиш.
Ти уми нозете на учениците Си, на всички послужи и живота си даде за спасението за човека.
В смирение изтърпя страданията и прие разпятие.
Ти ни даде пример и поука на смирение, като каза:
"Поучете се от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце, и ще намерите покой за душите си."

Поради всичко това не съм достоен да Те призовавам, Господи, нито Твоето всесвето име да нося, нито да издигам очи към Тебе или да поменувам Твоя свят закон.
Моята гордост и поривите на моето себелюбие духом ме отдалечават от Тебе.

Но, Владико Човеколюбче, смили се над окаяната ми душа
и ме освободи от мерзостта, от огъня на надменността, от червея и ръждата на самолюбието,
за да намери душата ми покой в съгласие на моя дух с всесъвършения и Божествен Твой Дух.

Дай ми сили да удържа победа над противния дух, който ме бори и напада,
за да се възгордявам, и тъй да падна в еднакво осъждане с дявола.

Поведи ме към смирение, защото смирението ще ме утвърди в любовта, любовта ще оправдае вярата ми, вярата ще ме спаси.
В Твоето вечно Царство ме направи участник чрез смирението.

Въздигни ме от немощта на моето сегашно духовно състояние,
та всичко, каквото имам или бих придобил -
дарование, чест, знание, име, положение или друго нещо земно -
да има цена пред Тебе, оценителя на истинското благо,
и да служи за изграждането на Твоето царство в душите на човеците.

Като ми дадеш тая велика милост, пази ме, благий Наставниче на смирението,
от страшното и гибелно внушение за превъзходство и за духовно предимство,
но дай ми сърдечното съкрушение на митаря.

Боже, бъди милостив към мене грешника.
Амин.
Славян
Потребител

Молитва при запалване на църковна свещ в храма

Мнениеот Славян » нед сеп 19, 2010 3:39 am

Господи Иисусе Христе, Сине Божи, Светлина от Светлина и истински Боже, изгори и изпепели греха у мен, както изгаря фитилът на тази свещ. Разтопи чрез сълзи душевната ми мъка и съмненията ми, както се разтапя восъкът. Разсей и прогони нечистите ми помисли, както димът се разсейва. Остави в душата ми нетленната Твоя светлина, подобно сиянието на този пламък, та когато дойде страшният и преславен ден на Твоето Второ пришествие в слава, да не изгоря с греховете си, да не изтлея със съмненията си, да не изчезна като дим пред лицето Ти заедно с нечистите си помисли, но да се съединия с Твоята вечна светлина и със сиянието на Твоята неизказана светлина, не по мои заслуги и достойнства (защото ги нямам), но по величието на Твоята милост и човеколюбие - на Отца и Сина и Светия Дух, сега и всякога и във вечни векове. Амин!

Върни се в “Молитви”