Задължително ли трябва да имаме брак?

за отношенията между половете
teddy1986
Потребител

Задължително ли трябва да имаме брак?

Мнениеот teddy1986 » чет апр 05, 2007 10:39 pm

Защо да не сме щастливи и без брак? Много хора живеят така и са добре! Вие как мислите?
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб апр 07, 2007 9:00 pm

hiphopsusel
Потребител

1

Мнениеот hiphopsusel » пет апр 13, 2007 3:42 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет апр 13, 2007 5:01 pm

Веника
Потребител

Мнениеот Веника » нед апр 15, 2007 9:32 pm

Има една хубава книга, която ти препоръчвам да прочетеш за брака и вярвашия човек: 'Бракът като подвижничество'; изд. 'Омофор'.
:)
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пон апр 16, 2007 1:55 pm

Заглавие: Задалжително ли трябва да имаме брак?

- Аха. :D

Това е краткият ми отговор.

Който твърди друго, освен положителен отговор, черпи от лукаваго с пълни шепи.
Harry
Потребител

Мнениеот Harry » пон апр 16, 2007 9:03 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет апр 20, 2007 11:20 pm

Евреи 13:4

4 Женитбата нека бъде на почит у всички, и леглото неосквернено; защото Бог ще съди блудниците и прелюбодейците.

Брака се сключва на небето...

Битие 2:18 и на долу

„18 И Господ Бог каза: Не е добре за човека да бъде сам; ще му създам подходящ помощник.
19 И Господ Бог създаде от земята всички полски зверове и всички въздушни птици; и ги приведе при човека, за да види как ще ги наименува; и с каквото име назовеше човекът всяко одушевено същество, това име му остана.
20 Така човекът даде имена на всеки вид добитък, на въздушните птици и на всички полски зверове. Но помощник, подходящ за човека, не се намери.
21 Тогава Господ Бог даде на човека дълбок сън, и той заспа; и взе едно от ребрата му, и изпълни мястото му с плът.
22 И Господ Бог създаде жената от реброто, което взе от човека и я приведе при човека.”

Това е Първият брак! Бракът няма земни корени.На първо място той е сключен на небето , произхода му идва от Бога. В Махия 2:14,15 се казва :

„14 И пак казвате: Защо?
Защото Господ стана свидетел
Между тебе и жената на младостта ти
Към която си постъпил невярно,
При все че ти е съпруга и заветната жена,
15 Защото не направи ли Той двамата един човек,
Ако и да имаше още от духа на живота?
И защо един?
За да очаква набожно потомство.
Затова внимавайте в похотите си,
И никой да не постъпва невярно към жената на младостта си.”

стиха е ясен , женитбата или брака представлява завет. Когато казваме,че женитбата започва в небето, го казваме защото всеки един завет, кой е начинателя на всеки един завет – Бог. Бог е начинателя на всеки един завет с човека. Бог е начинателя на брачния завет.

мога да разсъждавам още , но поста ще стане много дълъг.

Harry писаното от теб (цитата на Павел) засяга и развода. Много мога да пиша по неговите думи. Но няма да го направя , ще спестя на съфорумците малко нерви от четене . Ако искаш на майла мога да ти пиша.
Svetlina
Потребител

Мнениеот Svetlina » нед май 20, 2007 3:57 pm

Люби
Потребител

Re: Задалжително ли трябва да имаме брак

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 4:31 pm

Добре де, ама все пак кой може да заповядва на сърцето си!

Била съм свидетел как хора на по 60 години се развеждат, защото вече не могат да се понасят!

Освен това не пожелавам да имам брачната съдба на никой от роднините ми - като се започне с майка ми и баща ми, мине се през лелите и вуйчовците и се стигне до бабите и дядовците.

Как е възможно един млад човек да вярва в светостта на тази институция, когато цялото съвременно общество я отрича? Като стане въпрос за брак, в главата ми нахлуват два образа - еднакво абсурдни. Единят е на сексуалните удоволствия, винаги оставащи извън контекста на семейството; другият - на "традиционното" семейство, където идеята за задълженията и отговорностите избутва в периферията всяка помисъл за истинско щастие.

Има ли смисъл въобще човек да се жени, щом пред него в този случай има само два избора - нещастен брачен живот (когато чувствата му към половинката неизбежно претърпят метаморфоза или се появят чувства към друг обект) или развод?

Върни се в “жени и мъже”