Противоречие

предложете нови секции към този форум
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Противоречие

Мнениеот zmianatz » ср юли 21, 2010 3:51 am

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Re: Противоречие

Мнениеот zmianatz » ср юли 21, 2010 4:00 am

Истината е, че ние не можем да преценяваме за другите кое е потребно - и кое - не. :!: Ако някой ни поиска пари, и то назаем и ние не му дадем - ние сме лицемерци; и не сме по-добри от демоните и бесовете, които ни изобличават! Лъжата е грях - и тя е винаги непростима!... Долно и лицемерно е да казваш, че нямаш, когато имаш, особено когато човека има нужда. По-добре прояви смелост и кажи: "Няма да ти дам!" - отколкото привидно да се направиш на добър и заинтересован - а вътрешно да се скриеш в себе си - и да кажеш, че нямаш пари - и да не му помогнеш...

Не можем да знаем дали този човек, който е искал пари в заем, какъвто и да е, не са му трябвали за работа, или да си намери работа - или да нахрани някой по-беден от него дори. Ние сме длъжни да постъпим като християни - и да проявим милост - не сме Господ предварително да съдим кой какво ще направи с тези пари. Аз не одобрявам хората, непроявяващи любов към ближния, и не проявяващи милост и състрадание към него; и в същия момент имащи се за "богове" - че могат да " отсъждат" правилно. Смешно е да си мислиш, че знаеш на другия от какво ще му е по-добре, какво му е необходимо и от какво има нужда по-добре от самия него - това е безумие :!:
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » чет юли 22, 2010 10:37 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет юли 22, 2010 11:00 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » съб юли 24, 2010 7:55 pm

39. Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.
40. И на тоя, който поиска да се съди с тебе и да ти вземе ризата, дай му и горната Дреха.
41. И който те принуди да вървиш с него една миля, върви с него две.
42. Томува, който ти проси, давай, и не се отвръщай от оногова, който ти иска назаем.
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » нед юли 25, 2010 1:24 am

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » нед юли 25, 2010 3:51 am

тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » нед юли 25, 2010 9:40 am

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » нед юли 25, 2010 5:25 pm

Космонафт

Мнениеот Космонафт » вт юли 27, 2010 3:18 pm

Змиянец,

пари назаем аз не давам на всеки, не само това ами и не се моля за всеки, който идва при мен; ще ти кажа защо:
Идва един човек при мен и иска да се моля за него, за да се изцели. Аз му казвам, че и колкото и да се моля за него е безсмислено, ако не пусне греха, който виждам че му харесва. И ми се цупи и ми се сърди, ама все още си седи в греха. Има хора, които много им е сладко да вършат грях. Молиш се за тях, оправят се, пак си вършат стария грях и пак идват при теб да се помолиш. Е, сори, ама вярващите не са врачки. Категорично не се моля за такива хора.
Има хора, които ги мързи да работят-как да им давам пари, няма да им дам, разбира се. По-скоро ще ги посъветвам по някякъв начин да запрятат ръкави. Има един просяк в града ми с гипсиран крак, който постоянно проси....да де ама тоя крак му е гиспиран от поне 4 години без да оздравее. Е, как да дам пари на натъв човек, направил просията си занаят и мамещ, че има някакъв недъг

Това дето ти го прокламираш, че трябва да даваме пари на всеки, който ни иска е най-малкото наивно. Да бъдем чистосърдечни не значи да сме наивни и глупави.
Туй аз мисля.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср юли 28, 2010 9:02 am

Змиянац, мила,

Космонавт е прав. Да си християнин - не означава да си глупак. Всяко нещо трябва да се прави с грижа и след внимателна преценка дали помощта няма да навреди. Трябва да даваме на нуждаещи се / социално слаби и болни хора /. Моят свещеник ми е забранил да давам пари на просяци. Каза да им купувам храна и да им давам храната. Има просяци, на които давам въпреки забраната му - хора, които са с отрязани крака, или ръка, на малки деца / защото ако не занесат пари - ги бият жестоко /. Вещи и дрехи, които са ми в излишък, детето е израстнало или вече не ми вършат работа - нося в църквата. Там жените събират и дават на социално слаби или много възрастни хора, които нямат финансовата възможност да си ги набавят. С пари, които са ми в повече процедирам така: една част оставям в касата за храма; друга, която заделям на няколко месеца - оставям на моят свещеник, за да помогне с нея на нуждаещи се братя и сестри, или да употреби за друго богоугодно дело. С храна - когато имам възможност заделям за болна жена от входа. За тази жена конкретно, правя и други неща, за да й помогна. Освен това когато мога - плета фанели и чорапи, които изпращам за един манастир.

Трябва да даваме не само когато ни искат. Трябва да даваме, когато виждаме, че това е належащо - дори и да не са ни поискали. Важи и обратното - дори и да ни искат, ако виждаме, че молбата идва от човек, който не е в нужда, а го прави с цел облага - трябва да отказваме.

Поздрави
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » ср юли 28, 2010 2:23 pm

разбирам ви много добре. Но да си глупак истински - едно от нещата - е да мислиш че знаеш на другия какво му е необходимо. Ние не сме Господ - и не знаем.

Много ясно, че не трябва да даваш на някой само когато ти поиска пари или нещо друго. Това вече е друг въпрос.

Иисус Христос много ясно казва, че не трябва да се отвръщаме от този, който ни иска назаем. И всеки, който погледне в сърцето си - ще разбере, че е така. Останалото си е егоизъм - чист, неподправен. Нетолерантност, нелюбов към ближния. Ако ти имаш малко любов, няма да се чувстваш прецакан, че даваш; че той не работи - а ти работиш; и тем подобни работи. Хората в БГ не работят заради лошо отношение и лошо заплащане. Няма какво да го коментираме. Когато гледаме да сме пресметливи - и на кой да дадем и на кой да не дадем - ние не се превръщаме в християни, а в обикновени сметкаджии на пазара. Аз съм далече от мисълта да раздавам правосъдие на кой какво му било необходимо. Знам само, че трябва да дам, като ми искат - човека за да ми поиска - не е от лесно... :|
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср юли 28, 2010 2:41 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » ср юли 28, 2010 3:05 pm

Гунев, приветско, френд! :D
Радвам се, че се завърна. Срещах името ти из разни други места, и си въобразих, че съвсем си ни отписал, но ето - сбъркал съм, което в случая ме радва.

Виж сега, мисля, че говорите леко различно, но всъщност сте на едно мнение. Струва ми се, че zmianatz изразява едно мое умонастроение, което съм изписал преди време, не помня точно къде; че не бива твърде да мъдруваме, когато ИМАМЕ какво да дадем. Понеже дяволът винаги ще използва прекалената ни тръпка по земната правда, като ни предпоставя "справедливи доводи" , препъвайки ни по пътя на добротворството.

Мисля че zmianatz по-скоро казва:

- Имаш ли дай. Нямаш ли - трай.

Но и в двата случая не се прави на праведен поради това, че си дал, или си спестил.

Иначе, как си, добри човече? Как поминуваш лятото? :D
Последна промяна от gaitan vejdu на ср юли 28, 2010 3:10 pm, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср юли 28, 2010 3:08 pm

Последна промяна от Gunev на ср юли 28, 2010 3:15 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “нови категории и форуми”