Свети Илия - буря от емоции

обсъждане на всякакви въпроси
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Свети Илия - буря от емоции

Мнениеот plamen » пон авг 23, 2010 1:59 pm

Карам си по магистрала Тракия и ми се набива в очи следният билборд:
IMAG0008.jpg

Зачудих се на два фронта: единият - езиков, другият, да кажем - естетично-религиозен.

Езиково: производителят явно е искал да напише "Св. Илия" на италиански (доколкото се ориентирам, единствено в италианския съществува тази форма "Sant'" с апостроф, когато става дума за "Св.") Само че на италиански "Илия" е "Elia". В сайта на производителя на виното серията "Св. Илия" е представена на английски като "Saint Ilia". Отново - на английски името на пророка е Elijah.

А колкото до естетиката - оставям на вас да прецените доколко е проява на добър вкус комбинацията на "Св. Илия" със снимката на чаровната госпожица сред мълниите и изобщо изборът на име на тази търговска марка.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Свети Илия - буря от емоции

Мнениеот Gunev » пон авг 23, 2010 2:40 pm

Един мой кръщелник (естет и художник) веднъж положи големи усилия да ме убеди в тезата че "истинския кич" е нещо трудно достижимо и малцина успяват да го "докарат"... Колкото и да се мъчиш, все някакви остатъци от образование, възпитание или обикновеното чувство за естетика, хармония, баланс и мярка ти пречат да го достигнеш.В този случай обаче авторът видно се е справил успешно.
Представи си че се занимаваш с рекламата на този продукт. Имаш бюджет за един дизайн на билборд и толкоз. Задачата е да обхванеш няколко (по възможност всички) таргет групи. Та така... Значи, като кажем св. еди кой си - тук вече имаме традиция, нещо древно и свято. Отлежала пиячка... Кой да сложим ? Амо то класиката е св. Георги, ама копирайта не позволява отново да го ползваме, пък и е някак банално. Дай да сложим св. Илия. Сериозен пророк, хардлайнер, нема това-онова. Ако е на български - не звучи престижно, затова дай на английски. Да, ама на английски никой няма да разбере за кого става въпрос, затова минаваме от Elijah на Ilia. Трябва да звучи още по-престижно, затова минаваме и от Saint на Sant'. Европа - класика и традиции. Екстра. Остават обаче много необработени таргети, затова, дай да намааме и една мацка по крака (с повечко голота ще подразним консервите) и става перфе. Кой може да му устои ? Абе мислено е тук... wink: :clap:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон авг 23, 2010 3:03 pm

А, забравих за "бурята от емоции" и мълниите. С това пък покриваме женската аудитория...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон авг 23, 2010 8:59 pm

да идва Господ и да го закрива тоя чалгаджийски свят!
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон авг 23, 2010 10:15 pm

Ххихихихих, готин билборд! :?
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон авг 23, 2010 10:43 pm

Ехааа. Навремето в Несебър имаше едно заведение, където сервираха коктейли "Гръм от ясно небе"... Та като такъв ми се стовари и тоя билборд :mrgreen:
Те, светиите отдавна са експлоатирани от винарите - от класиката - св. Трифон, през св. Валентин, св. Николай и прочее. Настоящите производители обаче са си взели гръмовержец за пи ар в комплект с дамата с настръхнали...коси. Мноо холивудско, мдам.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет сеп 30, 2010 4:18 pm

Три снимчици от Троянския манастир, от онзи ден. Любимата ми тема за това какво и как се продава в т.нар. църковни магазинчета по храмовете.

Това е, така да се каже, front-desk-а на Канаскията ("канаския" е написано с хубав църковнославянски шрифт над главното магазинче вътре в двора на манастира)

IMG_0376.jpg

Гипсовите фигурки са много повече от показаното на снимката. По-голямата част от гипсовата номенклатура изглеждаше доставена от нелегална работилница в цигански квартал. Като цяло, асортиментът на артикули ме наведе на мисълта, че дъното на кичерията, пределната периферия на арт-пазара има вече само две последни убежища, два, така да се каже, последни окопа - 1) остатъците от едновремешните панаири с така наречените "пушкаджийници" и 2) църковните магазинчета. Изгонете го оттам и не след дълго ще можете да намерите образци от класическия гипсов кич само в специализираните музеи.

Над всичко това има табела, която ни уверява, че:

IMG_0375.jpg

Предполагам, иконата на Спайдермен също е осветена подобаващо:

IMG_0377.jpg

Книги в централното магазинче не видях. Отвън има още едно църковно магазинче, там имаше няколко пожълтели от престой копия на "Тайните недъзи на душата" и още две-три книжици за Антихриста и последните времена.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » чет сеп 30, 2010 4:26 pm

Н-е-е-е :lol: ..."икона на Спайдармен"... :lol: Мило-о-о-с-т! :lol:
Последна промяна от m.muladzhikova на чет сеп 30, 2010 6:51 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет сеп 30, 2010 4:35 pm

Краят на времената е.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет сеп 30, 2010 9:07 pm

Ох, да! Преди време и аз се бях потресла от Троянския манастир! :? Направо беше "за всекиго по нещо"...
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пет окт 01, 2010 4:35 pm

Днешен диалог от магазинчето в криптата на руската църква:

Дама:
- Искам икона на Дева Мария.
Продавач:
- Имаме много икони на Богородица.
Дамата:
- Аз искам на Дева Мария.
Продавач:
- Тя е една и съща.

След уточнението разговорът продължи делово... :|
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » нед окт 03, 2010 9:14 pm

ААА, Каси, аз на същото място съм чувала, че търсят ИКОНА на БОЖИЕТО семейство.... Иди, че обяснявай... :wtf:

Върни се в “разни”