Бахайска религия

будизъм, хиндуизъм и др.
chacho
Потребител

Re: Бахайска религия

Мнениеот chacho » ср дек 15, 2010 2:15 am

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср дек 15, 2010 8:09 am

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср дек 15, 2010 11:54 am

chacho
Потребител

Мнениеот chacho » ср дек 15, 2010 3:03 pm

За молитвите. - Общо взето сме свободни от ритъали. Молиме се поединично, нямаме масови молитви където един чете а другите се кланят или правят нещо друго, както при останалите религии. Молитвеното състояние, което трябва да достигне всеки е равносилно с медитеция. Само при "дългата задължителна молитва има ритуал и той е описан в "Бахайски молитви". Не съм съгласен че можеш да си пишеш молитвите сам. Но това е друга тема. Не знам какво точно е имал предвид Дънов с "Не лъжи", но то не идва от Исус, а от Мойсей.

За това с какво Бахайската религия е по-добра от другите.

Въпроса не е точен и е подвеждащ. Човечеството се развива и Господ (Създателя) му помага в това развитие активно. Изпраща му знанието от което то се нуждае. Както в училище. Можеш ли да кажеш че учебника от първи клас е по-лош от този в десети клас. Разбира се че в този от 10 кл. има повече информация, но него първокласниците не могат да го разберат. Точно това е казал Исус "Имам още много да ви казвам , но сега не можете да го понесете, след мен ще дойде друг да ви го каже". Ако хората не превръщаха религията в политика всичко щеше да ясно. За съжаление обаче не е така. Бахайската религия е Божието послание до нас, останалите послания се отнасят за други хора, на друг етап на развитие.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср дек 15, 2010 4:00 pm

chacho
Потребител

Мнениеот chacho » ср дек 15, 2010 8:02 pm

Религията се състои от две части. Едната част третира отношенията между Твореца и творението (между Бог и хората). Тази част е вечна и неизменна. Тя не подлежи на развитие. Бог е бил и винаги ще си бъде такъв какъвто е . Непознаваем за творението. Ние винаги ще се стремим да го познаем повече , да достигнем до него и все повече ще се доближаваме до неговата същност. Никога обаче няма да я достигнем. Не и в този свят. Не и като хора, като съвкупност от дух душа и тяло. Ние никога няма и да разберем какво ще се случи когато се освободим от телета си. Но знаейки че това неизбежно ще се случи , можем да изберем по-добре нашите ценности и да си дадем сметка към какво трябва да се стремим.

Втората част от религията касае отношенията между хората. Те подлежат на развитие и зависят от степента ни на развитие. Ще ти кажа основните моменти от учението на Бахаулла. Трябва да имаш предвид, че то е на 170 години и за този период много от нещата вече са широко известни, общоприети, което потвърждава неговата истинност (по плодовете ще ги познаете). Трябва също да имаш предвид, че автора на посланието е същия който е съдал и Библията и Корана и Другите учения дошли чрез Буда, Заратустра и Кришна. Нали не се очаква във Университета да се отхвърлят знанията от началното училище и всичко да започне отново?

* Единство на човечеството
* Равнопоставеност на жените и мъжете
* Изкореняване на предразсъдъците
* Отстраняване на крайностите на бедност и богатство
* Независимо проучване на истината
* Всеобщо образование
* Религиозна търпимост
* Хармония между наука и религия
* Световна федерация на народите
* Всеобщ допълнителен език
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет дек 16, 2010 4:50 pm

chacho
Потребител

Мнениеот chacho » пет дек 17, 2010 1:56 am

Медитацията не е преди молитвата. Молитвата е медитацията.

Това че си срещал повечето принципи, е стествено. Вече ти казах за 170 г. откакто са обявени те са станали общоприети . Но за това някой е работил , страдал е и даже има хора които и в момента лежат в затворите на някой мюсюлмански държави и главно в Иран. Тези принципи са дошли от "небето", но зад тяхното разпространение стоят живи хора.

- Независимо проучване на истината означава че всеки сам е длъжен да търси истината , а не да се доверява не авторитети, предразсъдъци, обичаи, традиции или сляпа вяра.

-Светована федерация на народите означава че цялата земя ще стане една държава, с едно общо правителство, парична единица и армия.

- Всеобщ допълнителен език означава че всички хора ще общуват на един език, който няма да замести майчиния а ще бъде като допълнителен.

Тези принципи са най- лесните за обяснение и тяхното изпълнение вече е очевадно и необратимо, аз повече си мисля как ще се справиме с бедноста и с предразсъдъците. Основното ми притеснение е свързано с това, че липсва мотив.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пет дек 17, 2010 10:06 am

chacho
Потребител

Мнениеот chacho » пет дек 17, 2010 10:25 am

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пет дек 17, 2010 10:39 am

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пет дек 17, 2010 10:46 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пет дек 17, 2010 12:01 pm

sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » пет дек 17, 2010 7:50 pm

За медитацията и молитвата:
Когато не знаеш как да стигнеш до нивото за медитация, започни да повтаряш някоя твоя любима молитва, която знаеш наизуст. Не мисли за друго, само за смисъла на молитвата. Повтаряй я колкото можеш повече. По някое време ще усетиш издигане на съзнанието до ниво на медитация и необикновена яснота. Тогава можеш да млъкнеш и да прекараш колкото време ти е нужно в състоянието на медитация( без никакви човешки мисли и чувства, без вътрешен глас, с който да си говориш, без емоции от земен произход). Изпитваното усещане аз наричам "безвремие", защото за мен времето спира и нещата, които се появяват в съзнанието, не са от физическата реалност. Когато усетиш, че трябва да спреш, стани, протегни се, разходи се , яж нещо и се "заземи".
Дано съм била полезна на някого.
chacho
Потребител

Мнениеот chacho » съб дек 18, 2010 1:23 am

Върни се в “източни религии”