Сектите - промиване на мозъци

предложете нови секции към този форум
ivan47
Потребител

Re: Сектите - промиване на мозъци

Мнениеот ivan47 » пон яну 17, 2011 3:59 pm

Ама направо ме просълзи.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон яну 17, 2011 4:30 pm

Ама моля ви се, мислете малко, преди да пишете - св. цар Борис не бил християнин. Човекът толкова години прекарал в манастир на покаяние, отказал се от слава и почести, за да бъде с Христос, треперел дали във всичко Му е верен (Лука 16:10), а сега излезе, че е едва ли не езичник, явно трябва отделна тема, в която да се покаже за кой ли път, че християнин, особено новопокръстен, не значи безгрешник, а значи такъв, който се покайва за греховете си, малки или големи. Нима Христос ще обвините, че е пуснал в рая разбойника, който не за да защити себе си и страната си, а за грабежи и убийства е бил на кръста? Само че е в рая, нали? Като си отговорите защо той е там, ще разберете и защо св.цар Борис е там, с тая разлика, че вторият е принесъл изобилни плодове на покаяние, защото е имал време. Ако беше хладнокръвен убиец, нямаше да стане монах!
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон яну 17, 2011 5:20 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон яну 17, 2011 6:11 pm

Никой не може да стане псевдо-християнин под натиска на обстоятелствата! Всеки вълк в овча (православна) кожа носи лична отговорност пред Бог, че по собствена воля (и му харесва да) е такъв. Разбира се, не това, че е монах, прави цар Борис светец, но показва, че е клевета да се акцентира върху този момент от живота му, която той самият е отрекъл, както би било клевета да се недоумява защо апостол Петър държи ключовете на рая и едва ли не да се прави извод, че трябва да се отречеш от Христос, за да Му бъдеш угоден, някакви такива небивалици.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пон яну 17, 2011 7:34 pm

Истината е че ние човеците нямаме право нито да обвиняваме, нито да оправдаваме който и да е било.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон яну 17, 2011 7:45 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пон яну 17, 2011 10:06 pm

Прочети какво си написал, определено не ми звучи никак християнски, звучи ми като, око за око, зъб за зъб.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон яну 17, 2011 11:31 pm

Те някои и Юда оправдават, така че си прав, че не бива хората да оправдаваме и да обвиняваме произволно. Но можем да преценим, когато имаме достоверни факти, дали някой върши добро или зло, без тази преценка нямаше и собствените си действия да преценяваме и съответно да се поправяме, когато грешим! Щяхме да си кажем: Той Бог ще прецени, няма никакви обективни критерии дали съм добър или лош, никой няма право да ме съди. Аз не оправдавам цар Борис, нито го обвинявам, но не ми е приятно да му се очерня името заради постъпка, за която се е покаял пред очите на всички, нито пък ми е приятно да се "избелва" името на Юда, сякаш е извършил нещо добро. Никой, който обвинява цар Борис за избиването, не може да се нарече християнин, не защото избиването е похвално, а защото целият му по-нататъшен живот свидетелства колко дълбоко е приел християнството и точно затова е и канонизиран.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » вт яну 18, 2011 7:51 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт яну 18, 2011 8:18 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 18, 2011 12:19 pm

Може би е полезно да прибавя защо БПЦ прославя този цар. Който има забележки, да ги отправя към Църквата...ако му стиска.

Тропар:

Кондак:

От тези текстове става ясно, че поне според Църквата той е образец за християнин. На какви извори се базира това твърдение, не се наемам да проучвам, във всеки случай църковните текстове не се менят като луната, подобно на историческите.
Иване, историята не е измислица, а субективно тълкуване на обективни (в най-добрия случай) факти, в което тълкуване задължително участва и въображението, затова е история все пак, защото не се случва пред очите ни. На теб ти допада да виждаш цар Борис като главорез, който коли, беси, бие, псува (едва ли не), на мен ми харесва да го виждам като християнин, мъдър владетел и културен деец, без който най-вероятно нямаше да ползваш кирилица, за да ми отговориш.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » вт яну 18, 2011 1:30 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 18, 2011 1:47 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт яну 18, 2011 1:55 pm

Оххх... олекна ми, че се обади правилният Иван - Иван47, защото и аз съм Иван ... :D

Някои не приемащи цар Борис, да им "попълня" доводите в логическите им изводи...
Ако срещу голяма група човеци държащи в ръцете си мечове, копия, лъкове и стрели и правещи заговор/завера..... как се противодейства?
Не говоря сега за Вярата вътре в Душата, каквато и да е тази Вяра.

Адаш, бъркаш адаш. Да не мислиш, че в съвременните условия талибаните на режат глави буквално? Ако ти излезе насреща един такъв талибан или цяла армия талибани с мачете в ръцете, да не би да искаш да кажеш, че ще ги гледаш с влажен поглед на крава?? Да бе, да, аз пък съм "червената шапчица". Разбира се, че има и политика. Но политиката на християнството не налага насила Вярата. Да си видял някъде християнски еничари? А адаш? И знаеш ли какво е еничарин? ... да отделиш на сила момчето на 10-12 години от родителите му, силом да му промиеш мозъка /такава е и темата тук/ ... и да го караш да убива родния си род, роднини от предишната си вяра. Пък по времето на цар Борис не съм чул или прочел, дори и тогава християните да са правили кръвна жертва по църквите. Но виж, езичниците са правили. А това сега дето са го измислили комунистическите наследници за клане на добитък по християски празници не е по Канон. Християнският Канон е хлебен принос. Това е по въпросът за Вярата адаш. Другото е държавна политика от държавник към към народ ..... цар към поданици. Ако Патриарх го прави е друго нещо.
По-скоро сега в църквите ще ти нарушат единението с Бога по някакъв начин, от колкото да те накарат на сила да влизаш в църквата.
Спри се адаш, бъркаш яко политиката и Вярата. Цар Давид и той е убил Голиат, нали ? Ама е Светец, нали ?
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » вт яну 18, 2011 1:59 pm

Хахаха ..... ами точно така, знам нещо което не е написано в "историческите" данни от които ти черпиш информация :wink:!
Това е към Венчето.

Сега за адаша, .... аз не искам да го обвинявам в нищо, времето е било такова а и той си е спасявал короната, но не му изписвайте веждите :wink: ... а дали греша само един знае :wink: !
Последна промяна от ivan47 на вт яну 18, 2011 2:41 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “нови категории и форуми”