Кратко, ясно и поучително

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Кратко, ясно и поучително

Мнениеот Деяна » вт апр 26, 2011 2:04 pm

Много бих желала да има тема, в която да можем да споделяме случки, разговори, мисли на
хора, проповядващи и живеещи Благовестието, които след като ги прочетем или узнаем за тях ни укрепяват и вдъхновяват. :angel:
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Re: Кратко, ясно и поучително

Мнениеот Деяна » вт апр 26, 2011 2:05 pm

Сещам се за един велик йерарх и богослов - Атанасий Йевтич, отците тук го познават, един от най-значимите мъже на Православието. Бях млад студент в Богословския факултет в Солун и се запознах с него. Видях го с расото и с кръста. Тогава още доминираше комунистическият режим в бивша Югославия. Попитах го:

- Отче, така ли ходиш в Белград?
- Да, така, разбира се!
- Добре. В каноните пише, че в случаи на гонения на свещенослужителя се позволява да не носи свещеническите одежди. Той не е задължен да носи расото, може да го съблече по време на гонения.
- Какво говориш, а как иначе ще ме плюят?
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » вт апр 26, 2011 2:18 pm

Веднъж Антоний Велики се молил в килията си и чул отправен към него глас: "Антоние, ти още не си достигнал мярата на онзи кожар, който живее в Александрия."

На сутринта старецът станал рано, взел тоягата си и бързо тръгнал към Александрия. Намерил посочения мъж, който много се учудил, че вижда при себе си Антоний. Старецът попитал кожаря: "Разкажи ми за делата си, защото заради теб съм дошъл тук и съм оставил пустинята."

Кожарят отговорил: "Не зная да съм направил някога нещо добро и поради тази причина, ставайки рано от постелята, преди да ида на работа, си казвам: "Всички жители на този град, от мало до голямо, ще влязат в Царството Божие заради добродетелите си, а аз единствен ще ида на вечни мъки заради греховете си." Същите думи повтарям в сърцето си и преди да легна да спя."

Като чул това, блаженият Антоний казал: "Наистина, сине мой, ти, като изкусен златар, живеейки спокойно в дома си, си придобил Царството Божие; аз, макар и да прекарвам целия си живот в пустинята, не съм постигнал духовен разум и не съм достигнал мярата на съзнанието, което ти изразяваш с думите си."
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » вт апр 26, 2011 2:48 pm

Един от най-известните египетски отци от IV век св. Серапион (Синдонит) веднъж пътувал на поклонение в Рим. Тук научил за прочута подвижница-затворник, жена, живееща в малка стая, която не напускала никога. Скептично настроен към такъв живот, тъй като самият той бил голям странник, св. Серапион отишъл при нея и я запитал:"Защо седиш тук?". Жената отговорила "Не седя. Аз пътувам".
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт апр 26, 2011 5:53 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » вт апр 26, 2011 7:52 pm

Благодаря за пожеланието!
Определено не ми е работа да поучавам, но дано поне успея малко да се поуча!
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » ср апр 27, 2011 11:05 pm

Разказват за един монах, който постоянно се дразнел и се карал с братята от манастира. Избягал в пустинята, за да не го изкушават другите монаси, но и там демоните намерили начин да го разпалят. Веднъж оставил напълнената с вода стомна и тя се разляла, изправил я - пак се катурнала. Ядосал се, захвърлил стомната и тя се счупила. Тогава дошъл в себе си и Бог му дал мъдрост да проумее, че не братята са му виновни, а лошият му гневлив характер, че където и да отиде, ще трябва да се научи на търпение и да воюва срещу греха в себе си.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет апр 28, 2011 9:51 am

Разказва се за блажени Йероним, че когато живял в Палестина и се подвизавал във Витлеемската пещера, дето се родил нашият Спасител, имал на Рождество Христово чудно видение. Явил му се Иисус Христос като Младенец и го запитал: „Йерониме, сега, когато всички Ми подаряват по нещо, ти какво ще Ми дадеш?” „Добродетелите и молитвите си!” – отговорил блаженият Йероним. „Това добре, но какво друго още?” „Сърцето си, душата си и цял себе си!” „И това приемам, но Аз искам още нещо от тебе!” „Но какво друго мога да Ти поднеса, Господи?” – недоумявал подвижникът. „Дай ми греховете си!”
Блажени Йероним съкрушено започнал да плаче. Той попитал през сълзи: „И за какво са Ти, Господи, греховете ми?” – „Аз искам да ги взема върху Себе Си!”

:angel:
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет апр 28, 2011 12:29 pm

из "Житие на св. Йоан Дамаскин"

В това време византийски император бил Лъв Исаврянин (717-751 г.), който жестоко гонел почитателите на светите икони. Това причинило смутове и вълнения между християните. Йоан чрез писма увещавал вярващите да не се смущават от гоненията и твърдо да държат постановленията на Църквата. Тия писма, пълни с пламенна вяра и живо красноречие, силно действали на християните. Но те стигнали и до царя и възбудили в него ужасен гняв. Лъв решил да погуби Йоан. Той го наклеветил пред сарацинския халиф, като му пратил подправено писмо, в което уж Йоан му предлагал Дамаск. Халифът, като повярвал на писмото, без да поиска обяснение от Йоан, жестоко го наказал – заповядал да му отсекат дясната ръка и го лишил от длъжност. Скоро обаче невинносттта на Йоан била доказана чрез чудесно изцеряване на ръката му с помощта на Божията Майка. Халифът, като се разкаял, че така лесно повярвал на клеветата, върнал на Йоан своето доверие и пожелал да го направи управител на цялата област. Но Йоан отдавна вече се отегчавал от властта и богатството и желаел да се отдалечи от света, за да може в бедност и труд да служи на Господа. Той молил халифа да го освободи и той най-после се съгласил.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет апр 28, 2011 1:04 pm

Това е като в онзи случай, при който папа-Василиос отишъл при стареца Паисий и той му казал:

- Има някои неща в духовния живот, които, какво да ти кажа, не са за казване.

И той му отвръща:
- Знам ги.
- Ама как ги знаеш?
- Знам ги.
- Кажи ми ги тогава?
- Ама като не са казване, как да ти ги кажа?

:biggrin:
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет апр 28, 2011 7:31 pm

Дяволът уж отстъпил от него, но девет месеца преди смъртта му пак опитал щастието си. Явил се в образа на десетгодишно момче, което яздело магаре и носило кошница с хляб. Било късна вечер. Момчето давало вид, че магарето паднало и почнало да вика за помощ: "Отче Натанаиле, смили се! помогни ми!" Натанаил чул гласа на необикновеното момче, отворил вратата, но навреме се сетил, останал отвътре прага и рекъл: "Кой си ти и какво искаш от мен?" Дяволът отговорил: "Аз съм слугата на брат еди кой си и нося хляб. Струваме посмъртен помен на брата, понеже утре е събота, та ще има нужда от просфори за заупокойна литургия. Моля те, не ме оставяй в моето безпомощно положение, защото ще ме изядат хиените". (Тях ги има, наистина, много в онази страна.) Блаженият не знаел що да отговори и що да стори от състрадание, но поразмислил в себе си: "Или ще трябва да наруша заповедта или да престъпя собствения си обет". И дошъл до заключение: "По-добре да посрамя дявола и да остана верен на обета си, който спазвам вече толкова години!" Помолил се и рекъл на момчето: "Слушай чадо! Аз съм уверен, че Бог, заради Когото съм се затворил в килията си, ще ти помогне, ако е необходимо и че нито хиени, нито нещо друго ще ти причини някаква пакост. Но ако си дошъл само да ме изкушаваш, Бог скоро ще ми открие това". И затворил вратата. Дяволът бил посрамен от това последно поражение, превърнал се в буря и изчезнал с шум, като от бяг на диви онагри.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » съб апр 30, 2011 12:02 pm

Осъждането първо на себе си води до смиреномъдрие, отказването от своята воля заради ближния, когато това е разумно е смирение. Чистотата - това е да се молиш на Бога. Да не осъждаш - това е любов. Дълготърпение това е да не мислиш нищо лошо за ближния. Боголюбивото сърце е това, което не отвръща(на злото). Безмълвие е да не питаш за това, което не те засяга. Нищетата е незлобливо сърце. Да владееш своите чувства е мир. Да понасяш (всичко) е кротост. Милостиня - това е да прощаваш. Всичко това се поражда от отсичането на своята воля. То помирява добродетелите помежду си. То прави този, който владее (ума), спокоен.

:angel:
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пет май 20, 2011 12:32 pm

...За една душа, която търсела спасение, ето какво показал Господ в сънно видение: видяла тя себе си, сякаш заедно с множество други души се намира в широкия двор на една света обител, сред който се издигала преблаголепна църква. Всички очаквали нещо. Изведнъж се разнесло: "Идва, идва пастирът!” народът се отдръпнал и всички видели Спасителя да идва, облечен като пастир. Лицето Му било с необикновена красота и благият Му поглед носел радост и утешение на всички, към които се устремявал. Той преминал пространството между народа и църквата и застанал пред вратите на храма. Очите на всички били вперени в Него... Давайки знак с ръка и с очи, Той започнал да извиква при Себе Си от множеството онези, които Му били нужни. Извикваните се обличали със светлина и колкото повече се приближавали, толкова по-светоносни ставали. Виждало се, че това било знак на особена благодат и милост. Но като извикал двама-трима, Спасителят се спрял сякаш в недоумение. Душата, на която се дало това видение, водела добър живот, в подвизи и трудове, доколкото можела, вършела добро, и още с появата на Господа се надявала, че заради такова благоугаждане на Господа или заради това, че тя не е като другите, Господ ще ? покаже някакъв знак на особеното Си благоволение. Затова, когато той престанал да извиква, тя си помислила, че е дошъл нейният ред. Като пристъпила напред, тя се обърнала към Господа: "Няма ли и мен, Господи?”. Но Господ дори не я погледнал, а само погледът Му и движението на главата Му изразявали презрение и отхвърляне. Душата, която видяла това, била сякаш поразена със стрела и паднала с вик на отчаяние. Заобикалящите я се хванали да ? помагат, но тя отблъсквала всички, като само викала: "Аз съм грешница..., аз съм погинала... Господ ме отхвърли, а без Него как да живея и къде да търся спасение?”. Но Господ бил вече близо, стенещата от скръб душа едва успяла да повдигне глава и веднага видяла Господа, Който стоял над нея с разтворени обятия, готов да я повдигне. Божествените Му уста изрекли утешителните думи: "Ето как трябва да се идва при Мене!”. И с това видението свършило.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пон май 30, 2011 12:09 pm

През 1978г. отец Тадей разказвал на своя духовна дъщеря за видение, което имал насън: "Току що бях заспал и сънувах, че съм умрял. Двама младежи ме заведоха до някаква къща и ме поставиха на възвишение помежду си. Вдясно от мен бяха съдиите. В дъното, вляво, някой ме обвиняваше, казвайки: "Ето го този, който не може да живее в никого!" Два пъти повтори тези думи. Юношата, който стоеше от дясната ми страна ми каза: "Не бой се! Не е вярно, че не можеш да живееш с никого. Ти не можеш да живееш със самия себе си."

:roll:
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон май 30, 2011 12:21 pm

Върни се в “пътят към храма”