Неделята - трябва ли да я пазим свято?

въпроси за източниците на нашата вяра
qnino
Потребител

Неделята - трябва ли да я пазим свято?

Мнениеот qnino » пон май 30, 2011 12:23 pm

Питам това нещо, защото не знам някъде в писанието Бог да е благословил друг ден. Не знам и за такова пророчество. Все пак важна промяна, а Бог е казал в Амос 3:7. Защото Господ Бог нищо не прави, без да открие тайната Си на Своите раби - пророците. Моля ви не приемайте това нещо агресивно. :wave:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Неделята - трябва ли да я пазим свято?

Мнениеот Gunev » пон май 30, 2011 1:04 pm

Ех, това трябва... В любовта няма "трябва"... Трябва ли с жена ми да празнуваме деня на сватбата си ? Ако се обичаме - ще го празнуваме :). Трябва ли да празнуваме Възкресението ? Ако обичаме Бог - да, ще го празнуваме. Ако не го празнуваме, Бог ще ни прати ли в ада ? Осмелявам да допусна се че не... За разлика от жена ми ако забравя за нашия празник ;).
Същото важи и за всички празници на светии и значими библейски събития.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » вт май 31, 2011 7:09 pm

Не схванах добре въпроса, но все пак ще се опитам да отговоря. Да, трябва да пазим свято неделята.

Изход. Пета глава

12. Пази съботния ден, за да го светиш, както ти е заповядал Господ, Бог твой;
13. шест дена работи и върши всичките си работи,
14. а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог: не върши (в него) никаква работа, ни ти, ни син ти, ни дъщеря ти, ни робът ти, ни робинята ти, ни волът ти, ни оселът ти, нито някой твой добитък, нито пришълецът ти, който е у тебе, за да си почине робът ти и робинята ти (и оселът ти), както и ти;
15. и помни, че (ти) беше роб в Египетската земя, но Господ, Бог твой, те изведе оттам с твърда ръка и висока мишца, затова и ти заповяда Господ, Бог твой, да тачиш съботния ден (и свето да го пазиш).
http://www.pravoslavieto.com/bible/sz/deut.htm#5

За седмия ден говори Христос:

ОТ МАРКА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ. Глава 2

27. И думаше им: съботата е направена за човека, а не човек за съботата
http://www.pravoslavieto.com/bible/nz/mark.htm#2

При евреите първия ден на седмицата е била неделята, а последният седми ден - съботата.
След Възкресението на Христос древните християни са започнали да почитат вместо съботата неделята, пренасяйки значението на съботата върху неделята, но само сменяйки деня. Това станало, защото Христовото Възкресение се случва в неделя:

Свето Евангелие от Марко

[16:2] И в първия ден на седмицата дойдоха на гроба много рано, след изгрев-слънце, и говореха помежду си: кой ли ще ни отвали камъка от вратата...
[16:9] Възкръснал рано в първия ден на седмицата, Иисус се яви първом на Мария Магдалина, от която бе изгонил седем бяса.

И събранията на християните някога ставали в неделя, тогава се събирали за Причастие:

Деяния на апостолите

[20:7] И в първия ден на седмицата, когато учениците се бяха събрали да преломят хляб, Павел, понеже на другия ден щеше да тръгне..

И така: трябва да почитаме неделята.

Може би се питате как можем да я почитаме? Даже и да не се питате, пак ще ви кажа, лично мое мнение:

Можем да отидем на църква, да се изповядаме, да вземем Причастие, ако сме готови за това, да четем Свещеното Писание, Да отидем на някой манастир, да помагаме на ближните (което не включва само роднините и приятелите ни) - със съвет, утешение, пари..., да не посещаваме мероприятия, които биха отвяли мислите ни в противоположни на Бог посоки, да избягваме, доколкото е възможно, да работим през този ден.

Да речем, днес е събота и не искаме в неделя да работим. Затова ще си сготвим ядене, така, че да има и за утре (неделя) и тогава да не се налага да го правим, ще изхвърлим днес(събота) и прочие...
qnino
Потребител

Мнениеот qnino » нед юни 12, 2011 3:07 pm

Не схванах добре въпроса, но все пак ще се опитам да отговоря. Да, трябва да пазим свято неделята.

Въпроса ми е има ли пророчество за тази промяна? Бог не е ли знаел за тази промяна в Стария завет?Писали ли са пророците нещо по този въпрос? Това все пак е промяна на Божия морален закон, Вие го цитирахте по-горе.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » нед юни 12, 2011 3:13 pm

Вече ти цитирах достатъчно материал. Пази свято неделята и толкова. И остави глупостите на адвентистите.
qnino
Потребител

Мнениеот qnino » съб юни 18, 2011 7:32 pm

Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » съб юни 18, 2011 9:41 pm

Никой не те кара на сила да празнуваш в неделя. ти си празнуваш в събота, ние в неделя.

Традицията е важна, защото Църквата се управлява от Христос, а Христос няма да ни прати в грешна посока.
qnino
Потребител

Мнениеот qnino » съб юни 18, 2011 9:59 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед юни 19, 2011 10:35 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср юни 22, 2011 12:45 am

qnino
Потребител

Мнениеот qnino » пет юни 24, 2011 10:26 pm

Скъпи Зограф,
благодаря за отговора. Аз нямям много знания, ще се опитам само да отговоря доколкото си спомням пасажи от Писанията на някой от поставените Твой въпроси, без да претендирам за компетентност.

Драги брате, има много по-важни неща в новите заповеди, които ни даде Христос като отмени Закона, и за които пророците във Ветхия Завет не са пророкували. Така че всяко нещо със времето си и всяко пророчество се е изричало когато Господ е счел че нужно от такова. Можеш ли ми каза заповедтта "Око за око и зъб за зъб" погрешна ли е била по времето на Мойсея

Двете големи заповеди които Нашият Спасител даде в Матей Марко и Лука 10: 27. Той отговори и рече: "Възлюби Господа, Бога твоего, от всичкото си сърце, и от всичката си душа, и с всичката си сила, и с всичкия си разум, и ближния си като себе си". се ехо от Вехтия Завет Второзаконие 6: 5. обичай Господа, твоя Бог, от всичкото си сърце, от всичката си душа и с всичките си сили. Левит 19:18. Не отмъстявай и не бъди злобен против синовете на твоя народ, но обичай ближния си като себе си. Аз съм Господ (Бог ваш).
"Око за око и зъб за зъб" Доколкото имам далечни спомени това не е Божието желание за Божия народ. Излизайки от Египед те излизат от там малко или много с Египедски вярвания. Бях чел някъде от теолози, че това изказване не е в съзвучие с духа на изказванията на Бога във Вехтия Завет. Например днес е Еньов ден, според традицията днес е роден Йоан Кръстител. Не спряха по БТВ радио Хоризонт и Алма Матер да говорят за магии вещици предания и само тук там между другото споменаваха за Йоан Кръстител. Същото се е случило и с оня народ, затова Бог за да ограничи тази вкоренена заблуда организира така наречените прибежищтни градове. Знаеш за тях. Това е Божият отговор на тази традиция. :shifty:
qnino
Потребител

Мнениеот qnino » пет юни 24, 2011 10:53 pm

Ами за Възнесението на Господа Иисуса кой пророк е пророкувал? Защо тогава мълчат пророците?

Тук бледнея пред отговора на Свети Апостол Павел той го описва превъзходно вземайки цитат след цитат от Вехтия Завет Посланието му до Евреите 1 гл.. Позволи ми да цитирам само стих 1. Бог, след като в старо време много пъти и по много начини говори на отците чрез пророците. Можем да видим обещанието за Неговото Възнесение още с обещанието че той е наш Първосвещеник според Мелхиседековия чин, описано пак от Апостол Павел в Еврейте знаеш тези стихове
За Възкресението Му е пророкувал още Цар Давид Псамл 15: 10. защото Ти не ще оставиш душата ми в ада и не ще дадеш на Твоя светия да види тление. Петър използва това пророчество за да убеди слушателите си четем за това в Д.А. 2 гл.стихове 27-35
Сам Христос цитира Вехтия Завет за да опише смърта и възкресението си Матей 12:39. Но Той им отговори и рече: лукав и прелюбодеен род иска личби; но личба няма да му се даде, освен личбата на пророк Иона;40. защото, както Иона беше в утробата китова три дни и три нощи, тъй и Син Човеческий ще бъде в сърцето на земята три дни и три нощи.
qnino
Потребител

Мнениеот qnino » пет юни 24, 2011 10:57 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб юни 25, 2011 1:23 pm

qnino
Потребител

Мнениеот qnino » пет юли 08, 2011 10:51 pm

Не е възможно да сте християнин и да не признавате изобличенията на Христа срещу тези които спазвали съботата.[/quot

Да Нашият Спасител изобличи евреите за съботата, но аз не виждам в това неината отмяна. Напротив.

Върни се в “писание и предание”