Не си прави кумир ...

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Григорий
Потребител

Не си прави кумир ...

Мнениеот Григорий » нед юни 26, 2011 4:29 pm

Изход 20:

[20:4] Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята;
[20:5] не им се кланяй и не им служи, защото Аз съм Господ, Бог твой, Бог ревнител, Който за греха на бащи наказвам до трета и четвърта рода децата, които Ме мразят,
[20:6] и Който показва милост до хилядно коляно към ония, които Ме обичат и пазят Моите заповеди.

От години се чудя над това. Защо ние в православните църкви имаме изображения на Исус Христос (това, което е горе на небето) и си правим кумири от светци, че ги и изобразяваме и т.н.

Не е ли изрично казано: не си прави кумир и никакво изображение.

Наскоро научих, че исляма е всъщност произлязъл от християнството. Ислам или Учението на Иса е Учението на Исус. Там спазват точно това предписание. В джамиите изображения няма.

Някъде прочетох, че ни сме се молели не на самите икони, а на това, което те изобразяват, но какъв е смисъла да изобразяваме след като това е грах?!?!?!
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Не си прави кумир ...

Мнениеот Gunev » нед юни 26, 2011 4:40 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед юни 26, 2011 5:03 pm

Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » нед юни 26, 2011 10:06 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон юни 27, 2011 8:06 am

Григорий, ако искаш прочети този текст :
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет юни 30, 2011 7:26 pm

Хубаво е да се четат целите текстове, напр. за кого, за къде и до кога бяха валидни десетте Божи заповеди. Хубаво е да се знае и, че в текстовете се говори за скулптурни изображения и то за такива, на които се кланяме като на богове, каквото е и значението на думата "идол" и което напълно липсва при изображенията на светците. Сегашните художници не са виждали Иисус Христос, затова рисуват по канони, а някой от образите са от Библията и по-точно Апокалипсиса.
Мишо
Потребител

Мнениеот Мишо » чет фев 07, 2013 12:40 pm

Христос си е избърсал лицето с един обрус и на тази кърпа се е отпечатал образът му. Това е първата възможна икона.
Е щом Той ни я е дал, кои са хората от сектите да ни казват че това са идоли.
Ще се доверя на Христа, а не на сектите :biggrin:

Върни се в “православно изкуство и символика”