нормално ли е?

обсъждане на всякакви въпроси
ladyhrissy
Потребител

нормално ли е?

Мнениеот ladyhrissy » нед юни 26, 2011 7:25 pm

За втори пореден път ми се случва да ми дойде внезапно цикълът 4-5 дни след началото на поста. И в двата случая не беше в нормално време. Предния път дойде в деня, определен от свещеника за изповед. Сега се надявам да се изчистя до Петровден. Във всеки случай се замислям как да приемам тази аномалия, която се появява само, когато постя.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: нормално ли е?

Мнениеот Aurelia Felix » нед юни 26, 2011 8:10 pm

Тук не даваме гинекологични консултации.
Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » нед юни 26, 2011 10:04 pm

Тц, тц, жената казва нещо свързано с поста, а и говорят за гинекологични консултациии?!?!?!?

ЛейдиХриси, твоята женственост се бие с разбирането ти за религия. Оправи разбирането и ще нормализираш цикъла.
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » нед юни 26, 2011 11:33 pm

Григорий,
не знаеш ли, че нарушението на месечния цикъл е нещо сложно и зависи от много фактори? Ще объркаш момичето с твоите псевдодуховни разбирания, по-добре не пиши глупости.
ladyhrissy
Потребител

Мнениеот ladyhrissy » пон юни 27, 2011 12:21 am

Извън поста не съм имала проблеми с цикъла и нямам здравословни проблеми по принцип. Знам, че смущенията в цикъла трябва да се отнесат към гинеколог и бих го направила, ако допусках, че имам здравословен проблем. Но изключвам подобен вариант
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон юни 27, 2011 12:23 am

ladyhrissy, надявам се не гледате на менструацията като на духовна нечистота. Ако някога е имало наредби по въпроса те да били свързани с физическата "нечистота". Едно време жените са нямали превръзки.
ladyhrissy
Потребител

Мнениеот ladyhrissy » пон юни 27, 2011 12:29 am

Със сигурност възприемам цикъла си като нормално функциониране на организма. Просто знам, че не мога да се изповядам и причестя така. Предния път, когато постих, не успях да се изповядам и причестя заради това. Определено не ми е приятно да имам подобна спънка
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » пон юни 27, 2011 12:51 am

Изповедта няма връзка с менструацията. По-скоро твоят свещеник има изискване да се изповядаш преди или в деня, в който може да се причастиш. Не се причастяваме защото постим или защото сме се изповядали. Все пак, след като си положила духовни усилия е добре да се причастиш и след края на постите. Ако свещеникът не те допуска на изповед и не ти разрешава да се причастиш в подходящия за теб ден след постите, смятам, че е по-добре да го смениш. Ако пък принципно не те допуска на изповед по причината с цикъла, то е още по-наложително да търсиш друг свещеник.
Иначе, не съм медицинско лице, но през постите променяш хранителния си режим, това може да е една причина, но наглед дребна причина може да е знак за сериозен проблем, а може и да не е. Консултирай се със специалист.
Последна промяна от Vladislav на пон юни 27, 2011 12:59 am, променено общо 1 път.
ladyhrissy
Потребител

Мнениеот ladyhrissy » пон юни 27, 2011 12:58 am

Владислав, за първи път чувам, че може човек да се причести без изповед и пост. Да - свещеникът ми е категоричен, че това не може да се случи, ако съм в цикъл и със сигурност няма да допусне да се причестя без изповед и без да съм постила. Разбира се на моята съвест ще тежи, ако се причестя в друг храм, без да съм спазила условията и без неговата благословия
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » пон юни 27, 2011 1:10 am

Не казвам да се причастяваш без пост и изповед. Но нещата не са навързани и зависими. Църквата е отредила дни за пост, обаче постът няма смисъл само за пристъпване към Причастие. Нито изповедта се прави, за да може да се причастим. А това какви условия имат различните свещеници е голям въпрос и по-добре да не се засяга, защото може да те объркам.
Потребителски аватар
Лорънс
Потребител

Мнениеот Лорънс » пон юни 27, 2011 1:19 pm

Lady за пръв път чувате, понеже не четете. Вземете четете повече книжнина, особено Библията. Вие не сте юдейка, че да действате сякаш сте под закона на Моисей.
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » пон юни 27, 2011 2:46 pm

Лорънс,
ladyhrissy казва, че за пръв път чува - тук е важното, че на нея и е казано нещо, което не е правилно, макар и да важи само за хората, които ходят на църква няколко пъти в годината.
Според мен не e добър подход да се обвиняват миряните, особено тепърва навлизащи във вярата, за това, че не знят нещо. Аз си мисля, че отговорността за това е и на свещеника - да просвещава, но големият проблем тук е, че има такива свещеници, за които има нужда да бъдат просвещавани. От учителите много повече ще се изисква, а когато те не са в час лошо и за тях и за нас.
Накратко нещата стоят така: към Причастие може да се пристъпва не само през четирите поста, но по силите на човек е препоръчително да пости в дните отредени от Църквата(извън четирите поста това са сряда и петък и още няколко определени дни), освен по болест, немощ или пък за тези, които никога не са постили - за тях може да има по-облекчени изисквания. Изповедта се прави при нужда, когато вярващият осъзнава, че е съгрешил и иска прошка за греховете си. Но това няма да го кажат някои от свещениците, защото те или имат други разбирания, или прилагат един аршин за всички, като към нецърковни хора и най-често се казва, че се пристъпва към Причастие само през четирите поста и след задължителна изповед преди това. Но християните в църквата обикновено ходят редовно на службите и би трябвало да бъдат окуражавани да взимат участие в тайнствата редовно и не по график, като разбира се през постите трябва по-голяма бдителност и повече усилия.
Правилно е да търси и чете, но зависи и от кой автор се чете, защото за подотовка за Причастие съм чел книжка(розова) от преподавател в семинарията, казва се Иван Николов, издателство "Витезда", и в тази книжка пише големи глупости. Жалкото е, че той учи бъдещи свещеници. Много важно е да не се приема за чиста монета всичко написано, а да се търси автентичната православна традиция - без бабешко богословие, руско благочестие, клерикализъм, църковен национализъм и редица други подобни мешаници водещи се за права вяра. Ако пък си оставяме душата в ръцете на някой друг си мисля, че е добре първо да се убедим, че този някой ще се грижи добре за нея.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон юни 27, 2011 4:51 pm

За какво иде реч? Има си форуми за женски консултации, да давам ли адреса на Розали? На този форум тук нивото му би трябвало да е по-високо, ама почвам да се съмнявам вече...
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон юни 27, 2011 4:53 pm

ladyhrissy
Потребител

Мнениеот ladyhrissy » пон юни 27, 2011 8:24 pm

Чехълче, не знаех, че форумът е създаден специално за дискусии между хора с високо интелектиално, духовно ниво и ерудиция. Извинете, че дързнах да споделя тревогата си в неподходящ за елементарни хора като мен форум

Върни се в “разни”