Израждането на иконописта

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
prokimen
Потребител

Израждането на иконописта

Мнениеот prokimen » пет ное 16, 2012 10:57 am

Въпросът за иконописта в Православието е от особена важност. Доколкото въпросът е не само от областта на изкуството, но и от догматиката, мисля, че всеки носи отговорност.

Тази тема е по-скоро въпръс към опитните и признати иконописци като Зограф.

Ваше Боголюбие, бидейки за момента най-извесният иконописец-стенописец в България и единствен имащ нарочно архиерейско благословение, не възнамерявате ли да напишете критична струдия срещу масовата иконописна уродливост в България?

Любопитно ми е да зная Вашето богословско, християнско и професионално мнение доколко скандализиралите ме мацаници са вид уродливост, доколко са свидетелство за талант и вграждат ли се в богословието на православната икона.

Потребителски аватар
MMM
Потребител

Re: Израждането на иконописта

Мнениеот MMM » пет ное 16, 2012 12:46 pm

Какво уродливо видяхте в тия икони? Просто са неумели, вероятно детски, не са майсторски, но иначе са по канон.

Ако едно дете срича като казва "Отче наш" трябва ли да го шамаросаме и да му забраним повече да се моли?

Мен повече ме притесняват професионалисти като този:

отколкото наивизъм като горните.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет ное 16, 2012 11:00 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб ное 17, 2012 1:41 pm

След такЪви икони, няма нужда да се гледат филми на ужасите.

Прокимен, благодаря Ви за интересния линк, касаещ практиката за благославяне на иконите. Почнах да го чета, стигнах до средата и ще го дочета довечера, дай Боже. Авторът повдига въпрос, за който аз лично не се бях замисляла и тук отново виждаме дългите ръце на римокатолическото влияние.

Нека да сглобим пъзела: всички израждания, които виждаме в православието днес - в иконопис, в богословие, в праксис, не са започнали днес или вчера. Те имат многовековна история - една история на бавно отпадане от Истината. По отношение на иконописта препоръчвам книгата на Л. Успенски "Богословие на иконата", където освен всичко, са проследени и римокатолическите влияния в иконописта.

В коя област на православието днес няма римокатолическо влияние? Посочете ми поне една, и ще черпя по кафе до Айфеловата кула, дай Боже :thumbup:

Иконата, която е постнал МММ пък ми прилича не на римокатолическо, а на будистко влияние. :mrgreen:

Нека нашият ужаваем Зограф се изкаже професионално по тази тема.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 17, 2012 7:46 pm

Не знам защо, но много ми е трудно, когато трябва да се произнасям при подобни случаи. В нашето болно съвременно общество, най-болезнено за мен е дебелашкото кощунствено отношение, към всичко свято. Обкръжени сме от едно голямо множество, което няма страх Божий и благоговение и дръзко претендира не само да се наричат християни, те считат всичко което е традиция и обичаи в Църквата за една отживелица, която трябва да се осъвремени. Този дух се проявява и в иконописта където всеки взема четката и боите и рисува икони. А за тази дейност по-рано Църквата е употребявала термина святописание. Така както са били избирани дяконите и останалите клирици из сред най-достойните сред народа, така по същия начин епископа е избирал и иконописците. Макар иконописеца и да не е от свещенния клир, но и никога не е бил човек със съмнителни "псевдо-християнски добродетели".
Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » нед ное 18, 2012 8:43 am

Може художникът да не е дете, но неумелост има. Ако познавате автора на иконите, първо кажете, учил ли е той иконопис или някакво рисуване въобще или е самоук. Не искам да го съдя, защото може в сърцето си този човек да се стреми да прави нещо добро. Ръката му обаче е очевидно неумела. Синът ми е на 8 години и е със сериозни амбиции да става художник, та от това което вече сме изучили, тук забелязвам неспазени пропорции, на доста от фигурите в цял ръст. Има и проблем с цветознанието - твърде ярки, на някои места несъвместими цветове. Рисуването е много трудна наука, да наука! А иконопистта изисква още по-сериозна подготовка. Може би художникът тук е съвсем нов в занаята. Това е моето обяснение.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед ное 18, 2012 3:00 pm

Уважаема Леона, по принцип най-важното условие за този който иска да стане иконописец е да пристъпи към това дело със смирение. А това ще рече, че трябва да се осъзнае, че ние нищо не можем и не знаем и трябва да се учим от тези преди нас. Вие знаете, че е имало много святи и велики иконописци и първо трябва да се научим да вървим по техния път. Първите 25 години аз не съм нарисувал нищо от себе си, винаги съм копирал до колкото мога най-добрите образци. Да копираш, значи да наложиш един прозрачен лист и буквално да повториш контурите на оригинала - тези контури /наричани на руски прориси/ са азбуката без която ми се струва, че не може духовно да се роди иконописец. Убеден съм, че има талантливи художници, които могат да нарисуват много красиви образи, които в прехлас да гледаш с наслада в продължение на часове, тези картини на религиозна тема несъмнено хранят душата. Но за недоумение на мнозина, нито една от тях не е станала чудотворна икона, а обратното въпреки, че не отговарят на всички естетически пропорции пред някои на глед не особено красиви икони Господ благоволи да върши чудеса. Св. ап. Павел казва да не бъдем душевни, а духовни, но кой може без да е търсил и копнял по духовното да го познава.
Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » нед ное 18, 2012 6:38 pm

Благодаря за разясненията, уважаеми Заграф, но не мисля, че духовно-душевната разлика пречи на една икона да е по правилата и на изкуството. Аз поне не съм видяла чудотворна икона, която да е с нарушени пропорции, въпреки установените за иконописта други канони на рисуване. И в манга анимацията, очите са непропорционално големи, но тази анимация спазва пропорциите на мангата, нали? Така е в светската живопис и графика, така е и в духовната. Всичко си има правила и норми. :mrgreen:
Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » нед ное 18, 2012 6:44 pm

И още нещо, цветознанието е наука, която ни учи за смесване на боите така, че цвета да стане естествен и приемлив за окото. В иконата на света Петка, виждам твърде сурови цветове, използвани буквално, като в костюм за Спайдърмен. Мисля, че проблемът на хората които не са харесали иконите е свързан с тези мои забележки. Прекопирването е добре за начинаещи, макар най-добре е да се гледа от модел и да се опитва да се нарисува подобен - в случая от икона, но цветовия проблем остава, ако не можем да уцелим същинските цветове на прекопираното.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед ное 18, 2012 7:01 pm

Вие сте напълно права в преценката, моето мнение е деформирано от претенциите ми, че имам някакъв по-голям опит в тази област, но това със сигурност не означава, че моята диагноза е по-правилна от Вашата. Напротив Вие съвсем точно сте забелязали точните недостатъци във въпросните икони , които дразнят повечето от нас.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед ное 18, 2012 7:58 pm

Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » пон ное 19, 2012 7:28 am

Ооо, това са чудесни икони! Благодаря Пракимен, че ги сподели :thumbup:
Ето, когато всичко е по Божията воля, с пост и молитва, как се получават нещата.
Потребителски аватар
йордан
Потребител

Мнениеот йордан » пет ное 23, 2012 11:53 pm

В днешно време куцо и сакато се втурна да рисува икони. За мен обаче основна вина носят свещениците и епископите. Най вече заради това, че мнозина от тях са неграмотни по отношение на православната икона. Допуска се в храмовете да се излага всевъзможен кич и да се нарича икона. Епископите, пък като надзорници на поверената им епархия не осъществяват достатъчен контрол в това отношение. Някой от тях дори в безумието си почнаха да лепят тапети......
Камен
Потребител

Мнениеот Камен » пет дек 14, 2012 3:56 pm

Не смятам, че е проблем, че много хора рисуват икони. Ако подхождат към тази си дейност с молитва и блогочестиви помисли, а не единствено с възможност за финансова облага от новия занаят. В софийските храмове "Покров Богородичен" и "Св. Св. Кирил и Методий" има иконописни школи и съм имал възможност да посетя изложби на курсисти. Оределено има хора, които са се помолили усърдно преди да започнат да рисуват, защото тези изящни образи могат да се появят върху дъските само с Божията помощ. Школата в "Покров Богородичен" се казва Захари Зограф и има детски курс. Когато посетих изложбата им останах приятно изненадан как 10-12годишни деца са изографисали толкова умели икони, сякаш са дългогодишни зографи. Освен това разбрах, че и двете школи подаряват икони на храмове в цялата страна. Иконите на курсистите са включени в иконостасите и в интериора на множество храмове, които не са имали средства да ги закупят от доста скъпите "църковни магазини". Вероятно има и други школи и това е хубаво, защото църковните изкуства трябва да процъфтяват, хубаво е да има много и качествени зографи, певци, дърворезбари. Да има детски школи, които да подготвят децата и дори после да изберат друга професия да не се отделят от църквата. В такива школи трябва да научат курсистите да не подхождат кощунствено, а да бъдат сериозно катехизирани и компетентни църковни хора.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб дек 03, 2016 3:28 pm

Тези дни украинската и руска преса и блогосфера е развълнувана от домашната църква на украинския президент Порошенко.

http://strana.ua/pub/a/b/f/bf7bc9c80814 ... 61721c.jpg

- давам този линк единствено за да се види кой кой е на стенописта.

Върни се в “православно изкуство и символика”