"Аз съм вечно Същестуващият" (Изх. 3:14)

въпроси за източниците на нашата вяра
ven4e
Потребител

Re: "Аз съм вечно Същестуващият" (Изх. 3:14)

Мнениеот ven4e » чет яну 24, 2013 2:49 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет яну 24, 2013 5:13 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон яну 28, 2013 1:23 pm

Мненията, които се отклоняват от темата за Божието Име, са преместени в темата "Границите на икуменизма".

По темата: не че има някакво значение, очевидно, но понеже обещах да пиша в кои преводи на Библията Изх.3:14 е преведено като "Аз Съм Онзи, Който Съм" - това е изданието на Придворна печатница, София 1924 г.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон яну 28, 2013 5:19 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон яну 28, 2013 5:35 pm

Коментираме Изход 3:14.
Друг български превод на Св.Писание от 1940 г.:
"И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм. Рече още: Така ще кажеш на израилтяните, Оня, Който съм, ме изпрати при вас."
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон яну 28, 2013 5:41 pm

simon
Потребител

Мнениеот simon » ср фев 06, 2013 10:25 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср фев 06, 2013 11:00 am

Спамът по темата беше отново изтрит. Предупреждавам Симон, че ако още веднъж оспами темата, ще бъде баннат.
simon
Потребител

Мнениеот simon » ср фев 06, 2013 1:03 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср фев 06, 2013 1:39 pm

Здравейте, Симон!
Макар и лексиката Ви да не е 100% християнска, както сам споменавате, в цялостното Ви изложение се долавя християнско отношение към светинята, което се изразява в неприкрито благоговение и любов. Точно в това се състоеше и моето принципно несъгласие с ограничаването на Божието име само до лично местоимение и спомагателен глагол - виждах в това известно принизяване на Бог, много по-величествено ми се струваше да мисля за Него например така: "Аз съм първият и последният и живият" (Откр. 1:17-18). Но доколкото Бог е безкраен и непознаваем по същност, никое Негово име не отговаря изцяло на Неговата божественост, затова и намерих спора за неуместен, все пак в Негово име хората трябва да пишат с благословии един към друг, а не с настървение и ожесточение. Благодаря за интелигентно написания пост и дано Вашето прекрасно пожелание към мен се осъществи и във Вашия живот :)
simon
Потребител

Мнениеот simon » чет фев 07, 2013 1:06 pm

Привет Венче,

Прекарвам един относително успешен ден и това ми дава възможност да поогледам поста ти и да ти отговоря доколкото мога по спокойно и вероятно по обстойно, защото виждам че ти си търсещ човек, което те слага моментално едни гърди напред пред нетърсещите и примирилите се с невежеството си и тънещи в него все повече и повече. Бог обича чадата си, но по особен начин Той обича, тези които търсят Неговата близост чрез която те получат Неговото Знание, Неговата закрила, упование и най вече благословия. Венче, а бе я кажи ако Бог ти изпълни всички желания ще има ли много жертви../шега/. Разбира се че не, нали!

По отношение на лексиката ми тя може да бъде и абсолютно християнска, но това ще ме накара да подбирам думите си и тогава съвсем естествено няма да бъда аз..свободния Симон, на когото Бог е дал "Правото и Задължението" да упражнява Свободната си воля, така както намери за добре, за да се чувства жив и жизнен, с което да е полезен на себе си и на обществото в което живэ.

Да, верно е че обичам Бога и то точно така както самия Той е препоръчал в 10-те Божи заповеди. Да Го обичаме « с цялото си сърце, с цялата си душа и с всичката си сила » Не съм "лицемерен фарисей", който едно говори, второ мисли и трето върши...като "някои други". Бог е Любов, а Тя е Тази Градивн Сила която е създала Цялото..Съществуването. Стремя се към Нея-Любовта и я изразявам по мой си своеобразан начин. Най вече я иразявам чрез делата си, от които имам полза не само аз, но и изпадналите в отчаяние, бедните и онеправданите. Така е постъпвал и Исус - нашия образец за правилен живот на Земята.

Имената на Бог! Те в Свещените Книги и Писания са стотици, дори и много повече, ако приемем че Всичко което виждаме, усещаме е Бог , нещо което почти всички религии твърдят. Името « Аз Съм »..Иска да каже : « Всичо което Е е Това Съм Аз » !! И тука вече можем да направим един съвременен анализ за да се убедим, че Библейската фраза « Аз съм" е актуална не само днес а и в далечното бъдеще защото : Всичко което съществува материално или не, ние го възприемаме първо като усет, после като мисъл и накрая го виждаме с духовното или физическото си зрение. И всичко това е Бог, защото и усета и мисълта и зренитео са Енергия. Бог е Любов. Любовта е Бог. Бог е Енергия или по точно "Божествена Енергия Любов", а меду-другото тя в някои случаи може да бъде и "огнепояждаща"- както се казва в Библията. И тя е точно такава, когато трябва да се разруши старото и да се построи нвото. В Бога-Вселена няма статика. Има динамика и няма застой. Всичко се движи. Разрушават се планети, галактики и се създават нови такива. Нищо не се губи във Вселената-Бог. То само променя формата и начина на съществуването си. И ако бадем по кратки, точни и разбрани трябва да кажем следното :
Всички знаем че Бог е Светлина..фотони. А какво е материята. Материата е "замръзнала" светлина под въздействието на физичните закони, /Аинщин/ които се управляват от нашия Отец Създател, на Коготи всички ние служим. Ето Венче, виждаш ли, името на Бога « Аз съм » може да не е само Негово, защото Всичко може да има претенции, че това име « Аз Съм » е и негово. Това малкото и нищожно « червейче » което също има претенции за това име е Божие творение и носи частица от Него. А колко и какво е създадено от Бога..Хм.. В човешкия мозък не съществува такава цифра, която може да "ограничи" в математика, или в каквото и да е друго създаденото от Бога. Това е мое лично мнение базирано най вече на моята логика и знания. А моите знания са от "Извора". Каква по друга Истина. Аз винаги доказвам това което говоря...стига да има нужда, а не да споря ей така "за спорта"..Не че не го правя когато се разтоварвам и "работя като психолог", защото реакциите на ответната страна все пак ми дават нещо..Какво?!..Различно е..

Венче, има още нещо което си писала и с което не съм много съгласен. Ти цитираш от Словото фразата "Аз съм първият и последният и живият." Думите в тази фраза си противоречат. Ако Бог е Последният, Той не може да бъде "Живият", защото след « Последния » няма « Жив ». Просто ако искаме да се придържаме към Истината и да бъдем актуални, трябва да прескочим "Последният" и..готовооо! Бога е "освободен" от "клетката" и пак е Вечния, Всеживия и т.н.т /полушега/. А може би превода на фразата не е верен. Кой знае..

Ето Венче как по нататък ти казваш че Бог е "Безкраен" и "Непознаваем" и как неосъзнато Му слагаш още 2 имена, еднакво верни с всички съществуващи вече. Тигър същро споменава това име "Аз Съм" и вероятно не случайно го споменва. Това име грабва и ако се вглъбиш дълбоко в него в един момент усещаш че от фаза вглъбяване си преминал към фаза блаженство, нещо което често са е правело и от Светите Отци. А те също потопени в Божествента Енергия Любов са усещали как това блаженство ги кара да бъдат по Верни служители Божии, защото осъзнавали, Блаженството « Аз Съм » прави така че техните религии и вяра да се преливат една в друга и с което да увеличават силата и въздействието си върху тях самите а и върху другите. На това име « Аз Съм », ехото още се носи през вековете. То днес също е така актуално както в онези далечни Библейски времена когато Мойсей е стъпил на планината Хорив, която « цялата е в огън с пламъци до небето". Тя плаши множеството, което е далеч но ясно чува кънтящия, мощния и несравним глас който казва : "Аз Съм"..Тази фраза моментално грабва рабите Божии, но въздейства по различен начин на всеки един от тях, в зависимост от нивото и степента на духовното им развитие.. И все пак верните и обичащите Бога след като чуят името "Аз Съм", ще разберат колко « нищожни прашинки » са те и колко Велик е Този Който е произнесъл тези думи, защото истински вярващия усеща чрез интуицията си, че "Аз Съм" обхващо Всичко каквото Е..вчера, днес, утре..
simon
Потребител

Мнениеот simon » съб фев 09, 2013 6:11 pm

Zograf:
"Той е Творецът", но същевременно и отказ. Отказ да се вмести в човешките категории - "Аз Съм, Който Съм Аз". Глагола [b]хая(х) има динамичен смисъл; той е много повече от неутралния факт на някакво съществуване, - той е съществуване вечно присъстващо и действащо. За израилтянина не е първична идеята за Божията вечност, но идеята за неговото присъствие. Това са думите "Аз ще бъда с тебе" /Изх.3,12/

Привет Зограф,

Писах на Венче, но вероятно тя си прави уикенда някъде и не е видяла отговора ми отправен към нея. Аз ще се радвам тези наши дискусии наистина да бъдат плодотворни и носещи на всеки един от нас Знания чрез които да намираме Истината. Истината която цял живот търсим и цял живот не можем да открием, защото тя е многолика и в цялото си това многоличие е толкова истинска колкото всяка една поотделно. От нас се иска само да се научим да приемаме ЧУЖДИТЕ ИСТИНИ, стига те да бъдат доказвани достойно за да бъдат възприемани и влагани в нашето духовно и материално развите. Писанията казват: "По тяхното благосъстояние ще ги познаете"..И е вярно и не е. Но това е друга тема..Като си говорим за теми, не мога да не отчета способноста Тигър да отваря интересни и каkто в случая необятни теми, за което и благодаря.

По темата:

Зографе, аз си направих труда да разгледам настоящата тема и едва на "второ четене", забелязах, че ти познаваш много добре Богословските въпроси. В едно с това, установих че ти си абсолютно открит за различните "чужди" Истини, които за разлика от теб, някои братя и сестри търсят само на едно място, превръщайки себе си в "стари ретроградни архивни матрици". Цит:64/23-"Аристриция"... Аз лично когато казвам нещо винаги го доказвам, до като не бъда оборен, sled което безкрайно благодаря на "опонента" отегляки се от "спора" като "победител" с едно знание повече. В случая казах за тебе че си надхвърлил някои рамки, на които мнозина други робуват. Горе в твоето тълкувание ти откриваш, че Бог е "Вечносъществуващ" и с вечно "динамично-присъствие". За разлика от теб израилтяните в тези времена очакват "Божието присъствие", което ни навява мисълта, че те се съмняват във "Вечноприсwsтващия-НАВСЯКЪДЕ" Бог. Те просто не са знаели, че още при раждането на душата Бог влага в нея частица от Духа Си и тя слиза на Земята, за да изпълнява мисиите и каусите си според Negovata Воля. Е как тогава да няма "Вечно присъствие на Бога" в човека и в делата му. Бог е вечен спътник на всеки във всичките му дела. А в цитата ти, израилтяните с съмняват и едва ли не казват: "Ами, ако Бог не присъства с нас във войната..Ами, я вижте враговете ни какви са исполини..и kolko sa многобройни". Те не вярват в Неговото присъствие, защото е трябвало да "СЛОЖАТ НА ПЪРВО МЯСТО" - "Божията вечност", за да я изтълкуват в дълбочина и да стигнат до Истината, че Бог е "Вечноприсъстваш" във всеки един от нас. Та накратко приемам тълкуванието ти и си "тръгвам" с още едно знание взето от теб. Благодаря ти.

Зограф:
Само ще добавя, че в името "Яхве" Бог открива Себе Си, но не открива Своята "същност", а Личност. И още "Аз Съм вечно Съществуващият" не е апотеоз на битийност, а нейното превъзхождане - "Аз" -това не подчертава неговия битийен характер, а Неговата свръх- битийност. И всички други епитети включително и "Ел" /Бог/, вече са предназначени за разкриване на Неговото тайнствено "Аз" - разкриване и проява в действия.

Тука ако говориш, че Бог открива Личноста си като: " Израилтяни, Аз съществувам! Мене ме има както и вас ви има! Знайте те го вече и знайте че аз съм вашия Бог...Аз също съм Личност, но по силна от вашите. Знайте го и ме се кланяйте"! Ако искаш да кажеш че горе-долу Бог е искал това да каже откривайки Личноста си,.. да, аз съм съгласен, но не напълно. Защото какво е Личност? Личноста има своята си същност..характер, взаимоотношения, ако щеш и "свойства". Чрез своето представяне: "Аз Съм Вечно съществуващия" Бог показва своята същност на Същество невиждано досега което "Вечно съществува". Така че v това Личностно представяне на Бог пред израилтяните включва в себе си освен представянето си като Личност, също така и част от своята Същност. Така че Той е направил и двете. Много често между 2 "раразлични" nagled понятия границите са размити или казано другояче "има само един косъм разлика". Аз отново повтарям, Бог е открил част от същноста си. Защо частично. -представи си, че Бог даде цялата Истина за Своята Същност na izrailtyanite. Ами че те веднага ще умрат, или ще го отрeкат, защото най лесния спор за нещо което човек не разбира е по най бързия начин да го отрече като невярно или несъществуващо. Знанието се дава частично, за да се сдъвква, да се прилага в живота и да се утвърди. После следващото, следващото..i t.n.t. Знанието и всичко което "ни постига" идва винаги "по реда си в точно време и на точното място". А фразата цитирана от Тигър "Аз Съм"..Зографе, директно открива огромна част от Същnоста на Бога. "Аз Съм" не оставя нищо "непокрито" или нищо в което Бог да не е впит. Тука Зографе ти излизаш "победител" от "спора" и се прибираш с ново знание..стига да не искаш в отговора си да ми върнеш "победата"../шега/. А,.. да не забравя! Говориш също и за "Свръх битийност" на Бог и твърдиш че това не е obiknovena битийност. А за самия Бог "svrahbitiynosta" не е ли "битийност". За Него няма "свръх", защото това е Той. А бита се оформя от историята, обстоятелствата и променливата събитийност. "Не можеш да влезеш в реката и да се iзмиеш с една и съща вода". "Всичко тече, всичко се променя"..Добре звучи..И ако Бог има "битйност" коyaто се променя и се усъвършенства какво излиза.., че "Той не е Съвършен"..Хм, интересен "казус". "Който има очи да гледа, който има ум да мисли"!

Зографе, дано да съм ти бил полезен с нещо. Определено, ти за мене беше полезен, защото разсъждавах на глас и може би открих някои неshта, за което отново ти благодаря. Приятен уикенд!
simon
Потребител

Мнениеот simon » вт фев 12, 2013 10:47 pm

[quote="Aurelia Felix"]Венче, нека Зограф отговори, но според мен идеята за присъствие, за която той говори трябва да се разглежда в цялостния контекст на старозаветните писания - напр. изрично указани места, където Бог среща някого или места, където някой Му се покланя. Най-ярък пример е Храмът, Светя светих.

Привет Тигър,

Явно тази тема е изчерпана. Всъщност темата е необятна както е необятен Всемира, но за нашите човешки разбирания казаното в темата е вече "достатъчно". Нямам предвид моите писания, а най вече твоите, които са написани на приципа "кратко точно ясно и разбрано". Човек цял живот се учи Тигър. Аз също сега чрез твоите постове разбрах че това е првилното и желаното от « електората » на форума писане. На форумиста не са му нужни разни филосовски "словоплетя", а разтоварваща и поучителна информация, такава каквато струи от твоите постовете Тигър. Аз си обещах да се придържам към този принцип « кратко, точно и разбрано » и се чудя как от "словоплетец" да се превърна в "майстор на късия разказ" като тебе. Осъзнавам, че ще ми е трудно, но ще положа всички усилия за да го постигна. Само че ще се наложи бая да правя "турист" из форума, за да разгледам темите ти и да черпя от тях информация, знания и опит. Аз не се срамувам от това, че може да бъда обвинен в незнание и некомпетентност. Трябава да ти кажа Тигър че ако все пак бъда обвинен в нещо подобно, то "обвинителите" ми най много да кажат че неразбират нищо от "това що им хортувам"..и че словото ми е объркано, неразбираемо, противоречиво, а в много случаи даже и тежко за четене. Хм, когато мои близки познати ме попитаха същото..защо е така "объркано и нразгадаемо" словото ми и..не мога ли да го променя, да го подредя, да го прицизирам..аз просто им отговорих: "Скъпи приятели, а не сте ли се замисляли, че това мое "объркано" слово е своего рода "защитна реакция срещу любопитството на невежите"! Те дълго се смяха, а аз « се чудех защо ». Та сега Тигър, ще се уча както казх вече на "късия разказ". Само че как ще стане това с моя "речников запас" който също расте и се развива. Кое да "изхвърлия" от него. А бе ще видим..дори ще се пробвам сега:

Ето Тигър нещо "кратко" по темата "Аз Съм Вечносъществуващия":

С тебе и твоите изказвания съм абсолютно съгласен, защото Истината се крие в тях. Обаче, болшинството в тази тема са на мнение, че Бог не разкрива Същноста Си чрез Името Си, респективно чрез Словото Си..Това не е така Тигър, защото ако беше така, нямаше от всяка фраза на Библията и Евангилието да прозира Неговата Същност. Разбира се, прозира толкова колкото е нужно да знаем за Бога. "Не искай всичо да знаеш"! Бог разкрива Себе Си, започвайки с Името, което паралелно с препоръките, съветите и желанията Му, ни дават една определена картина за Неговата Същност, която е достатъчна за сегашния ни етап на развитие. Когато човешката цивилизация навлезе в "зрялата си възраст, тогава Бог ще разкрие още една немалка част от Същноста Си, защото човечеството ще може да понесе, осмисли възприеме и използва тези информация за своята еволюция. Дори ще получи частични знания за "мисията" и отговорноста на човешката общност към Цялото което е Бог и никой друг! За сега, Бог ни дава толкова колкото ни е нужно. Слава на "Вечносъществуващия"! Слава на Името Му и да се свети То « както на Небето така и на Земята »!
simon
Потребител

Мнениеот simon » чет фев 14, 2013 8:12 am

А бе Тигър, к'во става бе! Аз ти говоря сладко, сладко а ти ми мълчиш. Какво е това "мълчеливо бдение". Кажи нещо де!
simon
Потребител

Мнениеот simon » пет фев 15, 2013 10:28 am

Върни се в “писание и предание”