Ефесяни 5:4

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Ефесяни 5:4

Мнениеот Next » пон юли 29, 2013 11:15 pm

hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » вт юли 30, 2013 12:39 pm

Добре, дотук разбрах, че е грях да си говоря с приятели. Хубаво :/
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 30, 2013 12:51 pm

Грях според православното виждане е отдалечаване от Бога, като в случая става дума за състояние, разговорите определено не влизат в тази категория, говорете си, смейте се, радвайте се на приятелското общуване, човек без приятели не е човек а пациент.
Спокойно, бъдете естествен, ако не правите съзнателно злини няма от какво да се безпокоите, лека по лека ще влезете в рамки , които ще ви насочват в полезното и спасително общуване.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » вт юли 30, 2013 1:22 pm

Но нали трябва да страним от "празните приказки"? Аз го разбирам като "грях е да говориш това и това". Честно казано в момента съм под голямо напрежение точно заради това. Имам чувството, че вярата изисква от мен прекалено много, което не мога да дам. Тя не е радост за мен в момента.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт юли 30, 2013 1:31 pm

И кой определя кои приказки са празни и кои пълни? Християнин, ако искате да оцелеете, не слушайте форумни "праведници", които 5 пари не дават за Вас. Утре, когато връхлетят житейските бури, до Вас ще бъдат приятелите Ви, а не хора, на които не сте виждал очите, но щедро Ви дават акъл как да се "спасите".

Това са хора, които нямат приятели и не могат да имат. Приятелството, както и любовта се състоят именно от "празни" приказки според тях, от споделяне на емоции, понякога дори на глупости, на чисто човешки смях и тъга, но защо ли винаги точно това остава като скъп спомен и именно това сплотява, а не надутите религиозни философствания?
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 30, 2013 1:36 pm

hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » вт юли 30, 2013 3:03 pm

Казвате, че не е грях. Некст обаче, както и Зограф ме убедиха сериозно, че Е. Разбирам, че с времето вярата ми може да расте, но просто съм много объркан в момента и нещастен. Вече се убедих от Зограф и Некст, че това, което обичам много да правя не трябва да го правя. :( Чувствам се като роб, дори за кратко минах на атеизъм, защото просто не мога да издържам вече. Не мога. Просто не мога! Не мога! Колкото и банално да ви звучи проклинам деня, в който прочетох този стих. Проклинам го с цялото си сърце и душа! Искам да се събуждам с, вяра или без, щастлив, а не объркан, паникьосан, обезнадежден, уплашен, отегчен, нещастен, съжаляващ. Искам да се събудя щастлив, да изляза щастлив, да съм щастлив, да се прибера щастлив и да си легна щастлив. От 20 юли насам мислите ми са изцяло съсредоточени към този стих, който без да искам открих и колкото повече мисля, толкова повече загивам. А и не мога да спра да мисля. Мога само да си остана с носталгията към дните, в които бях щастлив. Имам вяра, и какво от това? Нещастен съм, даже и вярата ми изчезва. Ясно е. Празни приказки = тъпи, глупави приказки, но и = забавни приказки. Ясно ми е. От сега нататък до края на живота си няма да мога и една интересна приказка да завържа с чиста съвест. Ще трябва само да си чета евангелията, които и без това не чета, защото само ме натоварват. Ще трябва само да си мълча и... и аз да не знам какво да правя. Ама ето и аз съм глупав. Кабрал хубаво беше затворил темата, както и Венче след това. Защо трябваше скапаната ми параноя да ме въведе в още по-големи неприятности. В момента съм паникьосан, объркан и НЕЩАСТЕН. Не се оплаквам, а просто се надявам това да ми мине. Проклинам последните 10 дни.
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » вт юли 30, 2013 4:07 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт юли 30, 2013 4:11 pm

От думите ви не личи много, че вярвате в Бога, но личи борбата на демоните срещу вас. Те не нападат твърде тези, които им играят по свирката. Нали са техни.

Роптанието и отчаянието са по-тежко състояние от празнословието. Защото има загуба на надежда и желание за спасение.

Не познавате вярата, а и още не сте видели плодовете и в живота си. Не се хващайте за едната буква и за единия стих. В св. Библия стихове много.

Може би ще ви е по-приятно и полезно да четете Житията на Светиите.
Това е Библията претворена в дела. Има жития, които биха вдъхновили и атеисти дори.

Не се хващайте за борбата с един грях. Както ви казах това е малко като черешката на тортата. А още няма торта... До черешка в 21 век стигат много малко хора. И аз включително съм мнооого далеч. Има доста по-тежки грехове от които се започва човек да се бори...
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » вт юли 30, 2013 4:37 pm

Не съм жертва на прилог. Жертва съм на собствената си лабилна психика, която по принцип ми е такава. Просто исках един ясен отговор, който да ми спре мъките: Грях ли е да си разговарям с приятелите по несериозни теми за несериозни неща, без да включвам греховни елементи ли пък да обиждам някого? Така наречените "празни приказки" са само непрепоръчителни от духовниците или строго забранени?
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 30, 2013 4:56 pm

hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » вт юли 30, 2013 6:36 pm

Благодаря ви много на всички, които ми помогнахте и се извинявам ако съм обидил някого.
Хубаво е, че вече мога да си "комуникирам" спокойно, но просто силно се надявам, в контекста на Ефесяни 5:4 "празни приказки" да не означава "лаф моабет", а лошо изказване против ближния. И че колкото и да са ни безсмислени разговорите ние не нарушаваме този стих. Големи притеснения, голямо чудо, надявам се скоро да ми свършат всичките притеснения и да ги забравя.
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » вт юли 30, 2013 7:45 pm

Колега, имам чувството, че си изпаднал в някаква страхова психоза ::o
Щом като в разговорите с приятелите си не засягаш трети лица (в смисъл не им се подиграваш) и щом не използваш вулгарни думи и цинизми, според мен няма от какво да се притесняваш.
А ако възприемаш и четеш Библията като наказателен кодекс, замисли се дали въобще си заслужава да я четеш.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср юли 31, 2013 12:10 am

До отчаяния "християнин", който току-що е постъпил от забавачката в първо отделение и проклина, че му обяснили какво представлява диференциалното смятане, а той иска да го прави като смята с пръсчета - две пръстчета плюс едно стават три. Последните ти проклятия за това, че съм ти казал как трябва да постъпваш щом искаш да си СЪВЪРШЕН. много ми приличат на богатия младеж, който се изрепчил пред Христос, че всички Божии заповеди спазвал от младини и когато Христос му казал: Ако искаш да си съвършен иди раздай имота си на бедните и върви след Мене, му станало много обидно и си отишъл натъжен. Така, че вместо да искаш от нас да одобряваме "празните ти приказки" и да хленчиш, че някой не искал да ти играе по гайдата, вземи и научи пета и шеста глава от евангелието от ап. Матей и живей стриктно според казаното там и ще се спасиш. Препоръчвам Ви да престанете с тези празни напъни да се правите на интересен, защото вече от напъване се размириса.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср юли 31, 2013 12:10 am

До отчаяния "християнин", който току-що е постъпил от забавачката в първо отделение и проклина, че му обяснили какво представлява диференциалното смятане, а той иска да го прави като смята с пръсчета - две пръстчета плюс едно стават три. Последните ти проклятия за това, че съм ти казал как трябва да постъпваш щом искаш да си СЪВЪРШЕН. много ми приличат на богатия младеж, който се изрепчил пред Христос, че всички Божии заповеди спазвал от младини и когато Христос му казал: Ако искаш да си съвършен иди раздай имота си на бедните и върви след Мене, му станало много обидно и си отишъл натъжен. Така, че вместо да искаш от нас да одобряваме "празните ти приказки" и да хленчиш, че някой не искал да ти играе по гайдата, вземи и научи пета и шеста глава от евангелието от ап. Матей и живей стриктно според казаното там и ще се спасиш. Препоръчвам Ви да престанете с тези празни напъни да се правите на интересен, защото вече от напъване се размириса.

Върни се в “пътят към храма”