Православна литература - тълкувания на Библията

въпроси за източниците на нашата вяра
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Православна литература - тълкувания на Библията

Мнениеот Р. Марков » ср авг 14, 2013 1:27 pm

Здравейте,

Надявам се да съм сложил темата в правилния раздел.
Интересувам се къде мога да намеря литература, която се признава от Православието и съдържа коментари и тълкувания на Библията, написани/преведени на български език (руски не владея).
Конкретно се интересувам от книги, които фокусират тълкуванията си върху една книга от Библията, както например "Тълкувание на Евангелието от Матея" Беседи 1-44 на Св. Йоан Златоуст (която намерих он-лайн тук: ).

Най-добра работа би ми свършила литература, която е качена в интернет в текстов формат (а не просто сканирана) като горепосочената.
Ако такава няма, или е прекалено оскъдна, то тогава тази тема би била по-подходяща в раздел "Въпроси към Православие.БГ". :)
Зограф
Модератор

Re: Православна литература - тълкувания на Библията

Мнениеот Зограф » ср авг 14, 2013 2:45 pm

Уважаеми г-н Марков, освен тази книжка, която все още се продава в някои книжарници тълкувание на книга Битие има в съчиненията на Св. Василий Велики и тези на св. Йоан Златоуст които издава Зографския манастир, както и на другите вече издадени св. Отци, Като самостоятелна книга излезе пак от Зограф "Тълкувание на Псалтира" във два дебели тома, а също така в 4 тома "Тълкувание на Евангелието" .
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 14, 2013 2:46 pm

Привет, знам че не е по въпроса ти, но все пак си позволявам да ти препоръчам един съвсем пресен текст, който днес излезе на бял свят на български.

Предполагам че специално ще е интересно, защото текста се занимава със въпроса за Еволюцията.
Уверен съм че ще е полезен и на много други търсещи души.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср авг 14, 2013 3:18 pm

От Сътворението (Шестоднев) до Апокалипсиса...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср авг 14, 2013 4:59 pm

Р.Марков, не мога да повярвам на очите си и искрено се радвам на проявения интерес :D Или е станало чудо, или пък е някакъв таен план за изобличение на написаното в нашите книги ;), но каквото и да е, бъди здрав и пробвай, защо да не разнообразиш, от мен имаш тълкувание на псалмите:
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Мнениеот yosif_s » пет авг 16, 2013 1:57 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет авг 16, 2013 6:24 pm

Драги Йосифе, прав сте само когато гледате на оформлението на книгите от камбанарията На бедния човек. Погледнете обаче в древност как са се писали и оформляли книгите въпреки, че тогава са били много, много по-скъпи, като имате пред вид как се произвежда пергамента и въпреки това празните полета и големината на шрифта е бил в пъти по-разточителен от сега. Аз пък не понасям ако една книга няма достатъчно празни полета около текста. Вижте например на същия Зографски манастир изданието на Библията - осакатена и станала некрасива поради малките странични полета. Да не говорим пък, че някои книги не могат да се разтворят достатъчно за да се чете спокойно. Наскоро излезе книга от друг автор, която макар, че струваше много печата й понеже хартията е луксозна и всички страници са цветни, но когато той се отказа да я продава с печалба цената стана прилична за естетичните качества, които има. Така, че ако отидеш до склада на издателството на Зограф всички книги ще получиш на близо 40% по-ниска цена. Когато остарее човек много е важно буквите да са по-едри.
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Мнениеот yosif_s » пет авг 16, 2013 9:03 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет авг 16, 2013 9:45 pm

Допуснал съм печатна грешка вместо "Да" трябва да се чете "НА". Желая от все сърце на всички нас да даде Господ да можем да си купуваме от "хубавите книги", а иначе като решение остава интернет.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб авг 17, 2013 6:57 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб авг 17, 2013 8:09 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб авг 17, 2013 9:53 pm

И каза Бог: "Да произведат животните човека!" И стана ...
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед авг 18, 2013 8:06 pm

Не знам дали Бог е наредил животните да произведат човека, но се чудя дали човекът е произведен от земна пръст. Признавам, че не съм тълкуванията на тази част от Писанията оставена ни от отците, но е много малко вероятно да е така. Не защото Писанията лъжат, а защото трябва да се тълкуват според догматиката. Бог е създал човека от земното и му е вдъхнал дихание за живот или дух. Налице са земното и небесното, плътското и духовното за които говори цялото Писание. Бог е дал на човека плът и дух, но човекът (прародителите) отхвърлили духа.

Върни се в “писание и предание”