MОНАШЕСТВО !

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: MОНАШЕСТВО !

Мнениеот Чехълче » вт мар 01, 2011 5:09 pm

йойо, малко ме притесняват чувствата, които напоследък те спохождат...сънуваш разни неща, сега и наяве...Отец Иоан рече ли нещо по тази тема?
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт мар 01, 2011 6:30 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср мар 02, 2011 10:24 am

Миналото лято бях в няколко манастира в Гърция. В 4 часа сутринта игуменката на манастира стана да ни отвори и ни изпрати. Усмивката не слизаше от лицето и през цялото време. Ведра, широка, добра усмивка и напълно искрена, дори и в този ранен час. А тя бе сама в много голям манастир близо до границата. "Св. Макарий" май се казваше, една от църквите към манастира.
В "св.Параскева", на тръгване, имах желание отново да се поклоня в храма и да си осветя иконки, но ми беше неудобно да ангажирам монахинята със себе си – да влиза и тя с мен, така че се отказах, но тя дойде хвана ме за ръката и с много мил и галещ глас, майчински топъл ми каза: "Ела, ела".
В манастира "св. Троица", преди беше игумен архимандрид Дамян. Всеки път пеехме с него. "Чистая Дево" и други песнопения. Сега там имаше нов игумен, който също много добре ни посрещна и въпреки езиковата бариера, ни даде възможност да узнаем много важни неща. В манастира "Св. Богородица – Икосифиниса", имаше едно момиче от България като послушница. А защо това момиче не е тук? Когато писах вчера за монашеството, с което си писание обезпокоих Чехълчето имах предвид тази съпоставка. Като в манастирите, които имах предвид вчера, съм била и преди години. И съм се усещала съвсем различо. Значи в последно време се е случило нещо и е добре да го знаем. За да се променят нещата. Може би трябва да се понамали човешкият елемент, защото това е дом на Бога. И хората не искат да усещат студенина и надменност, а търсят малко топлота и разбиране. Разбира се, възможно е да не знам трудностите на хората там и да изглежда, че ги съдя, затова им искам и прошка, но нали искаме всичко да е по-добро отколкото е. Защото е за Бога и страдащият – ближен.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср мар 02, 2011 1:27 pm

И за да приключа със случая и за да ми е чистта съвестта ще разкажа един случай. Спах в една стая с около 20 легла, като само едно бе свободно – това до мен. Около полунощ пред вратата се развихри някаква свада. Някой люто се караше на друг. Жените в стаята казаха, че лудата идва. Цялата изтръпнах, защото тя трябваше да легне до мен, а преди това бях видяла жена с много неадекватно поведение. Ужасих се, че ще спим на една педя разстояние. Слава на Бога в стаята влезе не тя, а една дребна женица с лице като трагична маска. Гледаха я злобно, а една я нарече "рошло" и и нареди да ляга и не мърда. Цяла нощ жената плака. На сутринта я чух да казва по телефона, че и е било зле на сърцето, но си е забравила лекарствата. Съвестно ми е и до днес, че не се осмелих да кажа и една утешителна дума на плачещата жена и че подло мълчах.
Описвам случая, за да направя уточнението, че в повечето случай, проблема не идва от монасите или послушниците, а от външни хора, които помагат понякога и се изживяват като много "вътрешни" и смятащи, че имат правото на подобно поведение.
Потребителски аватар
DobromirDimittrov
Потребител

Мнениеот DobromirDimittrov » ср яну 04, 2012 1:15 pm

Монашеството е едно възвишено служение Богу!
Но за съжаление в наши дни то се крепи на тънка греда,добре че все още има малко хора, които го поддържат.
Нека се замислим какво става,че някои манастири по света започват да западат а това е една много плачевна ситуация.
Па и в този свят обладан от материалното много малко хора биха тръгнали по пътя на монашеството.
Много ми хареса книгата на Архим.Иларион "Пътя на монаха". В нея се представя не в много разширен вид делото и всекидневния свят живот на монасите.
Tarasios
Потребител

Мнениеот Tarasios » пет ное 29, 2013 9:15 pm

http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo ... ir-5999358
http://www.vesti.bg/bulgaria/razvrat-v- ... to-5999624
http://www.blitz.bg/news/article/236397

Ако синода не вземе мерки и срещу останалите нему подобни, повечето хора може да склонат към протестантство или атеизъм. Дедо Неофит само си стискаше ръцете с тия и ония вместо да направи нещо по такива болни места в родната ни БПЦ.
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » съб ное 30, 2013 6:07 am

Tarasios
Потребител

Мнениеот Tarasios » съб ное 30, 2013 7:51 am

Ти си в една Църква заради догмите и каноните, не заради такива като този дето са много. Също така ходиш в храма за да се молиш на Господ, а не за да се радваш на свещеника или на хората там. Как може пък да гледаш положително на езичеството, че то е пълно с разврат, содомия, кръвосмешение и т.н? Защо си се отказал от истинската вяра след като содомията е строго забранена при нас, не те познавам, но предполагам, че си чел Стария Завет.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб ное 30, 2013 2:01 pm

Това момче (йеромонах Кирил) все ще си намери работа някъде, няма да умре от глад.
Добре направиха, че огласиха случая и дано още по-добре да се почистят манастирите ни от хора, у които огъня на любовната страст гори.
Мен ме смути друго. Добре в манастира имало 80% обратни. Игумена бил болен човек. А някакъв друг си имал любовница. И този някой цъфна едва ли не като китка между останалите.
Ами че, може ли така, бре джанъм?
Обратните лоши, ама тези с нормалната ориентация - те са наши хора.
Е, наши, наши, ама да си въртят любовта навън. Да иде, да се хване на работа и да храни жена си.
То не може така, хем манастирска чорба, хем либоф, хем душата в рая, не може! Няма безплатна чорба на тоя свят.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 30, 2013 3:12 pm

Ника, съгласен съм, но не става дума, че обратните били лоши, а другите добри. Става дума за лицемерието. То е крещящото в случая. Като е обратен, просто да не се пише вярващ, да си бъде обратен невярващ, поне няма да е лицемер. Ще има надежда за него, може да се покае. Но когато си обратен и то такъв като тия, нагли, и с епишеш вярващ, че и си даже в тн. клир, тогава за тебе хептен надежда няма, свършен си. Лицемерието ти е ужасно. Дали такъв може да се покае? Незнам, незнам дали въобще има съвест.

Неофит, патриархът и другите от синода, ако не вземат мерки срещу тези хора и въобще срещу извратеняците в БПЦ, то тогава, аз лично, ше се усъмня в това, дали и те не са в този кюп, на хората без съвест и живеещи в тотално лицемерие.

Hatshepsut, ние не сме християни, заради каноните, както тарасиос ти писа, ние сме християни, понеже Господ Иисус има думи на вечен живот, и не само това, християни сме понеже Той ни прости греховете и прощава, и ни роди за жива надежда, за надежда за възкресението на мъртвите и вечното царство на правда. Там те уверявам, че няма да влезе нищо нечисто, нито тези което обичат лъжата и лъжат, нито лицемерите тн. Така че това, че ти си избрала езичеството е свидетелство, че Господ не ти е простил греховете, не за друго, понеже не си се покаяла. Поне не си бил/била лицемер, това е добре. Така, че не бъди невярващ, заради тези които сатаната е вкарал тайно да рушат вярата в умовете на хората, но бъди вярващ заради делото и личността на Господ Иисус Христос, понеже той е който ни избавя/ по благодат/, от идещия гняв, който неминуемо ще се стовари върху този прогнил от грехове свят.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 30, 2013 7:01 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб ное 30, 2013 7:08 pm

То езичеството си е скрита форма на сатанизъм. Колко народи навремето са имали човешки жертвоприношения на "боговете" си?!
И не само на тях. Умре мъжа и заравят и жената с него. Или каквото още там.
Че и по тия земи...
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » съб ное 30, 2013 8:07 pm

Tarasios
Потребител

Мнениеот Tarasios » съб ное 30, 2013 9:18 pm

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2504224
Ето такива ни трябват, един голям духовник е о. Силвестър, който не го е страх да говори истината. Поздравление на дядо Йоаникий за изключителните клирици в епархията му.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » съб ное 30, 2013 9:21 pm

Върни се в “духовници”