Правилна гледна точка за традицията 2Солунци 2:15

теми, свързани с протестантството
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Правилна гледна точка за традицията 2Солунци 2:15

Мнениеот Next » чет дек 12, 2013 9:22 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет дек 13, 2013 12:00 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет дек 13, 2013 10:03 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет дек 13, 2013 10:26 am

Не разбрах защо да четем текстовете? Какво искаш да докажеш?
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пет дек 13, 2013 11:25 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет дек 13, 2013 1:14 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пет дек 13, 2013 2:46 pm

Next,
Не Ви познавам лично. Отговарям принципно:
Емотиконите ми свидетелстват за една малка шега, ирония от моя страна. Нищо лично и срещу Смол. Не съм съгласен с тебе Next. частично Смол е прав. Не бива да съдим кой какъв е. Дали е бил еретик или не, това не е наша работа. Но да е ясно - и Смол не защитавам, в случая съм частично съгласен с със Смол. Така "откраднати" и извадени от контекста цитати, според мене не отговарят на истината. Ако вземем цитираната от вас част на глава 18 стих 17 ..... без да обърнем внимание на стих 1, че Иисус Христос е говорил само на Учениците си - самите апостоли, допускаме груба грешка. Едно е, да се говори от височината на Апостолите към даден човек, съвсем друго е, да се говори от височината на Познанието от един мирянин към друг мирянин.
Та, Вие Next, как говорите, от духовната височина на Познанието на Апостол Христов или от духовната височина на Познанието на редови мирянин. Останах с впечатлението, че сте Христов Апостол и Ученик на самият Иисус Христос. може би бъркам нещо!? Поправете ме ако бъркам ?
Та в този ред на мисли и аз не допускам върху мене да се упражняват всякакви вярващи хора , да ме съдят и да ми дават оценка. Точно както и Смол. В това отношение съм съгласен със Смол. Мене никой човек не ме е учил във Вярата Христова. Единственото нещо което бях научен е, че седмица месопустна било да не ям месо, а седмица сиропустна да не ям млечна храна. Всичко друго .... комай цялата Вяра я уча от личен опит и самопросвещение и.... Бащински "пердах" през пръстите, когато объркам нещо ... То май твърде често бъркам. но пък Бащинските Уроци са скъпо платени и имат сериозна стойност.
В това отношение Смол е прав. Ако някой човек иска нещо от мене с назидателен тон - налага му се да ми докаже, че е Апостол или поне Светец, имащ това право да ме назидава. Моите братя по Вяра, какъвто се явяваш ти и Смол заедно със всичките тук ..... сте ми братя и сестри във вярата. Приемам братски съвет с охота .... ще го обмисля, ще преценя "за" и "против" и ако ми харесва и го разбера съвета, ще го приема. Иначе .... не приемам грешни хора като мене да ме назидават от катедрата на Учител.
Надявам се правилно да си ме разбрал Next, брате във вярата? Все ми е едно от коя християнска група си. Брат си ми ако си християнин. Защото нямам спомен някъде, да съм срещал Иисус Христос да е определял тази и тази група от вярващи за по, по, по, най или еретици ... Макар да изповядвам Православната Вяра и да приемам Символа на Вярата. Никой не ми е дал право, да определям този или онзи мой брат в Христа Бога за еретик или не. Сиреч, сдруги думи не съдя...
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет дек 13, 2013 7:15 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет дек 13, 2013 10:10 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет дек 13, 2013 10:46 pm

Св. Дух и Христовият дух са нещо почти еднакво по същност, възможно и еднакво, но трябва да попитам епископа за "нюансите", защото според мен това е висше богословие. Вече написах по темата, но ти пак го презря. Две различни словосъчетания са, т.е. предполага някаква разлика...

На протестант, който се е взел на сериозно нищо не може да му се докаже по никой начин. Не се и опитвам. Омръзнало ми е това упражнение. На всички протестанти припомням:

Ако само четейки словото можеше да се стигне до Бога, фарисеите щяха да са първи :!: :idea: А вашето слово е даже доволно подправено. Предимно в Новия Завет, от Стария сте окастрили цели книги.

Било е нужно Бог да слезе и да се разпне, да основе Своята Църква и да и даде заповеди и разпоредби. Отпосле Св. Дух да наставлява апостоли и техните приемници, докато всичко се утвърди. Но всичко това вие презирате и не искате да се разровите в древната и не толкова древна история, за да видите, че това е точно така...

Защото това ще свали собствения ви разум от неговия "божествен" пиадестал.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » съб дек 14, 2013 10:56 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » съб дек 14, 2013 11:14 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб дек 14, 2013 11:25 am

Не стана ясно защо съм еретик? Кой ме осъди, та станах еретик и на каква база.?

Едно обаче стана ясно, че никой нищо не може да опровергае, че цитираните текстове, в посланието към Тит и Деяния на апостолите,доказват че епископ и презвитер са едно и също, тоест синоними.

Некст, какво е това дето си го казал , а аз съм го презрял, по повод че ти смяташе че Христовият Дух и Св.дух са различни. Цитирай да го видим.
Ти, Некст, имаш ли Христовият дух?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб дек 14, 2013 12:52 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб дек 14, 2013 1:53 pm

Иване, здрасти
аз не говоря за чужд дом, аз говоря за Божията църква и как трябва да е в Божията църква според написаното от апостолите. Според написаното епископ и презвитер са едно и също и са синоними. Тук ме обвиняват в еретизъм, хора като Некст, които сами казват, че нямат Христовия Дух?!?!? Такива невежи хора се изказват и обвиняват.. Това е то заблудата.

Некст, КОЙТО НЯМА ХРИСТОВИЯТ ДУХ, ТАКЪВ НЕ Е ХРИСТОВ! така казва писанието. Ти доказа досега че именно ти презираш написаното в писанието, и дори да ти го посочва човек, наричаш това презрително - замеряне и фарисейщина и буквоядство, без даже да разбираш какво значи фарисейщина. Тоест пак не си нясно с терминологията която ползваш..Вобще е жалко времето което загубих с теб, но не е излишно за четящите, да видят пример на несмислено говорещ човек, който незнайно защо се има за истинско православещ! Трагедия!

В най- добрият случай( ше си позволя да ти дам определение, както ти си позволи нееднократно), та в на- добрият случай ти си един заблуден вярваш, който е тотално невеж по отношение на веровите истини и се е заплел в законичество, от което сам той е поробен и иска да пороби останалите. В най- лошият случай, нямаш нищо общо с Христа, нямайки, както " смирено" твърдиш и Св. Дух.

Върни се в “протестантство”