Неделята - трябва ли да я пазим свято?

въпроси за източниците на нашата вяра
Зограф
Модератор

Re: Неделята - трябва ли да я пазим свято?

Мнениеот Зограф » съб юли 09, 2011 1:53 am

georgi_iva
Потребител

Мнениеот georgi_iva » пон мар 05, 2012 7:36 pm

Ще ви разкажа за един случай, един мой приятел ми казва, че един негов приятел адвентист му казва,: купи ми дискове, а приятеля ми му отговаря, а защо не си ги купиш ти? адвентиста му казва ами що то е събота и не трябва да се купува и продава във събота грехота е, по друг начин да го кажем, все едно аз да кажа на някой убий онзи човек че го мразя, а другия ми отговаря, а защо аз да го убивам убий си го ти и аз да му отговоря ами щото е грехота да се убие човек, кажете ми това ли са адвентистите, кого се опитва да мами той Бог ли, а се правят на много вярващи!
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт апр 30, 2013 10:26 am

Не разбрах какво се разбира под това да пазим "свято" неделята? Да я пазим както евреите съботата или какво?
Нова
Потребител

Мнениеот Нова » съб дек 14, 2013 3:27 pm

Зограф, всичките ти аргументи искам да приема, но ето това ми пречи:

"(17) Да не мислите, че аз дойдох да разруша Закона или пророците. Не дойдох да разруша, но да изпълня. (18) Защото истина ви казвам: Докле да премине Небето и земята, една реска или една точка от Закона няма да премине доде се всичко не сбъде."
Глава 5 от Евангелие на Матея

И тогава кои сме ние човеците, че ще отменяме написаното на скрижалите от самия Господ:

"Помни съботния ден, за да го светиш, шест дни работи и върши
в тях всичките си работи, и седмия ден е събота на Господа, твоя Бог"
(Изх.20:8-10)

Аз не мога да споря и не искам да споря с никого, защото нито съм учила богословие, нито съм чак толкова много чела по тези въпроси. Единственото, което искам е спасение, а то се дава при спазването на Божите заповеди. Затова много ме интересува какво точно означават, за да се старая и, ако даде Бог, да ги опазя.

Как да го почитаме е отделен въпрос и тук вече приемам, че Йисус допуска спешни неща да се правят и да не се изпада в крайности, като просто се мисли повече за Господ и се славят делата му, чете се писанието и т.н.

От изложените аргументи за неделя приемам, че е свят ден, поради възкресението на Господ Йисус Христос и затова си мисля, че може би трябва да се свети събота и да се почита и неделя.

Не знам, но не ми харесва тази работа, дето човеци, пък били те и първите християни, ще отменят Божи заповеди. На бунт намирисва тази работа, особено пък като прочетох и тези "откровения" ...

«Авторитетът на църквата е авторитет на самия Христос. Църквата е над Библията; И това прехвърляне на спазването на неделя вместо събота е доказателството за това. Отречете авторитета на църквата и няма да имате адекватно или логично обяснение или оправдание на замяната на събота с неделя в третата - при протестантите четвъртата - Божия заповед.»
(Католически запис, 1 септември, 1923г.)

«Разбира се, че Католическата църква потвърждава, че промяната [на събота в неделя] е нейно дело (...). Това дело е белег на нейната свещеническа сила и авторитет по религиозните въпроси.»
(Отговор на Ц.Ф. Томас на писмо от 28 октомври, 1894г., адресирано до кардинал Гибънс.)

Как така Църквата ще е над Библията?! :?? Над Божието слово?!?! :eh:
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб дек 14, 2013 3:53 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб дек 14, 2013 5:08 pm

Последна промяна от small axe на съб дек 14, 2013 5:20 pm, променено общо 1 път.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб дек 14, 2013 5:20 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб дек 14, 2013 5:22 pm

Стига бе Радо :D
Наистина писанието не идва от човешка мъдрост. Тоест смисълът му е от Бога. Какво толкоз съм казал..
Да не би пророчествата в Старият завет да са създадени от хора, не, разбира се.
Ако визираш под създавам, това че някой пише, тогава да, но е важно какво пише, нали? Ако е движен от Духа, тогава не той , човекът създава смисълът, но Духа.
Ако визираш нещо от сорта на думите на апостол Павел- "донеси ми япунджака, който оставих в Троада" по спомени пиша, то тогава това да, но това няма доктринален смисъл..А аз говоря за веровите истини..
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб дек 14, 2013 5:35 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб дек 14, 2013 5:41 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед дек 15, 2013 8:52 am

Боговдъхновено е Светото писание или Стария завет. В преобладаващата си част Новият не е
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед дек 15, 2013 10:09 am

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » нед дек 15, 2013 10:26 am

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » нед дек 15, 2013 1:59 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед дек 15, 2013 4:17 pm

Ние не казваме, че Библията е Божието слово! Божието слово е Иисус Христос. Библията е съставена от Стария завет, за който е казано, че е боговдъхновен като писан от пророци описасващи виденията си, но там има и чисто исторически разкази, макар и малко. Новият завет е съставен от няколко исторически книги - евангелията и деянията, които обаче не са прост разказ за историческите събития от онова време, а съдържат откровението оставено на Църквата от самия Бог. Те не са внушени от Светия Дух, а от реално случили се събития и са писани по спомени и разкази на участници. В тях има епизоди осъществени под въздействението на Светия Дух, напр. Съборът в Ерусалим, назначаването на дяконите, виденията на ап. Павел, Анания, ап. Петър и др. но те са преразказани от други.
Другата съставна част на Новия завет са Посланията като и там основно се предава наученото от Иисус Христос и в по-малка от Светия Дух, като напътстващ Църквата след Петдесятница. И в двата случая става дума за богооткровеното Учение на Христос. Както в евангелията, така и в посланията има много откъси представляващи лични мнения, исторически или географски пояснения на самите автори или преразказани такива от тях. Последната кника - Апокалипсис или Откровение е по-скоро боговдъхновенна, като плод на видения.

На Библията трябва да се гледа през образа на Иисус Христос, където познаваме Божествената и човешката същност неслитно, неизменно, нераздельно, неразлучно, т.е. не като изпадащите в крайности католици и протестанти, а правилно - книгите от библията са вдъгновенни от Бог или предават неговото Учение, но те са писани от хора. Като всичко писано Библията няма собствено тълкуване, то се прави от четящия и от само себе си се разбира, че само Църквата може да даде правилното.

Иначе католическото "Църквата е над Библията" е глупаво, макар и малко по-вярно от евангелисткото "Библията е бог и е над Църквата". Няма как Библията да е над Църквата след като Бог е глава на Църквата, а е неправилно да се говори, че Църквата е над Библията след като Библията е един от основните източници на вярата.

Абе накратко: католически и протестантски истории, от които разумния човек страни.

Върни се в “писание и предание”