... но хулата против Духа няма да се прости на човеците ...

въпроси за източниците на нашата вяра
Нова
Потребител

... но хулата против Духа няма да се прости на човеците ...

Мнениеот Нова » пет окт 17, 2014 11:57 am

Моля за помощ! Обърках се и не мога да разбера следното нещо:

""Затова казвам ви: всеки грях и хула ще се прости на човеците; но хулата против Духа няма да се прости на човеците; и ако някой каже дума против Сина Човечески, ще му се прости; но ако някой каже против Духа Светаго, няма да му се прости ни на този, ни на онзи свят."

Чела съм някъде, че хула против Светия Дух е богохулството, но сега попадам на тълкуванието на Блажени Теофилакт:

"А на оногова, който каже хула против Духа Светаго, няма да се прости. Тези думи означават следното. Онзи, който вижда божествени личби и велики и необикновени дела, но не вярва, приписва действията на Светия Дух на Веелзевул и изригвайки хула против Светия Дух, казва, че те се извършват с лукавия, а не с Божия Дух, няма да бъде извинен и простен, ако не се разкае. На онзи, който изрича хула против Сина Човечески, това не се вменява за грях и се прощава и без покаяние, а на този, който вижда делата на Божия Дух и ги хули, няма да бъде простено без покаяние, но ще му се вмени за най-голям грях. "

Това, което е не разбирам е- как е възможно това да е вярно? След като сме изрично предупредени, че рогатия ще прави чудеса и знамения и който им повярва ще отпадне и ще получи вечно осъждане, сега виждам тук- ако не повярваш на чудесата на Светия Дух и ги помислиш за такива от рогатия, ще получиш вечно осъждане.

МНОГО СЕ ИЗВИНЯВАМ, НО ОТ КЪДЕ ДА ЗНАМ КОЕ ОТ КОГО ИДВА?! Аз съм едно дребно човеченце, изгубено из този свят и НЯМА КАК ДА ЗНАМ, ПРОСТО НЕ МИ Е ВЪЗМОЖНО ДА ЗНАМ кое от кого идва и за всеки случай съм скептична към всякакви чудеса и изпадания в прелести. Дори си спомням, че четох в "Нашата вяра, нашата надежда, нашата любов" подобен съвет и от Архимандрит Серафим, дано правилно съм разбрала и запомнила- няма да ви се сърди Бог, ако от страх да не сгрешите, не повярвате, че чудото е от него.

А сега това! Е, какво излиза- спасението зависи от вярата, но тя зависи от това колко ти сече пипето да различаваш едното от другото и малоумните- в казана!

Помагайте, хора! Много ви моля!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: ... но хулата против Духа няма да се прости на човеците

Мнениеот Next » пет окт 17, 2014 1:49 pm

1. На когото много е дадено, много и ще се иска. Този който получи 10 таланта, върна още 10. Този с по-малко: по-малко. А този, който закопа - получи присъда.
2. Талантите могат да бъдат материални, умствени и други дарби.
3. Трябва да се отчита и средата. Например в житията има следното: Две близначки били взети за осиновяване. Едната от благочестива жена и възпитана благочестиво, другата от блудница и възпитана като такава. От кого колко ще се иска за това, що е сторил с душата си? Виж точка 1-ва.
4. Не е наша работа кой с какъв аршин и как ще бъде съден. От нас се иска да бдим над собствената си душа.
5. Във Вероученитето е дадено най-краткото описание що е хула срещу Светия Дух: упорито и съзнателно противене на истината!
6. Истините на вярата, дадени ни лично от Христос и след него от Св. Дух чрез отците, прославени от небето и понякога от хората.
7. Неща като дали числото пи е 3,14 или
3,141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592307816406286208998628... не са предмет на тия истини.
8. В днешно време духовната грамотност е много кът и има хиляди подхлъзващи неща, които човек може да вземе за истина, а те да са от лукаваго. Пример: една позната, ходеща да помага по манастири нарече Ванга пророчица. А тя е класическа вещица. За казуси като този и много други, за да не се подхлъзват хората по модерната духовност качих една рядка книга тук: Там има за рейки, механизми на въздействие на рогатия, екстрасенси, всякакъв окултизъм и какво ли не.

Духовната грамотност, освен правилна вяра и вероизповед, освен труд за душата и над душата, си иска и четене. Защото православието е море, не локвичка. Да не се удави човек, освен умения за мореплаване трябва да си построи и здрав кораб. Познавам хора, които и да имат правила вероизповед влизат в капана на лукавия - кое какво е. А ако си бяха направили труда да прочетат, щеше да е друго.

П.п. За книгите на архимандрит Серафим Алексиев - така е.
Последна промяна от Next на пет окт 17, 2014 1:56 pm, променено общо 2 пъти.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет окт 17, 2014 1:55 pm

Вероятно Блаженния Теофилакт е говорил по конкретни случаи. Тук излиза и друг въпрос на който често се обръща малко внимание и се тълкува грешно - хулата относно Синът Човечески.
Нова
Потребител

Мнениеот Нова » пет окт 17, 2014 2:08 pm

Казано накратко- да се придържам към препоръчаната от Архемандрит Серафим система- по-добре не се прехласвай по чудеса, за да не бъдеш измамен, а Господ ще ти протисти грешката. Правилно ли съм разбрала?

Кабрал, какво имаш предвид конкретно?

Аз и още нещо пропуснах да попитам- като чета текста в Евангелието, го разбирам, че е непростим грях дори и да се каеш за него, а като чета написаното от Блажени Теофилакт, той казва, че при покаяние, ще има прошка. С други думи- докато си жив и ако се покаеш за хула против Свети Дух, това не е непростим грях. Така ли е или този грях е непростим, каквото и да правиш?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет окт 17, 2014 4:53 pm

Както е обяснено и от блажени Теофилакт, конкретните думи на Спасителя са по повод казаното от фарисеите, че върши делата Си чрез дявола. Какви бяха делата Му - изцеление на нелечими болести. За да се разбере правилно контекста на непростимия грях, трябва да се види очевидното: фарисеите и лицемерите казаха това от завист и злоба.
Вместо да се радват, че слепите възвръщат зрението си, прокажените се възстановяват, мъртвите възкръсват, те приписваха тези действия на сатаната. Толкова голяма беше тяхната злоба! И неслучайно бяха наречени от Христос "деца на дявола".

Когато видим чудо, трябва да гледаме за плодовете му. Трайно ли е? Истинско ли е? Произвежда ли положителна промяна в живота на човека? Води ли го до покаяние? И ако на подобни въпроси отговорът е да, но ние, движени от сатанинска злоба и завист твърдим, че било от дявола защото например не харесваме човека, чрез когото е извършено или нещо подобно, да - тогава хулим Божия Дух и това няма да ни се прости нито в този свят, нито в другия.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет окт 17, 2014 5:19 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет окт 17, 2014 5:34 pm

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » пет окт 17, 2014 10:00 pm

Т.е. да разбирам, че ако си кривя душата съзнателно, това е хула против Светия Дух.

Ако случайно сгреша без да искам, т.е. не съм сигурна какво е, тъй като няма умисъл от моя страна, това няма да бъде грях.

Сега си мисля, че май най-разумно е да не вземам становище, когато видя или чуя нещо такова и не се чувствам сигурна. Може би това е по-разумно!

Дано съм разбрала правилно! Благодаря на всички, че се притекохте! Благодаря! :P
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет окт 17, 2014 10:15 pm

Върни се в “писание и предание”