Адвентисти от седмия ден

теми, свързани с протестантството
moonlight_shadow
Потребител

Адвентисти от седмия ден

Мнениеот moonlight_shadow » ср яну 21, 2015 6:50 pm

Какво мислите за тази деноминация? Православен съм, но не съм толкова запознат с Библията, чел съм е няколко пъти, но има много неща, които са ми неясни и тях си ги обеснявам с помощта на Православни книги. Та може ли да ми опишете главните различия между Православието и Адвентизма? Мен ми е направило впечатление, че те обръщат особено внимание на съботата, както и това, че според тях след смъртта душата оставала в състояние на полусън (опитвал съм да ги опровергая с притчата за "Лазар и Богаташа", че там се говори именно за живота след смъртта, но те казват, че това било само притча, не отговаряла на реалността. После ми дават други цитати, в които се говорило друго). Не искам да влизам в спорове с тях, ще ми е интересно за обща информация.
Благодаря предварително! :)
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Адвентисти от седмия ден

Мнениеот Next » ср яну 21, 2015 7:53 pm

Протестанти като протестанти. Никаква разлика по същество - имат си окастрена/цензурирана Библия, преведена с грешки. Имат си собствено "свето" предание.

Разликата, която ги отличава от другите е описана в книгата на архимандрит Серафим (Алексиев): "Нашата любов" (за 10-те Божии заповеди)

Там, където се описва Божията заповед за съботния ден. По-добро описание на нещата не съм срещал.
Само припомням, че Иисус Христос започва да събира евреите не в събота, а в първия ден на седмицата. По западните календари още може да видите, че неделята е първият ден...
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср яну 21, 2015 9:41 pm

Можеш да прочетеш накратко в Уикипедия тук - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D1% ... 0%B5%D0%BD

Не съм чел цялата статия, но предполагам че е поне приблизително вярна информацията...

Най-общо казано те се връщат към пазенето на закона и усъвършенстването по плът, срещу което ап. Павел толкова подробно пише в посланието към Галатяните. Известни са също така с "пророчицата" си Елън Уайт, която стои в основата на тяхното "предание". Останалото са подробности - ако те интересува нещо по-конкретно, питай...
moonlight_shadow
Потребител

Мнениеот moonlight_shadow » ср яну 21, 2015 10:18 pm

Прави ми впечатление Здравният закон (макар че такова понятие в Библията не съм срещал), както те го наричат... Та повечето, които познавам, са вегетарианци - не отричат яденето на всички месни продукти, но за свинското примерно са категорично против, то било нечистоплътно ли, не знам какво животно. Трябва ли да се ограничаваме от някои видове меса?
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » ср яну 21, 2015 10:36 pm

"Всичко, що се продава на месарницата, яжте без никакво издирване за спокойна съвест; защото "Господня е земята и онова, що я изпълня"."
Първо послание до Коринтяни,10:25-26
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет яну 22, 2015 6:36 pm

Тези са от най-големите откачалки, даже в лудницата ги държат отделно.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет яну 23, 2015 8:56 am

Ако те интересува по-подробно разглеждане на въпроса също така можеш да погледнеш книгата на Валентин Велчев "Кратък исторически и библейски анализ на адвентизма". Първите две глави можеш да прочетеш свободно в блога му тук - и

Ако мога да изкажа личното си мнение обаче(моля да не се обиждаш) тези въпроси са за пълнолетните, "които чрез упражнение са обучили чувствата си да разпознават доброто и злото". Напредни изпървом в православието, запознай се много добре с Библията, придобий благочестие и познай чрез личен опит истината по тези въпроси - и чак тогава се занимавай с адвентните доктрини...

Върни се в “протестантство”