Писмо до Патриарха

въпроси за източниците на нашата вяра
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Писмо до Патриарха

Мнениеот Aurelia Felix » съб яну 17, 2015 3:12 pm

Това е окончателният вариант на писмото до Патриарха. Който желае да се присъедини да ми пише на лични име и фамилия (ако е с особено мнение, да отбележи).

До Негово Светейшество Българският Патриарх Неофит
Ваше Светейшество,
С болка научихме, че сте благословили извършването на заупокойна молитва в храма „Св. Александър Невски”, както и в други храмове за душите на загиналите карикатуристи от френското списание „Шарли Ебдо”. Макар да разбираме всеобщата тревога, която буди тероризма днес, както и чисто човешкото съчувствие към неговите жертви, не можем да подминем факта, че Вие като глава на БПЦ следва да се придържате към каноните на Православната Църква, които не допускат църковни молитви и служби за неправославни. За голямо съжаление, освен че са неправославни, те са и богохулници, те хулят по най-непристоен и грозен начин Светата Троица, Господ Иисус Христос и апостолите, както и света Богородица, в което можете да се уверите от приложените към това писмо техни карикатури.
Желаем да вярваме, че към момента на даването на Вашето съгласие за извършването на заупокойните служби Вие само сте нарушили канона, а не сте съучавствали съзнателно в хулата срещу Светия Дух знаейки, че се молите за лица, гаврили се с Бог Отец, Син и Свети Дух. Като християнин Вие отлично знаете какво означава този грях. Въпреки това, ние Ви призоваваме да се покаете публично, така както публично извършихте тези две неща: неспазване на канона и молитва за богохулници.
Ваше Светейшество,
По Божий промисъл Вие в момента сте Патриарх на Българската Православна Църква и като такъв носите огромна отговорност пред Бога и народа. Пред Бога ще отговаряте за състоянието на Църквата, която ръководите, а пред народа носите отговорност да му показвате правия път на християнската вяра и да пазите неопетнено Православието. Вие имате длъжност пред Бога да призовавате този народ към покаяние от греховете му чрез думи и дело, защото кризата в България е преди всичко морална и криза на доверието. А Вие можете да бъдете както лек за тази криза, така и средство за нейното задълбочаване. Изборът е Ваш.
Ако Вашият избор е да не се покаете, то ние ще бъдем принудени да напуснем БПЦ поне докато Вие сте патриарх, защото не можем да съучавстваме в хула срещу Светия Дух.
(Тъй като впоследствие към нас се присъединиха и християни, които макар да споделят нашето възмущение и да одобряват призива ни към Вас, не желаят да напускат БПЦ при никакви обстоятелства, срещу техните имена добавяме „с особено мнение”).
Превод от френски език на карикатурите на Шарли Ебдо, приложени към това писмо:
1.
2.
3.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Писмо до Патриарха

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 22, 2015 7:17 pm

Днес занесох писмото за Патриарха. Отказаха да ми дадат входящ номер, първо Патриархът пишел резолюция, а после давали номер. Дадоха ми телефон да се обадя другата седмица. Според мен са разбрали от интернет за какво става дума и се направиха на улави. Толкова по-зле за тях!
Да видим какъв ще е резултатът.
ortos
Потребител

Мнениеот ortos » съб яну 31, 2015 10:02 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед фев 01, 2015 12:04 pm

Едва сега откривам писмото. Както обикновено, търся едно нещо в интернета, а попадам на друго. От една дискусия узнах за желанието Ви да се пише на Патриарх Неофит, но не вярвах, че реченото ще бъде и сторено. Днес откривам най-случайно писмото и откровено казано, текстът ми хареса. Отново и отново съм изненадан, че не е даден отзвук. Нямам представа кой е авторът или кои са съавторите на текста, но отново ще подчертая личното си мнение, че всичко е казано ясно и възможно най-кратко. Браво за добросъвестността или по-скоро за плода на будната съвест!

Някои от богохулните журналисти не са дори християни и се съмнявам всички да са били кръстени.

Доживяхме време когато главата на Българската православна църква да се моли усърно за богохулници, а в качеството си на русенски митрополит пренебрегна погребението на архимандрит Павел Стефанов.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 01, 2015 1:04 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон фев 02, 2015 7:06 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 02, 2015 7:21 pm

Защо ли за икуменизма не стана дума? То какво е? Първото изявление на новия Патриарх беше в тая насока. Някой да помни?
Да не се бърза - определено.

Следващото се чете само от хора с чувство за хумор:
Идва неделята на Сташния Съд. О. Божидар Главев ще има тема: относно новото обединение на статостилци - руски, румънски, гръцки и български. Има "сверяване на часовниците". Или толкова хора са се объркали нещо относно официалното административно православие?

П.п.: Без хумор:
1. Относно изявлението на "Работническо дело", важните за енориите новини ни ги четат след св. Литургия.... т.е. няма информационно затъмнение.
2. Сегашния президент заяви, че бил преродена ирландска пастирка (мисля съм точен). Ако и него опеят в св. Александър Невски, това не е ли проповед с дела? Или по делата им няма да ги познаете, само по: ex cathedra?
3. Бащата на лъжата би казал: старостилна ерес. Вярното е: новостилна ерес. Има си отделна тема за това.
Само ще добавя. Бог няма да допусне верните си да изпаднат в шизофрения. Т.е. да се празнува (по нов стил) Рождество Христово и Разпети Петък в един ден - което във времето по нов стил би се случило след години :idea:
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 02, 2015 7:49 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон фев 02, 2015 8:09 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 02, 2015 8:48 pm

ortos
Потребител

Мнениеот ortos » вт фев 03, 2015 6:02 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср фев 04, 2015 10:13 am

Много благодаря за добросъвестните ви отговори, Прокимен, Некст и Ортос! Определено има над какво да мисля, определено като човек не съм в състояние да обхвана цялата картина. Енорийският ми свещеник като прочете писмото го хареса много, но и той изрази мнение подобно на това на Ортос и Прокимен, но аз не го разбрах. Сега започвам да стоплям, но само започвам :biggrin: Ще обмисля всичко на спокойствие, дай Боже да е скоро!
Наистина още веднъж много ви благодаря! :wave:
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср фев 04, 2015 1:10 pm

Личи си искреността в писмото Ви и моите поздравления за това Ви дело. България не е привикнала на такива искрени изяви и ми се струва, че е необходимо писмото Ви да стигне до Дядо Неофит. Ако в канцеларията са отказали да го приемат, има поща. Препоръчвам Ви ако изберете пощата, да го адресирате До Негово Светейшество Българския Патриарх Неофит, ПРЕДСЕДАТЕЛ на Св. Синод.

Втората част би трябвало да задължи получателя да го прочете в заседание на Синода, ако се спазва старата практика.

Адмирирам искреността Ви и Ви препоръчвам много предпазливост с нас православните Ви единоЗверци за да не се подхлъзнете в ревността Ви за чистота на вярата и канонична дисциплинираност. От горчивия си личен опит знам, че нарушенията са навсякъде без изключение! Колкото човек се сили да Ви убеждава в неговата истинно-православност, знайте, че гнилотата ще да е в пъти по-голяма :lol: Иначе, Бог е създал венеца на Своето творение със свободна воля да решава в избора си.

Поздрави!
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » ср фев 04, 2015 2:38 pm

Докато дядо Добри ходи да се причастява в Св. Александър Невски, нещата са наред! :D
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср фев 04, 2015 3:10 pm

Върни се в “писание и предание”