За молитвите

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: За молитвите

Мнениеот Aurelia Felix » пет мар 29, 2013 12:21 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет мар 29, 2013 12:39 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет мар 29, 2013 3:38 pm

Питаш дали са задължителни утринните и вечерните молитви. Не са задължителни, както не е задължително и да се храним 3 пъти на ден. Понякога пропускаме, друг път преяждаме, но ако се обърнем към диетолози, те ще ни посъветват да спазваме конкретен режим по отношение на времето, продуктите, тяхната обработка и т.н. Винаги можем да не се съобразим с техните препоръки, но последиците ще са за нашето здравословно състояние. Та така и с душата - по 10 мин редовно, някой път ще пропуснем, друг път ще наваксаме, но от основно значение е да си набавим жизненонеобходимите елементи, които са ни показани от познавачите на човешката душа - църковните пастири - в избраните за ежедневна употреба молитви. Ако не ги чувстваш свои или пък ти се струват неподходящи, забележи как Сам Христос даде образец за молитва на Своите ученици - Отче наш - тя е универсална за всички, независимо от състоянието и настроението им. По същия начин универсални са и молитвите от богослужението, едно каканижене до безкрай на едно и също по всички части на планетата, където има православни. Причината е, че духовните нужди на човечеството са еднакви, а ние молим най-вече именно за тях по съвета на Господ, че първо трябва да търсим Божието Царство и Божията правда, а всичко останало ще ни се придаде (Мат. 6:33). Ние сме братя и сестри и говорим един език, когато се обръщаме към Бог - този на църковните молитви - а нашите лични обръщения, които е невъзможно една вярваща душа да не отправя отвреме-навреме, са само допълнение и поне според мен не трябва да се превръщат в център на нашето богообщение.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет мар 29, 2013 5:35 pm

Когато изпълним първата и най-важна заповед:" Възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум" тогава съвсем естествено и умът и сърцето и мислите ни са насочени към любимия, а когато това е Господ, тогава молитвата е най-естественото за нас поведение. И тогава съвсем естествено е, че мислите ни са насочени към любимия постоянно.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет мар 29, 2013 10:57 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб мар 30, 2013 2:58 pm

Казаното от Зограф "реши мача". Той, както обикновено, кратко и ясно даде синтезирано и най-точно обяснение на поставения проблем.
В християнството значение има това, което става от вяра, действаща чрез любов. А при любовта няма насилствено общуване по часовник.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт апр 09, 2013 10:02 am

Архимандрит Серафим (Алексиев).
„НАШАТА МОЛИТВА”, София, 1994

Ще цитирам само съдържанието (съжалявам, книгата е с „авторики права запазени”). Но за тоя, който има очи да вижда, това е достатъчно да разбере дълбочината на наставленията. Молитвата е най-трудния, но и най-възвишения труд. Най-полезния от всички. Нали Бог е източник и Подател на всяко благо…

1. Що е молитва.
2. Различни видове молитва.
3. Упражнения за достигане на вътрешната молитва.
4. Непрестанната молитва.
5. Как да се молим, когато сме хладни?
6. Борба с разсеяността.
7. Условия да бъде молитвата ни чута.
8. Защо Бог често пъти не изпълнява молитвите ни?
9. Молитва за ближните.
10. Бесовски препятствия за молитвата.
11. Плодовете на истинската молитва.
12. Накратко за автора.

Друга по-добра книга от тая по тема не знам. Не се намира лесно, но особено за тия, които са в София: „който търси - намира” е в пълна сила.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет юни 12, 2015 11:54 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » съб юни 13, 2015 6:31 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон юни 15, 2015 10:22 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт юни 16, 2015 9:11 am

Освет отстъпление, мисля има и още 1 гледна точка: Суета на суетите, всичко е суета.... и гордост житейска.
Вероятно това е някакъв опит да се "копират" житията на Светиите.
Обаче има принципна разлика.

Св. Отци са имали благодат да изгонват бесове заради ангелското си смирение.
Театърът (във всичките му форми) няма общо с последното....

П.п. Щом има филмиране на случката, определено има и театър. Ако не съм прав - лошо няма, да чуя защо.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср юли 01, 2015 7:38 pm

Борис
Потребител

Мнениеот Борис » чет юли 09, 2015 4:53 pm

Главният проблем на днешните християни е, че не се молим един за друг! Много правилно проповядва отец Андрей Ткачов, че който се моли за другите, ще получи много повече от този, който се моли само за себе си. Стига да е от сърце. Поменавайте един другиго при извършване на молитвеното си правило. Самият аз мога да свидетелствам каква силна подкрепа съм получавал, когато майка ми или някой друг са се молили за мен. Ако можете, убедете родителите си да се застъпват за вас - родителската молитва за децата им има огромна сила.

Преди литургия - молете се за свещеника или епископа, да им даде Господ благоговение и сили за извършването на богослужението.
Баща ти излиза на работа - прочети му малката молитвичка "Призивание помощи Святаго Духа."
Близък човек ще пътува - има молитвичка "О путешествующих".
Видял си сакат човек на улицата - като се прибереш, прочети му молитва "О недугующих".
В Двери пишат как дядо владика е извършил някоя мерзост - молете се на Господ да му прости греха.

Само така ще се научим на християнска любов. Ако това не правим, то може да си се възмущаваме от положението в Църквата колкото си щем, но нищо няма да се промени.
Метличинка
Потребител

Мнениеот Метличинка » пет юли 10, 2015 1:08 pm

Напълно споделям мнението на Борис. Отправяйки молитва за друг или за себе си, извираща от дълбините на сърцето на молещия се, всяка думичка е импулс и с честотата на такъв, достига на мястото, за когото е насочена.
Благодаря, Борис!
Последна промяна от MacIlian на пет юли 10, 2015 8:46 pm, променено общо 1 път.
Борис
Потребител

За молитвите

Мнениеот Борис » съб юли 11, 2015 5:00 pm

И не забравяй да се молиш за мен! Аз ще правя същото.

Върни се в “пътят към храма”