Богоявление по български

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Богоявление по български

Мнениеот Ника » ср май 25, 2016 10:49 am

Лиакос, още Оптинските старци са казали, че към края на времената, свещенството ще отпадне от благодатта и накрая ще има само един свещенник и един истинен мирянин.
А Свети Антоний Велики е казал, че към края на времената, монасите ще напуснат уединението, ще ходят по градовете, ще водят светски живот и единствено расото ще ги отличава.
Но какво е едно парче черен плат, ако отдолу духа е светски, ума блуждае по богатства, тщеславие и утехите на света.
Последна промяна от Ника на ср май 25, 2016 11:12 am, променено общо 1 път.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср май 25, 2016 11:10 am

A, разбрах сега.

Само един свещеник: поп Божидар Главев.
Само един истинен мирянин: личността, която се крие зад псевдонима Ника.
Епископи и монаси не се предвижда да има към края на времената.

Това и в най-болния матеитски мозък още не се е родило.

Вие новостилците май нямате нужда и от бесове. Сами сте си един за друг демони с тази омраза, която питаете към себеподобните си.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср май 25, 2016 11:24 am

Не, още не е дошло времето, когато ще има един истинен свещеник и един истинен мирянин. Все още има истинни монаси, дори и в Русия или в Гърци или в Румъния.
Но не може да се приема за норма такова монашество. В мътна вода, риба да ловят. Невежия народ, мисли, че е нормално, монах да води такъв богаташки живот. Да живее в града. Да се големее с образованието си (всичко смятам за измет, само Христа да придобия), с връзките си, приятелствата си с богаташи. С огромните здания, в които отсъства дори и един духоносен човек. Кичейки се със Светците, с Божията майка, както фарисеите са казвали, ние сме Аврамови чада, а Христос им е казал, :"Казвам, ви че Бог може и от тия камъни да направи деца на Аврама!" ( Козма и Дамяна и на Божията майка).
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср май 25, 2016 11:31 am

Драга Ника, ти следиш ли собствената си мисъл в собствените си постинги?

Или това е невъзможна задача по обективни причини?

Ти и тоя Никинор от една църква ли сте?

Иначе съм напълно съгласен с теб относно това, което казваш за тези измамници, които се представят за автентични старостилци, милеещи за църквата. Както и ти самата казваш, те са същите като вас, останалите новостилци. Лицемери и подлеци. Вие не можете дори да се търпите едни други, какво повече да говорим.

Постингите ви тук и всичко, което се изписа в пресата и се показа по медиите, е идеална илюстрация на факта, че БПЦ е всичко друго, само не и църква.

Вие сами свидетелствате за това!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср май 25, 2016 11:53 am

Отец Никанор е колкото лицемер (не спазва никой от монашеските обети), толкова и нагъл, живее си своя живот и не му пука.
Монаха е равен на ангелите, той носи отговорност пред народа и пред Бога. Със непукисткия си живот, утре ще повлече в съблазън мнозина. Ще си кажат, както каза Милен Цветков - ехе, ами то било готино да си монах, надявай черното расо, събирай парсата и си гледай кефа.
Но православната църква е Христова Невеста, тя не може да бъде опетнена, от жалки хора, като Никанор. Църковната литургия има сила, дори и сътворявана от грешни свещеници. Бог не може да е опетнен от такива самоуправници.
Колкото до лицемерието на хората, нека всеки си ги изповядва, Божията ръка не се е скъсила да спасява.
Аз от църквата няма да се махна, пък вие си говорете каквото щете.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср май 25, 2016 12:45 pm

Последна промяна от prokimen на ср май 25, 2016 1:23 pm, променено общо 3 пъти.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср май 25, 2016 1:08 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср май 25, 2016 1:39 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср май 25, 2016 4:29 pm

Говорите глупости. Отец Евгений не е за психиатрия, това е голям грях, да не оставите човека да си остане до края на дните си в манастир.
И как разбрахте, че приятелите на отец Евгени са от кол и въже? По какво съдите за хората? По това, че нямат банкови сметки, като разбойниците на Никанор?
Защо ми се струва, че знаете много неща и всичко това е казано от Никанор? Той самият, има такъв критерий за хората, по парите ги разпределя на хубави и лоши.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср май 25, 2016 9:24 pm

Prokimen, съгласен съм с това, което казвате. Злоупотребих със самодоволството си. Но кажи ми, това при нас в БСПЦ възможно ли е? Да се държи такъв тон, да се разменят такива мисли и едни срещу други да се борим и да се клепаме? Имаше такива кандидати, но вече не са от нашата юрисдикция.

Иначе не отричам, че проблеми има навсякъде.

В случая аз не правя разлика между Никанор и Дионисий. И двамата са млади за състава на патриаршията, и двамата са нестандартни и по своему екстравагантни. Имат си клакьорите - и както виждаме, злобарите. Само това, което не разбрах, е как така се отдели такова внимание на едно недохиротонисано архимандритче? Какво стои зад цялата тази работа?

Развесели ме Дърева с професионалния си коментар: патриарха тъкмо щял да започне да казва "сакралната молитва" ДА ВОСКРЕСНЕТ БОГ и бум - прекъснали го фойерверките, та едва успял да каже само първите думи...! Да се смееш ли, да плачеш ли....

Ника, извинявай, обаче ако отец Евгений не е за психиатрия, то ти говориш като човек, който май е. До разума ти въобще достигат ли думите на владиката? Можеш ли да си погледнеш коментарите отстрани? Можеш ли да помолиш някой близък да ги прочете и да ти каже какво мисли?

И ти утре ако отидеш на църква, няма да вземеш причастие от този Никофор, ако му се падне той да причастява на някакъв празник, така ли? Така ли разбираш ти църквата?

Ако е така, то се радвам, че моята църква не е твоята църква. Когато ни чуеш и видиш ние да говорим тъй злостно едни срещу други, ела и ми се обади!!!

По това ще познаят всички, че сте Мои ученици, ако имате любов помежду си. (Йоан 13:35)
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср май 25, 2016 9:25 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет май 26, 2016 7:28 am

Слушай, Лиакос, цялата ви пасмина от владика Климент, не може да бъде за мен критерий, да ме прощаваш.
Обичам православната си църква, както казах, кърлежчета като Никанорчо, впили се в снагата и, и целящи само да смучат, са обречени на провал, рано или късно.
Онзи отгоре бави, но не забравя!
"Кръвта" на църквата, нейната святост, не могат да бъдат заразени, защото лично Бог е нейния мъж и я брани.
Защо ми е нужно да се ръководя от владиката Климент, който казва, че човек, който умее да гради е добър монах. Никъде такова изискване не съм чела, та дори и от Светите Отци.
Не се къпел - без коментар.
От къде му е къщата - от Никанор, естествено, щъкащия от врата на врата и крънкащият пари. Дядо Неофит не е глупав, сигурна съм, че всичко знае и ако има нещо, ще се разберат.
Лиакос, ти самият не можеш да разбереш, кога човек се опитва да посочи неправдата, за теб е злоба. Твой проблем.
Да ме опази Бог, да не попадам във вашата съмнителна компания!
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет май 26, 2016 9:58 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет май 26, 2016 11:07 am

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет май 26, 2016 12:54 pm

Прокимен, опитах да ви кажа колкото се може по-културно моята гледна точка. Цитирах ви казаното от Свети Василий Велики, за монасите в последните времена, които ще са лишени от благодат. За съжаление, всичко, казано от Свети Василий се припокрива дума по дума с монашеството на Никанор.
Няма повече да ви привеждам доказателства. Не хвърляйте бисерите си на свинете. Бог е казал, да се изобличава греха, иначе на нас ще падне.
Удоволствате се да нападате и наранявате, да унижавате. Смешен сте ми, никой не му се занимава с вас, и ако някой ви обърне внимание, му се качвате на главата и извършвате напъни там.
Опази Боже да не стана една от вас!!!!!

Върни се в “пътят към храма”