Наближава Великия пост...

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср мар 19, 2008 1:34 pm

sandi
Потребител

Мнениеот sandi » ср мар 19, 2008 5:02 pm

.

Постите в Православната църква според Църковния Устав

.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср мар 19, 2008 6:06 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » ср мар 19, 2008 6:47 pm

"И биде към мене слово от Господа Саваота: тъй казва Господ Саваот: постът на четвъртия месец, постът на петия, постът на седмия и постът на десетия ще стане за дома Иудин радост и весело тържество; само обичайте истина и мир" (Зах. 8:18-19).

"Чуйте това старци и внимавайте всички жители на тая земя… назначете пост" (Иоил. 4:2-14).

"И престоя там (Моисей) при Господа четирийсет дни и четирийсет нощи, без да яде хляб и без да пие вода; и написа (Моисей) върху плочите думите на завета, десетте заповеди" (Изх. 34:28).

"И припаднах (пак) пред Господа, молих се, както по-напред, четирийсет дена и четирийсет нощи, хляб не ядох и вода не пих, за всичките ви грехове, с които съгрешихте, като направихте зло пред Господа (вашия Бог) и Го разгневихте" (Втор. 9:18).

"И обърнах лице към Господа Бога с молитва и моление, в пост, вретище и пепел" (Дан. 9:3). "В тия дни аз, Даниил, бях в тъга цели три седмици. Вкусен хляб не ядох, месо и вино не влезе в устата ми, и с мазила се не мазах, докле не изтекоха трите седмици" (Дан. 10:2-3).

"... обърнете се към Мене от все сърце с пост, плач и ридание" (Иоил. 2:12).

"Ние постихме и молихме нашия Бог за това, и Той ни послуша" (1Езд. 8:23).

"Тогава Давид хвана дрехите си и ги раздра, така също и всички люде, които бяха с него, (раздраха дрехите си,) и ридаха и плакаха, и постиха до вечерта за Саула и за сина му Ионатана, и за народа Господен, и за дома Израилев, задето бяха загинали от меч" (2Царст.1:11-12).

"Давид отговори: докле детето беше живо, аз постих и плаках, понеже мислех: кой знае, не ще ли се смили над мене Господ и не ще ли остане детето живо?" (2Царст.12:22).

"Аз се обличах във вретище, изнурявах душата си с пост, и молитвата ми се връщаше в пазухата ми" (Пс. 34:13).

"Коленете ми изнемощяха от пост, и тялото ми се лиши от тлъстина" (Пс. 108:24).

"Милост искам а не жертви, и богопознание повече, нежели всесъжжения" (Ос. 6:6).

Ангел Господен към св. пророк Илия: "Стани, яж (и пий), понеже те чака дълъг път. Той стана, хапна и пийна и, като се подкрепи с тая храна, вървя четирийсет дни и четирийсет нощи до Божията планина Хорив. И влезе там в пещерата и пренощува в нея" (3Цар. 19:8).

Св. Йоан Кръстител, проповядвайки в Иудейската пустиня: "Покайте се, защото се приближи царството небесно. ... А сам Иоан носеше дреха от камилска вълна и кожен пояс на кръста си; а храната му беше акриди и див мед" (Мат. 3:1-4).

Иисус: "Тогава Иисус биде отведен от Духа в пустинята, за да бъде изкушен от дявола, и, като пости четирийсет дена и четирийсет нощи, най-сетне огладня" (Мат. 4:2, Лук. 4:2). "Защо не можахме ние да го изгоним? Отговори им: тоя род с нищо не може да излезе, освен с молитва и пост" (Марк. 9:28-29). "Тоя род пък не излиза, освен с молитва и пост" (Мат. 17:21). Виж също: Марк. 2:19-22; Мат. 6:16-18.

"Тогава дохождат при Него Иоановите ученици и казват: защо ние и фарисеите много постим, а Твоите ученици не постят? А Иисус им рече: нима могат сватбарите да тъгуват, докле е с тях младоженецът? Но ще дойдат дни, когато ще им отнемат младоженеца, и тогава ще постят." (Мат. 9:15).

"Когато те [св. апостоли, ред.] служеха на Господа и постеха, Дух Светий каза: отделете Ми Варнава и Савла за делото, за което съм ги призвал. Тогава те, след като постиха и се молиха, възложиха ръце на тях и ги пуснаха" (Деян. 13:2-3). "А като им ръкоположиха презвитери за всяка църква, помолиха се с пост и ги повериха на Господа, в Когото бяха повярвали" (Деян. 14:23)

Св. ап. Павел: "Ние никому с нищо не туряме препънка, за да се не опорочи служението ни, но във всичко се препоръчваме за служители Божии, с голямо постоянство, в скърби, в нужди, в утеснение, при рани, в тъмници, в скитания, в трудове, в бдения, в пости, с чистота, със знание, с дълготърпение, с благост, с Дух Светий, с нелицемерна любов" (2Кор. 6:3-6).

Какъв пост е угоден на Бога? Как да постим?: "тъй, че гласът ви да бъде чут във висинето", а не "за караници и разпри" (Ис. гл. 58). "Ето постът, който избрах: разкъсай оковите на неправдата, развържи връзките на ярема, и угнетените пусни на свобода и всеки ярем разкъсай. Раздели хляба си с гладните, и скитниците сиромаси заведи у дома си. Видиш ли гол – облечи го, и от еднокръвния си не се крий" (Ис. 58:6-7).

"Кога постите, не бивайте намръщени като лицемерците; защото те си правят лицата мрачни, за да се покажат пред човеците, че постят. Истина ви казвам, те получават своята награда. А ти, кога постиш, помажи главата си и умий лицето си, та да се покажеш, че постиш не пред човеците, но пред твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве" (Мат. 6:16-18).

.....................

69-о апостолско правило: - "Епископ, презвитер, дякон, иподякон или певец, който не пости в светата Четиридесетница пред Пасхата, или в сряда и петък, освен когато на това му пречи телесна немощ, нека бъде низвергнат, а мирянин да бъде отлъчен."
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » ср мар 19, 2008 6:49 pm

където е този знак 8) да се чете, че е този 8 ), т.е. до 8 или 18,... ред от главата
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » нед мар 23, 2008 1:34 am

whoami и постът главно за какво се прави ? - след като нагледно вече имаш цитатите и не е нужно да ги търсиш!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет апр 04, 2008 12:06 pm

nikito5kov
Потребител

Мнениеот nikito5kov » съб апр 05, 2008 2:53 pm

Здравей Венче!По време на Великия пост вино може да пие или слага допълнително към гозби само през първата седмица на Тодоровден и неделя Православна,както и на празника Благовещение и Вход Господен в Йерусалим.По принцип храната по време на пост трябва да е по проста и да се приема в по ограничени количества.Могат да се консумират безгръбначни животни:охлюви,миди,октоподи и др.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб апр 05, 2008 6:27 pm

Ники, благодаря за отговора :)
Ще мина без вино явно, поне няма да е някаква промяна в начина ми на постене досега. А за безгръбначните знам и се възползвам почти ежеседмично, днес хапнах калмар с ориз - верно, че са скъпи, но се спестяват средства от лишаването от месо и млечни, пък и не са кой знае колко - 8лв е килото. Дано това, че когато имам време да готвя, предпочитам да хапна нещо вкусно, не ми се вмени за грях...Поне относно количеството всичко е наред :)
NIKHTA
Потребител

Мнениеот NIKHTA » нед апр 06, 2008 12:31 am

nikito5kov
Потребител

Мнениеот nikito5kov » нед апр 06, 2008 12:32 pm

nikito5kov
Потребител

Мнениеот nikito5kov » нед апр 06, 2008 12:49 pm

Бай Иван
Потребител

Мнениеот Бай Иван » нед апр 06, 2008 12:59 pm