Врагът в моето легло

за отношенията между половете
refab
Потребител

Re: Врагът в моето легло

Мнениеот refab » вт яну 25, 2011 11:17 am

Щом като православието разрешава (допуска) развода, положението е ясно - този вид подвижничество - бракът, може да се окаже в някои случаи пагубно, и тогава е по-добре да се прекрати!
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт яну 25, 2011 6:50 pm

refab написа:Щом като православието разрешава (допуска) развода, положението е ясно - този вид подвижничество - бракът, може да се окаже в някои случаи пагубно, и тогава е по-добре да се прекрати!

- Абе Иванчо, майка ти не ти ли забранява да шляпаш бос по снега?
- Разрешава ми.
- Как така, нали ти е забранила?!
- Аааа, щом ме лекува след това, значи ми разрешава.
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » вт яну 25, 2011 7:03 pm

Жоро написа:
refab написа:Щом като православието разрешава (допуска) развода, положението е ясно - този вид подвижничество - бракът, може да се окаже в някои случаи пагубно, и тогава е по-добре да се прекрати!

- Абе Иванчо, майка ти не ти ли забранява да шляпаш бос по снега?
- Разрешава ми.
- Как така, нали ти е забранила?!
- Аааа, щом ме лекува след това, значи ми разрешава.

Това е паметно! Упоителна мъдрост!
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт яну 25, 2011 8:26 pm

(самоцитирам се :wink: )

Но (православието), също така, счита развода за трагедия и чувства вина и отговорност за нея!

Най-вече за иронизиращите(!?) и "дзверещи се" :wink: Жоро и Славян, излагам накратно по-цялостното виждане по въпроса.

От`(оти - защо) се "дзверите"? :wtf: :wink: :D
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср яну 26, 2011 12:13 am

Извинявай refab,
Случи се така, че си ми на мушката тези дни.
Нямам никакво намерение да те нападам лично. Просто се случи да се изразиш .. или пък да те разбера погрешно. Не съм седнал тук да ти търся косури.

Темата е вжна и не търпи компромиси - поне според мен.
Но знай, че нямам негативно отношение към теб, нито търся да се заяждам.

Много точно си се допълнил.

Приятелски поздрав, :D
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет фев 17, 2011 9:34 pm

Зограф написа:Зависи от самите половинки дали истински се обичат. Знам, че има семейства където не една от "червените лампи" описани от Тигър светят, но Тайнството Брак е по-силно от всички недостатъци на половинката ти и ако наистина знаеш да обичаш може и тежкото иго да не усещаш.

уважаеми Зографе, дали има или няма Божие благословение и съответно истинска благодат, ясно се вижда от съответните плодове. Божията благодат не е вълшебство, превръщащо тиквата в каляска и жабата в принц. а за да се получи действително благодат от Бога в даден брак, той трябва да е сключен по Негова воля - "Което Бог е съчетал...", знаеш :)

дали обаче сами по себе си подписът в кметството и религиозната церемония правят едно събиране брак в очите на Бога или не? практиката сочи, че не.
Бог не благославя греха и няма да даде благодат на хора, събиращи се поради финансови изгоди или похот. Искам да поясня някои разлики между любов и похот, тъй като често двете се бъркат.
Похотта се основава САМО на физическото привличане и действа единствено съобразно с него. Похотта определено не е любов. Любовта е основана на нещо повече от само физическо привличане. Разбира се, че и физическото привличане е фактор, но любовта отива по-дълбоко от това. Любовта е основана на грижа, приятелство, посвещение и доверие. Когато си обичан знаеш, че имаш най-добрия си приятел на твоя страна и чувстваш физическо привличане. Любовта е споделено чувство между двама души, интересуващи се от щастието един на друг. Любовта не е ревност, не е конфликт, не е изпитване. Любовта е позитивно чувство. Ако е помрачена от недоверие, ревност, несигурност или злоба – това не е любов, а нейно бледо копие.
Любовта е пълно отдаване на сърцето на другата личност с увереността, че другият ще се отнася към теб по-добре от теб самия. Любовта би трябвало да те превръща в по-добра личност, не би трябвало да те кара да вършиш нещо себеразрушително. Любовта не те ограбва духовно, а те издига и те прави да сияеш. Любовта е съвършена, тя издига и спасява. Всичко по-малко от това е похот, приятелство или просто привличане.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет мар 11, 2011 4:55 pm

Много добре написано! Всичко е вярно, но аз ти казвам, че вече 45 години имам безметежен брак, не по сметка /бяхме абсолютно бедни/, не по някакъв друг интерес или похот. Тайнството брак е това което даде на обичта ни, да бъде запазена и съхранена, независимо от недостатъците, които имам аз и жена ми. Аз я обичам такава каквато е и тя също. А да се търси такава идеална, съвършенна и неописуема любов е гонене на нещо несъществуващо и призрачно. В реалния живот християнското семейство се държи на взаимната обич - първо към Бога и после помежду ни, като понасяме с търпение един дтуги му теготите, както е казъл Апостола.
Boriss
Потребител

Мнениеот Boriss » чет мар 09, 2017 7:16 pm

Aurelia Felix написа:Когато човек се влюби е склонен да проектира върху обекта на чувствата си един мечтан образ, и по този начин реално да обича мечтанията си, вместо истинската личност. И за съжлаение да не обръща внимание на малките /и не толкова/ червени лампички, които неминуемо проблясват тревожно.

Това е съвършено вярно. Толкова, че си позволих да съживя иначе умрялата тема.

Мога само да добавя, че при запознанството си с друг в църквата не трябва да си измисляш разни чудеса и да считаш за знамение всяко обстоятелство при общуването с другия. При мен се "натрупаха" много такива наведнъж, включително че майка ми я сънува в нощта, след като й казах, че са ме запознали с момичето. (Да, комично е, но нека неопитните четат и да знаят.)

Впоследствие се оказа, че момичето е тотално различен по характер и интереси човек и нямаше и грам какво да си кажем, но аз си натисках нещата, щото, видиш ли, едикакво си знамение станало като са ни запознали. Поизмъчих се в борбата си с реалността, но поне се научих, макар и по трудния път. При това държа да отбележа, че и от двете страни я имаше онази първоначална и илюзорна влюбеност, съпроводена с приповдигнато настроение и въодушевление, че си си намерил приятел/ка. Изобщо фактът, че са те запознали с друг човек в църквата не значи нищо, не е и някакъв велик Божий промисъл и не знам си какво. Ако човек търси болни мистики във всичко, вместо да гледа реалната личност пред себе си, може да стане на психо.
Йоанна
Потребител

Мнениеот Йоанна » чет мар 09, 2017 8:55 pm

Boriss написа: майка ми я сънува в нощта, след като й казах, че са ме запознали с момичето. Ако човек търси болни мистики във всичко, вместо да гледа реалната личност пред себе си, може да стане на психо.

И аз съм чела, че не трябва да се вярва на сънища, защото е опасно. Те са от лукавия и ето как човек може да се подведе.
Boriss
Потребител

Мнениеот Boriss » чет мар 09, 2017 9:01 pm

То и аз го бях чел и препрочитал това, ама едно е сухата теория, друго е да го приложиш същото на практика. Особено когато си твърдоглав като моя милост. Резултатът, естествено, не закъснява = свинщина отвсякъде.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед мар 19, 2017 2:21 pm

Борис, благодаря за споделеното! Това е ценен житейски опит, който обаче ще бъде оценен само от изстрадалите. Тези, които никога не са страдали, ще погледнат високомерно на него и ще почнат с поученията, цитатите от Писанията, отците и т.н. Както и да е, да не Ви пука, Господ рано или късно ще изпита всекиго с думите му. :biggrin:

И аз съм бетонна глава като Вас, а такива като нас се учат само като си поизблъскат главата в още по-бетонната стена на реалността :)) Може би съм по-голяма от Вас на години и с повече опит и затова преди време отворих тази тема, само за да си доизблъскам главата в една бетонна стена от гордост и неразбиране, в което и сам ще се убедите, ако отделите време да я прочетете цялата :))

Boriss написа: Ако човек търси болни мистики във всичко, вместо да гледа реалната личност пред себе си, може да стане на психо.

Напълно верен извод! Част от личностното израстване е човек да се отърси от илюзиите си, плод на личния си егоизъм, да успее да види истинската личност в другия и да я обикне каквато е. Тогава бракът се превръща в благословение и подвиг, за каквито говори Зографа по-горе.
Boriss
Потребител

Мнениеот Boriss » нед мар 19, 2017 6:55 pm

Aurelia Felix написа:само за да си доизблъскам главата в една бетонна стена от гордост и неразбиране, в което и сам ще се убедите, ако отделите време да я прочетете цялата :))

Да, вече я прочетох цялата и ми беше доста полезна. А като споменахте Зографа, в този си постинг той цитира двама семейни психолози Алън и Барбара Пийз в книжката им "Войната за вдигнатия капак на тоалетната чиния". На мнение съм, че всички мъже и жени трябва да я прочетат, ако искат да имат нормални отношения с другия пол (грешат само в главата за вродената хомосексуалност).

Едно време я четях и аз, после станах православен неофит и я изхвърлих, щото е литература от езичници. Каквото последва е описано в горните ми два постинга в темата... :mrgreen:
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет апр 13, 2017 12:13 am

Бягство

Сигурно съм много страшна,
щом от мен си тръгваш ти.
После връщаш се и казваш:
"Хайде, моля те, прости".

Малките деца се плашат
в тъмното, а ти защо?
Или от обида бягаш,