хранене

теми за общности от сектантски тип
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

хранене

Мнениеот Деяна » нед май 15, 2011 2:51 pm

Интересувам се има ли секти и култове, при които се спазва определен тип на хранене: т.е. да не се смесват даден вид храни с друг; точно определена последователност на приемане видовете храни и т.н.
Също е интересно и така разпространеното днес "разделно хранене" - може ли да се определя като вид сектнатско мислене?
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: хранене

Мнениеот Чехълче » пон май 16, 2011 11:30 am

Да, мисля, че са християнски секти, смесени с нещо източно. Нали Петър Дънов има разни изисквания за храната?
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пон май 16, 2011 8:23 pm

Това, което знам, е че мормоните не пият кафе, зелен и черен чай, както и алкохол. Дори причастието им е само вода.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » пон май 16, 2011 8:35 pm

Ами представете си, че съм болен и не трябва да смесвам белтъчините, за да не товаря организма. Белтъчините са няколко групи и когато се смесят тези групи не се усвояват от тялото. Голямо смирение ще е да ядеш риба, месо и яйца за обяд. Под разделно хранене можем ли да поставим диетата на стареца Пайсий? Храната трябва да ни служи, за енергия, не за мания и аскеза на тялото! Просто и ясно, без богозловие.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » пон май 16, 2011 9:57 pm

Под диета разбирам начин на хранене. Ако човек няма начин на хранене, Бог да му е на помощ. Здравето! Ха като сте толкова отворени кажете нещо за медицината днес и медицината утре. Кой от вас е ходил в спешна помощ да види за какво става дума в нашенско? Без фантазии на спасение и младостарчество. Ето, кажете нещо за медицината и доколко е свързана с Бог или дявол. Не с клюкарска фантазия, кажете нещо със смисъл, което ще се запомни и разбере. Начинът на хранене е много важна част от човека.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт май 17, 2011 9:31 am

mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » ср май 18, 2011 4:36 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » ср май 18, 2011 4:48 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср май 18, 2011 4:56 pm

Не ти трябва да гледаш сектите, по скоро виж най старото, от там почват масово взаимстване... Аюрведа е доста стара въпреки, че не е много съхранена в наши дни, подходяща е за да добиеш представа
mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » ср май 18, 2011 5:06 pm

Хранене диети, да сме здрави всичко това си е грижа за тялото, а то е храм на душата. Разделното хранене е една система за хранене и не виждам да има особена връзка със секти и прочее.

Между другото преди месец имаше едно предаване по някоя от ефирните телевизии, където даваха един дякон от "Александър Невски", който редовно ходи на фитнес и беше доста як. Човека каза нещо в този стил: Ние не убиваме плътта, тялото е храм на душата. Прав е отчето, да е жив и здрав и все по-як да става в духовен и телесен смисъл!
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » ср май 18, 2011 9:01 pm

На свещеник не смея да противореча, още по-малко пък на дякон... :angel:

[10:43] Но между вас няма да бъде тъй: който иска между вас да бъде големец, нека ви бъде слуга;
[10:44] и който иска между вас да бъде пръв, нека бъде на всички роб.

:roll:
Не съм запозната с разделното хранене и от къде произлиза то, но всяко едно вманиачаване на тема "как да се храним, за да сме в перфектно здраве" не е на добре, защото здравето знаем от Кой е дар!
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » ср май 18, 2011 9:22 pm

Зависи до колко си на ти със фитнеса и храненето. Или другите си фантазират? Хората, който никога не са спортували имат представата, че след като спортуваш напрекъснато си пред огледалото, искаш много мускули да претрепеш всеки и подобни глупости. Спорта е спорт, може да си тонизараш тялото, вместо да пиеш кафе или бири. Лично на мен ми харесва да спортувам 40-50 мин. на ден,5 дни в седмицата(имам време) отколкото да пия кафе или алкохол за тонизиране. Не правете грешка да слагате мутрите и престъпниците от фитнесите с обикновено спортуващите. Работа е там, че границата е много деликатна и естествена. Иначе православието служи за избиване на комплекси и важни селскопръчкови истории на съвършенство за прикритие на духа. Ама кой дух? Същото е с фитнеса и начина на хранене. Нека търсим златната среда, не простотията и интригите, а после да ги прикриеваме.
Последна промяна от Къстин на ср май 18, 2011 9:44 pm, променено общо 1 път.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » ср май 18, 2011 9:42 pm

Разделното хранене в някой държави се налага като начин на живот и чисто бягство от действителността, като житейско душическо учение. Какъвто и режим да наложиш винаги омръзва и ще ти се иска промяна. Единственото, което не може да омръзне е животът, вярата и делата с Бог, нещо в, което имам малък опит, но знам, че това е вечността и всякакви трансформации тук са смешни и излишни. Независимо как и какво ядеш. Може храна да не вкусваш, но ако ядеш човешки души? А и разделното хранене е една от най-здравословните диети, имам пред вид несмесването на белтъчините. Под диета разбирам начин на хранене, не глад или угояване. Според един руски новатор в медицината днешното пилешко месо, студеното кисело мляко и газираните напитки са най опасните храни за консумация.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » ср май 18, 2011 10:58 pm

Ще се поправя; студеното прясно мляко е опасно киселото е по-безопасното

Върни се в “секти и култове”