Отворено писмо към екипа на предаването „Господари на ефира“

място за коментар върху текстове от портала

Модератор: plamen

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет фев 03, 2017 4:03 pm

Благодарност на екипа на портала за публикацията.

Моята адмирация за будната християнска съвест на господин Пламен Иванов и за културно написания текст с почерк на християнин и на човек, опериращ със словото.

Отдавна не съм срещал своевременна реакция, свидетелство на християнско самосъзнание, изискан текст и културен протест на жив християнин от българската църковност, потъваща в инертността и играта на празни приказки.

Бог да разпалва пламенното слово на този талантлив филолог с жива християнска съвест, за да разбужда и други за християнско самосъзнание! Да се надяваме, че на църковния хоризонт се появява един истински богослов.
Flox
Потребител
Религиозна принадлежност: Православие

Re: Отворено писмо към екипа на предаването „Господари на ефира“

Мнениеот Flox » пон фев 06, 2017 9:44 am

Подкрепям автора и съм напълно съгласна с всичко написано от него в това писмо! Радвам се, че все още има хора, които защитават Църквата.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » вт фев 07, 2017 5:18 pm

А как бихте коментирали изцепката на Синодната пиарка Карамхалева?
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт фев 07, 2017 10:01 pm

laikos написа:А как бихте коментирали изцепката на Синодната пиарка Карамхалева?

Не съм чел какво е писала. Бихте ли дали линк?
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » ср фев 08, 2017 4:12 pm

Присъединявам се към позицията на автора на писмото. Благодаря на Прокимен, че пусна тук съобщение, аз надничам повече по форума. Благодаря!

Вижте сега, в писмото е написано мнението ми. Не, че адресатите ще се трогнат, но може пък и някой да прихване капчица свяст от думите на г-н Пламен Иванов.

Надяваме се.

(Един имаше възглупаво куче. Изяждаше 2 кофи помия над основното, осираше чистия двор и лаеше, само, за да вдига гюрултия. Всички му казваха да го продаде, зер, скъпа порода бе, може пък някой да се подлъже. Но стопанинът не се съгласи. Говореше: "Ами да, глупаво е ... Само яде и сере ... Пикае в хола и където му скимне ... Вдига шум до небето ... Но аз ще го храня. Дано се поправи ... НАДЯВАМЕ СЕ ...")

+++

Църквата е наковалня, в която са се разбили хиляди чукове,
припомням си :D :D :D
Бог поругаван не бива.
Из Посланието на св. ап. Павла до Галатяни, гл.6
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср фев 08, 2017 7:13 pm

gaitan vejdu написа:... Не, че адресатите ще се трогнат, но може пък и някой да прихване капчица свяст от думите на г-н Пламен Иванов...

Наблюдавайки някои постинги във фейсбук, оставам с впечатлението, че телевизионното предаване не е оправдало очакванията си. Положително съм изненадан от реакциите, които срещам до този момент и болшинството препознават своето лично виждане с християнската смелост на Пламен Иванов.

Иначе, в евангелието е казано, че от преизпълнено сърце говорят устата.
Flox
Потребител

Мнениеот Flox » чет фев 09, 2017 10:16 am

Относно репортажа на "Господари на ефира" и писмото на П. Иванов срещнах различни гледни точки. Но има нещо, което много ме дразни и тук го споделям. Навсякъде се говори за нашето "болно общество", "родна действителност" и т.н. Добре, само нашето общество ли е болно? Само у нас ли има гейове, и то в Църквата? Проблемите, които имаме у нас ги има по целия свят, но както обикновено ние трябва да се изкараме най-зле, най-затънали. Аз обаче не мисля, че това е така. Много хора няма да се съгласят с мен. Но всички знаем, че положението и в т.нар от нас цивилизовани страни никак не е розово. И не само заради "бежанците". Целта ми не е да изтъквам колко зле са другите, а да напомня, че нашият народ е част от света - с много недостатъци, но с много повече качества.
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » чет фев 09, 2017 10:29 am

prokimen написа:Наблюдавайки някои постинги във фейсбук, оставам с впечатлението, че телевизионното предаване не е оправдало очакванията си.

Много ми се иска да бе така, супер симпатични ми Прокимен.
Но май не е ...
Просто посещаваме форуми с въцърковени хора или поне силно запознати с основите на св. Православие и реда в Църквата.
Извън тези места положението е страшно.

Поназнайвам доста народ от екипите на споменатото предаване. Тези хора в никакъв случай не мога да нарека зли. Просто са потресающо невежи по основите на вярата.

Както не веднъж сме споменавали, няма неверие, има невежество. А у нас невежеството е ужасно, понеже е съчетано с небивала сатанинска гордост, стъпила на яка информираност по всички светски въпроси.
Главите на тези хора са пълни със светска плява. С часове могат да дърдорят за манджи, театър, кино, романи ... Ползват скъпи речници и научни помагала. Имат дъстъп до всяка библиотека, с многото си владеене на чужди езици.
Но нямат истинна вяра и в главите им цари абсолютен хаос.

В това се убеждавам всеки ден лично. Няма как и ти да не си забелязал това.

Без стройната система на Христовото учение, всички останали наши знания си намират неправилни места. И рано или късно градежът рухва, понеже няма Крайъгълен камък, няма здрав скелет, няма основи; няма нищо здраво.

Мн ми е мъчно. Хайде, нека не всички са запознати, но поне началниците им да ставаха. Поне редакторите да имаха добро познаване на същността на истинната вяра.

А имам усещане, че единственото задължително условие, за да те допуснат до ефир, е да си невеж в Православието. Всичко друго минава – друговерие, маловерие, кривоверие, неверие. Може да си откровено прост, даже.

+++

Надявам се, че приемаш думите ми с усмивка, така както и аз ти ги подадох. Отдавна ме радваш с писането си, стори ми се удачно да ти върна няколко реда.

Поздрави и по-здрави! :D
Бог поругаван не бива.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет фев 09, 2017 12:54 pm

gaitan vejdu написа:А имам усещане, че единственото задължително условие, за да те допуснат до ефир, е да си невеж в Православието.
Не нам за допускане какво е, но знам условието такова предаване (и други като него) да стоят в ефир с десетилетия! А то е: МАСОНСТВО :idea: Факт.

П.п.: Който не се е разтърсил из интернет (макар и някои неща да позачезнаха), той не се е уверил в това.
Не в силата е Бог, а в правдата! - св. Александър Невски
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пет фев 10, 2017 7:56 am

Next написа: А то е: МАСОНСТВО

„Ти си стой там горе, ние тук сами ще се оправим“. Така казали зидарите на господаря, след като обрали лозето, убили синовете – пратеници на стопанина.

Така е, Next, масонщината не е в само някакви символи, нито е заключена в главите на склонни към конспиративно мислене.
Толкова очевидно е пропила цялото ни битие, че дори не я виждаме. Нали знаеш, как окото не вижда ясно твърде близките предмети, а само като контури и сенки.

Но аз за това не говоря, щото е като да твърдя, че водата е мокра. :D
За мен е очевидно, но за други е повод да ми се надсмеят. Та така.

Мерси, че драсна 2 реда!
Само ги чуй: „Ти си стой там горе, ние тук сами ще се оправим“. Социалните инженери, строителите на свят без Бога. Как всичките им превъплъщения пеят това изречение.

+++

Flox, привет, радвам се!
Бог поругаван не бива.
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » пет фев 10, 2017 10:48 am

Приятели,
Отворили сте нова тема, а до тук нищо съществено не сте казали, губите си времето в празни приказки. Никой не е споменал за това, че душата на монах Филарет е болна и има нужда от да се излекува. Никой не е споменал за това, че БПЦ не трябва да го низвергва, а да му даде още един шанс, тъй като съм сигурен, че тази случка дълбоко ще го разтърси и той ще се промени. Никой не обелва и дума как да се помогне на този монах, който не иска да се отрече от Бога и не иска да захвърли расото, което ще рече, че сигурно има останала тлееща искрица любов и желание за спасение. Никой не адмирира медиите, за това което направиха, защото в противен случай нямаше как да бъде разтресена и събудена тази човешка душа. Никой не каза АЗ съм виновен за монах Филарет, защото с нашите действия и бездействия всеки един от нас допринася за всичко, което се случва по целия свят. И накрая с нашите молитви да помогнем на монах Филарет да отблсъква помислите на лукавия, тъй като от там тръгват всички беди за човека.
Поздрави на всички!
30.03.07 / 08.07.07
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет фев 10, 2017 11:44 am

Отец Никанор не пропусна случая да блесне. Идвал бил, въпросния монах "в дома му", в болницата, в Перник, щял да го затваря, ама "не правел бели".
Ех, ще си продължат вещоманите и скитосващите монаси да блестят на фона на такива нещастници. Ще си веят байрака още и всички ще ги приемат за ударниците на цеха.
Ис.65:25. Вълк и агне ще пасат заедно, и лъвът ще яде слама като вол, а за змията прахът ще бъде храна: те не ще причиняват зло и вреда по цялата Ми света планина, казва Господ.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет фев 10, 2017 9:11 pm

sanata написа:Приятели,
Отворили сте нова тема, а до тук нищо съществено не сте казали, губите си времето в празни приказки. Никой не е споменал за това, че душата на монах Филарет е болна и има нужда от да се излекува...

Отворих темата от адмирация към постъпката на Пламен Иванов. Действително, можеше да се поставят и Вашите въпроси, но не виждам компетентни форумни участници, които биха могли да разрешат многото проблеми в Църквата. Темата не съм я целял като поредно надприказване и фокусът ми е насочен конкретно към постъпката на Пламен Иванов.

А Вие защо не отворихте тема с наболелите в душата Ви въпроси, вместо да връхлитате с тази критика? Можехте да изложите Вашата гледна точка и да провокирате дискусия. Аз не познавам въпросния монах Филарет, не съм гледал нито предаването, нито му зная подвизите и личните проблеми. Това е задължение преди всичко и най-вече на духовния му старец, на изповедника му, игумена и висшата църковна власт. Понеже лично аз съм неспособен да променя каквото и да било по случая, предпочетох да не вдигам излишна гюрултия.

Вие какво конкретно смятате да направите за да помогнете реално на монах Филарет?
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет фев 10, 2017 9:52 pm

Ника написа:Отец Никанор не пропусна случая да блесне. Идвал бил, въпросния монах "в дома му", в болницата, в Перник, щял да го затваря, ама "не правел бели".
Ех, ще си продължат вещоманите и скитосващите монаси да блестят на фона на такива нещастници. Ще си веят байрака още и всички ще ги приемат за ударниците на цеха.

Драга Ника, намирам постинга Ви за свидетелство на пословична безотговорност. Питам се сериозно дали имате способност да разсъждавате.

Преди малко прочетох публикацията на отец Никонор. Не виждам какво Ви дава морално право да го обвинявате, че не пропуснал случая да блесне. Вие имате ли интелектуалната способност да осъзнаете, че при наличието на провокационни изявления, визиращи Гигинския манастир, сегашният и.д. игумен е служебно и морално задължен да изясни нещата за да запази честта на манастирското братство, светата обител и Българската църква не на последно място.

Не утихнал опитът за скандал с монах Филарет и веднага расоносци се опитват да въвлекат и други имена и манастири.

Съзнанието Ви побира ли го какво означава това и какъв би бил резонансът в България след седмица, ако иеромонах Никанор не беше отговорил на провокацията своевременно?!

Ако новият игумен на Гигинския манастир беше замълчал, такива като Вас щяха най-безсъвестно да проглушат площада, че от гузна съвест не е последвал отговор на предизвикателството. В свой постинг НЕКСТ основателно указва на заинтересувани сили да дискредитират Църквата, но аз съм склонен да мисля, че масоните могат спокойно да почерпят богат опит в дискредитирането на Църквата у самите духовници и вярващи. Вашата ненавременна заядливост го доказва.

Не съм запознат с детайлите по случая монах Филарет и близостите му с бившия игумен на Гигинския манастир - архимандрит Евгений, но нямам никакво желание да замърсявам съзнанието си с долнопробни интриги. Намирам, че отговорът на иеромонах Никанор е наложителен в тези смутни дни след телевизионното предаване и последвалото предизвикателство. Той си е свършил служебното и морално задължение без никакви излишни приказки.
Последна промяна от prokimen на пет фев 10, 2017 10:30 pm, променено общо 1 път.
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » пет фев 10, 2017 10:20 pm

Вие какво конкретно смятате да направите за да помогнете реално на монах Филарет?

Всички ние, не само аз, можем да помогнем на всеки един, независимо дали го познаваме или не, с молитва към Бога. "Голяма сила има усърдната молитва на праведния", казва св. апастол Иаков.
30.03.07 / 08.07.07

Върни се в “прочетено в православие.бг”