Как е изглеждала Пресвета Богородица

въпроси за източниците на нашата вяра
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Как е изглеждала Пресвета Богородица

Мнениеот Next » чет сеп 07, 2017 12:29 pm

Кабрал написа:И сега моето "библейско" вероизповедание ли е по-правилно или "отческото"?
Какво се очаква да кажа: Бравъсс! Праведник :D
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет сеп 07, 2017 11:16 pm

Кабрал написа:И сега моето "библейско" вероизповедание ли е по-правилно или "отческото"?

Св. Епифаний Кипърски не е никак по-невелик от преп. Йоан Дамаскин. Св. Епифаний свидетелства, че никога нищо не е чувал за тялото на Св. Богородица.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет сеп 08, 2017 10:27 am

prokimen написа:

Св. Епифаний Кипърски не е никак по-невелик от преп. Йоан Дамаскин. Св. Епифаний свидетелства, че никога нищо не е чувал за тялото на Св. Богородица.

Не знаем какво е станало и няма как да го разберем. По-добре да си замълчим, отколкото 400 г. след успението да събираме сведения как е изглеждала Девата или търсим обяснение къде е тялото й, защото след още 400 г., някой, върху измисленото от нас, ще измисли нещо друго и накрая ще станем като етиопците, вярващи в една Богородица, която имала едно малко момченце.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет сеп 08, 2017 12:29 pm

Св. Предание пази как е изглеждала Пресвета Богородица. Описано е в Синаксара. Или цялата църковна книжнина по протестантски почин може да бъде отречена?

Господ да ти забрани!

Св. Предание пази и как е изглеждал Иисус Христос. И на много икони го рисуват както е по предание - в общи линии разбира се. Както и Пресвета Богородица. Но пак в общи линии. За подробности търсете истинския оригинал на иконата, изписана от св. ап. Лука.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет сеп 08, 2017 10:57 pm

Next написа:Св. Предание пази как е изглеждала Пресвета Богородица. Описано е в Синаксара. Или цялата църковна книжнина по протестантски почин може да бъде отречена?

Господ да ти забрани!

Св. Предание пази и как е изглеждал Иисус Христос. И на много икони го рисуват както е по предание - в общи линии разбира се. Както и Пресвета Богородица. Но пак в общи линии. За подробности търсете истинския оригинал на иконата, изписана от св. ап. Лука.

Обяснете тогава защо Православието не е догматизирало Вашето предание, а римо-католическият догмат за възнесението на Богородица с тяло е наричен от същото това Православие с Вашето синаксарно предание - ЕРЕС?

Шантава история.

Хем било ерес, хем е православно свещено предание.

Според Евангелието, от един извор не може да тече и сладка и горчива вода. В нашия случай имаме от една страна отровна и душегубна католическа ерес, която същевременно е душеспасително православно предание.

Доколкото въпросът не е догмат, всеки е свободен да го интерпретира както намери за добре. Ако е литнала с тяло в небесата, значи католическият догмат не е ерес. Тогава остава да обясните с какво тяло пребивава в нематериалната вечност.

Напълно съм съгласен с Кабрал. Цели 4 века никой нищо не е знаел по въпроса.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб сеп 09, 2017 10:17 am

Когато бях на 10 години, слушах бабите, как си приказваха. Там, те разказваха за едно малко момиче, на което се явявала Света Богородица. По думите на момичето : "Тя е невероятно красива."
Много скептици ще започнат да оборват и видението и разказа. Но за мен, ученичката в безбожен режим, тези разкази се врязваха в душата, като огън във восък. Не само за красотата на Дева Мария. Но за това, че има хора, които са набожни, хора не от мира сего.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб сеп 09, 2017 3:06 pm

Ника написа:Когато бях на 10 години, слушах бабите, как си приказваха. Там, те разказваха за едно малко момиче, на което се явявала Света Богородица. По думите на момичето : "Тя е невероятно красива."
Много скептици ще започнат да оборват и видението и разказа. Но за мен, ученичката в безбожен режим, тези разкази се врязваха в душата, като огън във восък. Не само за красотата на Дева Мария. Но за това, че има хора, които са набожни, хора не от мира сего.

Това вече е друг въпрос. Никога не съм отричал особените видения. Те са реалност.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед сеп 10, 2017 11:12 am

Естествено е едно момиче на 14 г. да е красиво, особено когато е с малко дете, няма нищо по близо до човешката природа от това. Всичко свързано с Пресветата Дева е красиво, а най-красиво е написаното в Новия завет:

Ангелът влезе при нея и рече: радвай се, благодатна! Господ е с тебе; благословена си ти между жените.
И рече й Ангелът: не бой се, Мариам, понеже ти намери благодат у Бога; и ето, ти ще заченеш в утробата, ще родиш Син и ще Го наречеш с името Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния; и ще Му даде Господ Бог престола на отца Му Давида; и ще царува над дома Иаковов довеки, и царството Му не ще има край.
А Мариам рече на Ангела: как ще бъде това, когато аз мъж не познавам?
Ангелът й отговори и рече: Дух Светий ще слезе върху ти, и силата на Всевишния ще те осени; затова и Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божий.
Тогава Мариам рече: ето рабинята Господня; нека ми бъде по думата ти. И Ангелът си отиде от нея.
Когато Елисавета чу поздрава Мариин, проигра младенецът в утробата й; и Елисавета се изпълни с Духа Светаго, извика с висок глас и рече: благословена си ти между жените, и благословен е плодът на твоята утроба! И откъде ми е това - да дойде при мене майката на моя Господ?
Защото, щом гласът на твоя поздрав достигна до ушите ми, проигра младенецът радостно в утробата ми.
И блажена е, която е повярвала, понеже ще се сбъдне казаното й от Господа.
И рече Мариам: душата ми величае Господа, и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой, задето Той милостно погледна унизеността на рабинята Си; защото, ето, отсега ще ме облажават всички родове; задето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му; и Неговата милост е из рода в род за ония, които Му се боят; Той показа сила с мишцата Си; разпръсна ония, които се гордеят с мислите на сърцето си; свали силни от престоли и въздигна смирени; гладни изпълни с блага, а богати отпрати без нищо; взе под закрила Израиля, Своя отрок, като си спомни милостта, - както говори на нашите отци, - към Авраама и семето му довека.

Тук е казано всичко, от въплъщението до спасението.

Върни се в “писание и предание”